31 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-27 11:07
31 tydzień ciąży
Autor: Getty images

W 31 tygodniu ciąży zaczynasz czuć się ociężale, najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka, bo ciągle czujesz się zmęczona. Nic dziwnego – dziecko w 31 tygodniu ciąży waży już półtora kilograma. Zobacz, jak teraz rośnie twój brzuch i jak rozwija się dziecko w 31 tygodniu ciąży.

Posłuchaj, jak przebiega trzydziesty pierwszy tydzień ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Chociaż czujesz się nie najlepiej, to jednak warto zdecydować się chociaż na najmniejszy wysiłek fizyczny. Gimnastyka lub wizyta na basenie szybko poprawi ci samopoczucie.

Aktywność fizyczna zwiększa szanse na łatwy poród, do którego masz już coraz bliżej. Zwłaszcza, że twoje dziecko jest coraz większe i coraz trudniej będzie ci się ruszać.

Spis treści:

  1. Jak wygląda brzuch w 31 tygodniu ciąży?
  2. Objawy i dolegliwości w 31 tygodniu ciąży
  3. Wygląd i waga dziecka
  4. Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

31 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 29 tydzień życia dziecka.

Jak wygląda brzuch w 31 tygodniu ciąży?

Dziecko mocno rozpycha się w macicy, której dno znajduje się między twoim pępkiem a mostkiem (ok 12 cm nad pępkiem), i uciska twoje narządy wewnętrzne.

Prawdopodobnie masz wrażenie, że twoja macica wypełnia całą jamę brzuszną. A przecież to jeszcze nie koniec. Ponadto w 31 tygodniu ciąży brzuch zaczyna utrudniać ci poruszanie się i zachowanie prawidłowej postawy.

Chodząc, charakterystycznie kołyszesz się na boki. To efekt rozluźnienia więzadeł w miednicy - biodra rozszerzają się, aby zrobić miejsce dla dziecka. To stan przejściowy.

Chociaż czujesz się coraz bardziej zmęczona, nie rezygnuj jednak z ruchu – im mniej aktywna jesteś, tym trudniej jest ci chodzić i wykonywać codzienne czynności. Dla utrzymania dobrej formy nie rezygnuj z ćwiczeń.

Pamiętaj, że jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, a twoja ciąża nie jest zagrożona, nie musisz też rezygnować ze współżycia. Seks w ciąży daje odstresowuje i wyzwala endorfiny, które pozytywnie wpływają na dziecko.

Czytaj:

Nordic walking w ciąży: 5 powodów, dla których warto maszerować z kijkami

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Zobacz film

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Wiele kobiet na tym etapie ciąży doświadcza bezbolesnego, krótkotrwałego napinania się brzucha. To skurcze ciążowe, których zadaniem jest trening rosnącego mięśnia macicy.

Czasem mogą być odczuwalne już w 20 tygodniu ciąży, szczególnie u szczupłych kobiet. Jeśli nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy, należy je traktować jako element fizjologii ciąży.

Warto pomyśleć już o fizycznym przygotowaniu do porodu. Jednym z jego elementów są ćwiczenia mięśni dna miednicy, w szczególności nauka ich rozluźniania. Ważna jest synchronizacja pracy dna miednicy z oddechem.

W przygotowaniu do porodu (odwrotnie niż poza ciążą) napinamy dno miednicy wraz z wdechem i rozluźniamy na wydechu. W ten sposób przygotowujemy swoje mięśnie do rozluźnienia podczas wypierania dziecka w czasie porodu, co będzie sprzyjało ochronie krocza.

Najlepiej zainwestować w choćby jedną wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który nauczy cię prawidłowego ćwiczenia mięśni dna miednicy. Dobrze wybrać specjalistę, który wykonuje również badanie przed pochwę.

Takie badanie pozwala dokładnie zdiagnozować ewentualne problemy z napięciem struktur miękkich miednicy mniejszej i zastosować odpowiednią terapię. To bardzo istotne, gdyż nieprawidłowości w tym zakresie mogą być przyczyną m.in. nieprawidłowego położenia płodu czy braku postępu porodu.

Objawy i dolegliwości w 31 tygodniu ciąży

Jeśli bolesne kurcze nóg dosłownie wyrywają cię ze snu, zadbaj, by w twojej diecie nie zabrakło bogatych źródeł magnezu (np. orzechy, migdały, kasza, fasola, banany) oraz wapnia (np. nabiał, ryby, warzywa kapustne i strączkowe) i potasu (sok pomidorowy).

Powiedz też o swoich dolegliwościach lekarzowi, być może zaleci zmiany w diecie lub suplementację.

Oczywiście nie zapominaj o odpoczynku w 31 tygodniu ciąży, najlepiej z nogami uniesionymi do góry, bo to zapobiega powstawaniu żylaków.

