W Lublinie urodziły się czworaczki. „Dobrze, że leżałam, gdy doktor zaczął liczyć”

2024-01-18 9:34

"Ten rok rozpoczęliśmy z przytupem, bo są czworaczki" - chwalą się lekarze z Kliniki Położnictwa w Lublinie. I jak dodają, taki poród zdarza się raz na 700 tys. przypadków. Rodzice dość szybko dowiedzieli się o tym, że spodziewają się czwórki maluchów. „Dobrze, że leżałam, gdy doktor zaczął liczyć” - wspomina jedno z pierwszych USG świeżo upieczona mama.

W Lublinie urodziły się czworaczki.
Autor: Getty Images W Lublinie urodziły się czworaczki.

Czworaczki z Lublina urodziły się 10 stycznia 2024 roku, w 31. tygodniu ciąży. Poród odbierało kilkunastu medyków z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Na sali obecni byli ginekolodzy, neonatolodzy i położne. Dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. 

Stan maluszków jest stabilny, cała czwórka przebywa w inkubatorach. Tylko jedno z dzieci potrzebuje wspomagania oddechowego. 

Przeczytaj też: Czy wcześniak dogoni rówieśników urodzonych o czasie? "Takie porównania nie mają sensu"

Spis treści

  1. W jakim stanie są czworaczki z Lublina?
  2. Rodzice dowiedzieli się o czworaczkach w 7. tygodniu ciąży
Dzień wcześniaka na Oddziale Neonatologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Katowicach

W jakim stanie są czworaczki z Lublina?

Julia, Jakub, Alicja i Nikodem po narodzinach ważyli od 1490g do 1800g. Póki co cała czwórka wymaga jeszcze żywienia dożylnego, ale lekarze stopniowo zwiększają maluchom ilość żywienia tradycyjnego.

Personel medyczny zmaga się w ich przypadku jedynie z typowymi problemami wcześniaków, takimi jak brak odruchu ssania. Mimo to stan dzieci jest na tyle dobry, że lekarze planują niebawem zrezygnować z inkubatorów.

Rodzice dowiedzieli się o czworaczkach w 7. tygodniu ciąży

Jak pisze portal RadioZet.pl, rodzice czworaczków dowiedzieli się o ciąży mnogiej już w 7. tygodniu ciąży

– Co prawda dwójki dzieci mogliśmy się spodziewać, bo w rodzinie męża są bliźniaki, ale czwórki absolutnie nie. Gdy pan doktor zaczął podczas wizyty liczyć: jeden, dwa, trzy i cztery, to dobrze, że leżałam na leżance, bo nie wiem, jakby się to skończyło – powiedziała Radiu Zet Paulina Sarnecka, mama czworaczków.

Na swoje liczne rodzeństwo w domu państwa Sarneckich czeka dwuletnia siostra. 

Jak zaznaczają lekarze z Lublina, poród czworaczków zdarza się raz na 700 tys. przypadków. W Lublinie ostatni raz czworaczki przyszły na świat w 2018 roku. Czworaczki z Lublina to już drugi przypadek w tym roku. Pierwsze czworaczki w 2024 urodziły się 3 stycznia w Poznaniu. 

Źródło: radiozet.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza