Urlop macierzyński wydłużony o pobyt dziecka w szpitalu? Ministra rodziny zapowiada zmiany

2024-01-17 10:00

Z wydłużonego urlopu macierzyńskiego mają skorzystać mamy wcześniaków, bo zwykle to ich dzieci po urodzeniu długo przebywają w szpitalu. Po wyjściu do domu zaś znaczną część czasu spędzają na wizytach u specjalistów oraz różnych terapiach. Ministerstwo Rodziny zadeklarowało, że wyjdzie tym rodzicom naprzeciw. Powołuje zespół roboczy, który już w lutym ma zacząć pracę nad zmianami.

Urlop macierzyński wydłużony o pobyt dziecka w szpitalu? Ministra rodziny zapowiada zmiany
Autor: Getty images Urlop macierzyński wydłużony o pobyt dziecka w szpitalu? Ministra rodziny zapowiada zmiany

Kilka dni temu w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie władz resortu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia „Razem dla Wcześniaków”. W trakcie spotkania na ręce ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk została złożona petycja dotycząca urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków, które miały by trwać od momentu wypisu dziecka ze szpitala do domu. W petycji znalazła się też kwestia zwolnienia lekarskiego w czasie hospitalizacji dziecka po urodzeniu.

Dzień wcześniaka na Oddziale Neonatologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Katowicach

Urlop macierzyński dla mam wcześniaków. Powołano zespół roboczy

W petycji mamy dzieci przedwcześnie urodzonych, przebywające na urlopie macierzyńskim, wskazują na potrzebę wydłużenia urlopu o wszystkie te dni, które ich dzieci spędziły w szpitalu. Po wyjściu ze szpitala bowiem ich pociechy nadal potrzebują dodatkowego wsparcia: jeżdżą na wizyty kontrolne i badania do specjalistów oraz uczestniczą w regularnych terapiach, które pozwalają im nadrobić zaległości wobec rówieśników urodzonych o czasie.

- Zapraszam do merytorycznej dyskusji, do współpracy, do wspólnego poszukiwania rozwiązań. Już teraz chciałam zaproponować powołanie u nas w ministerstwie zespołu roboczego, w ramach którego będziemy mogli spotykać się regularnie. Byśmy mieli poczucie, że rozwiązania, które mogłyby stać się obowiązującym prawem, zostały wypracowane wspólnie, że w każdym elemencie był uwzględniany głos strony społecznej, specjalistów, lekarzy, rodziców, matek – powiedziała podczas spotkania ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wiele środowisk zaangażowanych w pomysł dłuższego macierzyńskiego dla mam wcześniaków

Sygnatariuszy petycji podczas spotkania w MRPiPS reprezentowali: Elżbieta Brzozowska – wiceprezeska Fundacji Koalicja, społeczna rzeczniczka Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wcześniaków, Adriana Misiewicz – wiceprezeska Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla wcześniaków, prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich - krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczapa - prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dr n. chem. Katarzyna Dyńska-Kukulska – prezeska Fundacji MatkoweLove,  Marta i Robert Leśnik - zarząd Stowarzyszenia Za wcześnie,  Sylwia Wesołowska – prezeska Fundacji Mali Wojownicy, dr n. med. Jolanta Uchman – Fundacja Laboratorium Marzeń, Katarzyna Parafianowicz - prezeska Fundacji Serce Dziecka.

Kolejne spotkanie tych środowisk z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk i kierownictwem resortu odbędzie się już w lutym. Wówczas ma zostać powołany zespół roboczy, który wypracuje rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców wcześniaków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza