Weź udział w webinarze o konflikcie serologicznym i zadaj pytania ekspertce!

2021-05-20 10:25

Prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska to doskonała specjalistka zajmująca się konfliktem serologicznym. Jeśli boisz się, że ten problem dotyczy również ciebie, weź udział w webinarze "Konflikt serologiczny - co każda ciężarna powinna o nim wiedzieć?" i zadaj pytania naszej ekspertce oraz mamie, która opowie, jak trudnym etapem w czasie ciąży było dla niej leczenie konfliktu serologicznego.

Weź udział w webinarze o konflikcie serologicznym i zadaj pytania ekspertce!
Autor: redakcja

Konflikt serologiczny to problem, który dotyczy przyszłych mam, których czynnik Rh krwi jest ujemny (czyli ok. 15% kobiet). Jeśli mama ma czynnik Rh-, a tata Rh+ występuje wtedy niezgodność antygenowa. Trzeba tu jednak wiedzieć, że sama niezgodność antygenowa nie oznacza jeszcze wystąpienia konfliktu.

Już po pierwszych zdaniach widać, że konflikt serologiczny to zagadnienie trudne. Warto dowiedzieć się o nim więcej i sprawdzić, czy problem dotyczy również ciebie.

Weź udział w webinarze o konflikcie serologicznym

Przygotowaliśmy dla was webinar "Konflikt serologiczny - co każda ciężarna powinna o nim wiedzieć?", w którym weźmie udział doskonała specjalistka, Prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska. Pani Profesor wyjaśni, czym jest konflikt serologiczny, kogo dotyczy i jak sobie z nim radzić. W spotkaniu weźmie udział również mama, która opowie, jak trudnym etapem w czasie ciąży było dla niej leczenie konfliktu serologicznego.

Weź udział w webinarze i zadaj pytania naszym gościom. Na rozmowę zapraszamy w Dzień Matki, czyli 26 maja o godz. 18.

Aby nie zapomnieć o wydarzeniu, wejdź TUTAJ i kliknij "WEZMĘ UDZIAŁ".

Z webinaru dowiesz się:

 • Czym jest konflikt serologiczny?
 • Czym konflikt różni się od niezgodności antygenowej?
 • Dlaczego jest taki groźny?
 • Kto powinien skorzystać z profilaktyki śródciążowej?
 • Czy zapobieganie konfliktowi przez podanie immunoglobuliny jest bezpieczne i skuteczne?
 • Czy w Polsce wszystkie kobiety ze wskazaniami mają dostęp do darmowej profilaktyki śródciążowej? Czy tylko pacjentki prowadzące ciążę na NFZ?
 • Czy pandemia utrudniła przyszłym mamo zapobieganie konfliktowi?

Kampania "Przyjaźni Mamom Rh(-)"

Webinar "Konflikt serologiczny - co każda ciężarna powinna o nim wiedzieć?" powstał w ramach kampanii społecznej "Przyjaźni Mamom Rh(-)", która została przygotowana, aby szerzyć edukację na temat diagnostyki, profilaktyki i leczenia konfliktu serologicznego wśród społeczeństwa w Polsce. Jest odpowiedzią na wciąż obecne wątpliwości, dezinformację oraz obawy występujące wśród kobiet w tym temacie.

W działania zaangażowało się wielu wybitnych Ekspertów z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii.

 • Prof. dr hab. n.med. Mirosław Wielgoś - Krajowy Konsultant ds. perinatologii
 • Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski - Krajowy Konsultant ds. położnictwa i ginekologii
 • Prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka - Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej
 • Prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska - Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM
 • Prof. UM dr hab. n. o zdr. Beata Pięta – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych
 • Dr hab. n.med. Tadeusz Issat - Kierownik Kliniki Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

W ramach działań powstaje Sieć Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-), w których kobiety w ciąży mogą liczyć na niezbędną edukację na temat konfliktu serologicznego oraz zastosowanie profilaktyki śródciążowej w przypadku wystąpienia wskazań.

Każda kobieta, która ma potwierdzoną niezgodność antygenową oraz brak przeciwciał stwierdzony w teście Coombsa będzie mogła liczyć na podanie immunoglobuliny anty-D, bez względu na to, gdzie prowadzi ciąże. Aktualną listę Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-) znajdziecie tutaj.