Ponadto w 31 tygodniu ciąży mogą ci doskwierać:

W 7 miesiącu ciąży powinnaś wykonać badania. Lekarz mógł zlecić ci badanie stężenia cukru i białka w moczu, badanie krwi pod kątem niedokrwistości oraz test obciążenia glukozą. W tym czasie zbada również czynność serca płodu (KTG).

Pewnie jesteś bardzo roztargniona i coraz bardziej zmęczona. Spotykaj się z przyjaciółmi, oddychaj świeżym powietrzem, ćwicz, dbaj o dietę, a na pewno będzie wszystko dobrze. Niech cię nie dziwią bardzo realistyczne i barwne sny.

Czytaj:

SNY W CIĄŻY: dlaczego sny w ciąży są tak realne i barwne?

11 sposobów na ból pleców w ciąży

Koncentracja w ciąży. Dlaczego tak ciężko się skupić?

Lęk przed porodem

31 tydzień ciąży to okres, kiedy często pojawiają się u kobiet ciężarnych myśli, jak poradzą sobie z porodem. Możesz zacząć odczuwać niepokój przed porodem.

Te emocje są normalne, poród i macierzyństwo to nowa sytuacja, która nastręcza wielu wątpliwości. Im mniej o nim myślisz tym lepiej.

Zamiast się denerwować, jak najwięcej korzystaj ze szkoły rodzenia, słuchaj, co mówią położne o przygotowaniach do porodu - bo im więcej wiesz na jego temat, tym łatwiej go zniesiesz.

Wygląd i waga dziecka

W 31 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi 1300-1600 g, wzrost – 40-50 cm. Malec intensywnie przybiera na wadze i szybko zbliża się do swej wielkości urodzeniowej.

Jego ciało nabiera niemowlęcych kształtów, ponieważ wreszcie obrasta tłuszczykiem. To dlatego, że dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, który dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie. Połyka wody płodowe i siusia, co zwiększa ich objętość.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

Łącząca was pępowina to w  31 tygodniu ciąży już całkiem gruby sznur - ma średnicę około 1 cm. W momencie narodzin osiągnie średnicę 2 cm, a długość od 35 do 60 cm.

W pępowinie mieszczą się trzy naczynia krwionośne łączące dziecko z łożyskiem: jednym odprowadzana jest krew z produktami przemiany materii, dwie pozostałe dostarczają natlenioną krew z substancjami odżywczymi.

W 31. tygodniu ciąży kształtuje się też układ odpornościowy: płód zaczyna przejmować od mamy przeciwciała, dzięki którym po urodzeniu będzie odporny na na choroby, zanim jego własny układ immunologiczne się nie rozwinie.

W 31 tygodniu ciąży w mózgu dziecka pojawiają się połączenia pomiędzy neuronami. To bardzo ważne, bo pozwala maluszkowi przetwarzać informacje oraz odbierać bodźce wszystkimi pięcioma zmysłami.

Na tym etapie zmysły dziecka są dobrze rozwinięte: wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki i czuje smaki i zapachy. Dziecko wyczuwa nastrój w głosie twoim i innych osób, a także reaguje na te emocje.

Zobacz też:

Jak rozwija się dziecko w 32 tygodniu ciąży

Kalkulatory wypróbuj narzędzia przydatne w okresie ciąży

Co słyszy dziecko w łonie matki i jakie dźwięki lubi?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mój wzrost – od ciemienia do końca tułowia – wynosi 27 cm. Gdybym mogła stanąć na baczność, to ho, ho – byłoby ponad 40 cm! Ale nie mogę stanąć, bo nóżki mam słabiutkie – one spośród wszystkich głównych narządów osiągną dojrzałość jako ostatnie.

Ale pozostałe organy rozwijają się pięknie, np. w mózgu jest coraz więcej połączeń nerwowych, a jego powierzchnia jest już silnie pofałdowana. Mózg rozwija się tak szybko, że miękkie kości czaszki są wypychane ku przodowi i główka przybiera już całkiem normalny kształt.

Nie mogę stanąć na baczność, ale za to mogę stanąć na głowie – i właśnie to robię! Potem będzie coraz trudniej (ciasno!!!), więc lepiej z tym nie zwlekać, żeby nie robić mamie problemów.

Stoję sobie głową w dół i macham nóżkami. Niestety, te kopniaki lądują pod żebrami mamy i mogą być bolesne. Wybacz, mamo, ale przecież muszę ćwiczyć wszystkie mięśnie, żeby się stąd jakoś wydostać. Jeśli będę słabiutka, to nie dam rady. Rozumiesz to, prawda? Wiesz, że cię kocham.

Polecamy wideo: 31 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE