W nowym roku szkolnym szykuje się rekordowa grudniówka. Już teraz warto planować wyjazdy

2024-06-06 14:20

Długie weekendy i przerwy w nauce to niewątpliwie gorący temat nie tylko wśród uczniów, ale przede wszystkim wśród rodziców. To oni bowiem w tym czasie muszą zapewnić swoim dzieciom opiekę. Wolne w szkole to także pretekst do zaplanowania urlopów. Okazje się, że już w grudniu będzie ku temu duże pole do popisu – wolnego może uzbierać się aż 17 dni.

W nowym roku szkolnym szykuje się rekordowa grudniówka. Już teraz warto planować wyjazdy
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE W nowym roku szkolnym szykuje się rekordowa grudniówka. Już teraz warto planować wyjazdy

Ten rok szkolny odchodzi już powoli w niepamięć – do jego zakończenia pozostało bowiem tylko dwa tygodnie. Nic więc dziwnego, że rodzice i uczniowie analizują już kalendarz szkolny na rok 2024/25. Zapowiada się on obiecująco – zwłaszcza jeśli mowa o tzw. grudniówce.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Grudniówka w nowym roku szkolnym może potrwać aż 17 dni

Pod koniec maja Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz na rok szkolny 2024/2025. Dowiadujemy się z niego, że dzieci po wakacjach wrócą do szkoły dopiero 2 września. W listopadzie zaś czekają na nie aż dwa długie weekendy. 1 listopada wypada bowiem w piątek, zaś 11 listopada w poniedziałek. To jednak nie koniec wolnych dni w tym roku kalendarzowym.

Okazuje się, że rekordowo długa w tym roku może być grudniówka. Choć przerwa świąteczna oficjalnie zaczyna się 23 grudnia, to już od soboty 20 grudnia uczniowie będą mogli odpocząć od nauki. Wolne potrwa do środy 1 stycznia 2025. Oficjalnie mówi się jednak, że może zostać wydłużone z powodu kolejnego dnia wolnego, który przypada na poniedziałek 6 stycznia (Święto Trzech Króli). Szkoły już prowadzą konsultacje z Radami rodziców, by na dni 2 i 3 stycznia zaplanować godziny dyrektorskie. Warto zatem już teraz planować rodzinny wypoczynek i rezerwować najlepsze miejscówki w górach. Ostatnie lata pokazały, że końcówka grudnia daje większą gwarancję na śnieg w polskich górach niż np. luty (kiedy przypadają ferie), więc może warto zaplanować rodzinny wypoczynek właśnie w tym terminie.

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025

Jeśli już jesteśmy przy feriach, to od razu przypomnijmy, w jakich terminach zaplanowane są w nowym roku szkolnym w poszczególnych województwach:

  • 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.