Urodziły się bliźnięta o różnych kolorach skóry - jak to możliwe?

2019-11-08 11:14

Niby bliźnięta, a jednak zupełnie inne! W łódzkim szpitalu urodziły się wyjątkowe dwojaczki o rożnych kolorach skóry. Wyjaśniamy, jak to się mogło stać.

bliźnieta o różnych kolorach skóry
Autor: Getty images

W łódzkim szpitalu im. Rydygiera urodziły się wyjątkowe bliźnięta Joanna i Jason. Chłopiec jest ciemnoskóry - tak jak jego rodzice, pochodzący z Kamerunu, natomiast dziewczynka - ma skórę jasną.

Choć początkowo personel szpitala był zaszokowany nietypowymi narodzinami, to jednak rozwiązanie tej zagadki wbrew pozorom okazało się proste - badania pokazały, że mała jest albinoską. W rodzinie matki bliźniąt, takie przypadki się już zdarzały. Albinosami są podobno jej bracia i wujek.

Albinizm, czyli bielactwo powstaje na skutek braku pigmentu w skórze. Ponieważ Joanna i Jason są bliźniętami dwujajowymi, taka sytuacja była możliwa. Niedobór melaniny wystąpił tylko u jednego z dzieci.

Wyświetl ten post na Instagramie.
W szpitalu im. Rydygiera w Łodzi urodziła się nietypowa para bliźniąt o różnym kolorze skóry. Maleńka Joanna jest biała, a je brat bliźniak Jason czarny. Choć taki przypadek zdarza się bardzo rzadko, nie ma w tym żadnej niezwykłości. Joanna i Jason przyszli na świat w szpitalu im. Rydygiera w Łodzi 28 października. Ich rodzice: mama Feumi Wanji Ornella Diana oraz tata Minkoumou Noumi Alex Franck pochodzą z Kamerunu i oboje mają ciemną skórę. Pani Ornella Diana studiuje w Łodzi. W narodzinach dzieci nie ma żadnej tajemnicy. Maleńka Joanna jest albinoską. To oznacza, że jej skóra nie ma wystarczającej ilości pigmentu, który mógłby zabarwić skórę na czarno. Ponieważ bliźnięta są dwujajowe, Jason ma ciemny kolor skóry. Bliźnięta o różnych kolorach skóry rodzą się niezwykle rzadko. Jednak doktor Janusz Lasota, konsultant oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. Rydygiera, nie widzi w nich niczego niezwykłego. - To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa - mówi dr Lasota. W szpitalu szczęśliwych rodziców odwiedziła red. Matylda Witkowska, która o tym niezwykłym porodzie pisze w najnowszym magazynie „Strona Kobiet”. Fot. Matylda Witkowska #miracle #miracles #gemini #bliźniaki #bliźnięta #porod #poród #rodzicpoludzku #rodzicielstwo #parenting #parent #mamybaby #kochamlodz Post udostępniony przez Strona Kobiet (@strona_kobiet)

Choć przypadek Joanny i Jasona jest wyjątkowy, to jednak nie jedyny. Znane są pary bliźniąt o rożnych kolorach skóry. Według ekspertów takie bliźnięta rodzą się jednak bardzo rzadko - raz na milion urodzeń.

W 2005 roku w Anglii urodziły się dwie dziewczynki Remee i Kian. Ta pierwsza jest blondynką o jasnej karnacji, druga - ma ciemną skórę i włosy. Ich rodzice sami reprezentują mieszane rasy, gdyż dziadkowie z obu stron mieli białą i czarną skórę.

Podobny przypadek zdarzył się również w Anglii w 2007 roku. W Birmingham przyszły na świat dwie bliźniaczki o różnych kolorach skóry. Marcia i Millie Biggs (na zdjęciu poniżej) po urodzeniu były identyczne, jednak z czasem karnacja skóry jednej z nich zaczęła się zmieniać. Ojciec dziewczynek pochodzi z Jamajki, a jej mama jest białoskórą Angielką.

 
 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza