Wiemy, ile razy w tygodniu kochają się najszczęśliwsze pary. Ustalenia naukowców naprawdę zaskakują

2022-09-27 12:53

Według badań opublikowanych przez „Society for Personality and Social Psychology”, więcej seksu nie zawsze sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Odkrycie to przeczy wcześniejszym ustaleniom, które właśnie to zakładały.

seks para uprawiająca seks
Autor: Getty Images

Seks raz w tygodniu - tyle w zupełności wystarczy, by tworzyć szczęśliwy związek. Taki wniosek wysnuli naukowcy, którzy poddali analizie zachowania prawie 30 000 Amerykanów na przestrzeni czterech dekad. Badania te jednak nie dają odpowiedzi na pytanie, dlaczego seks właśnie raz w tygodniu to optymalna liczba zbliżeń. Główna badaczka Amy Muise podkreśla, że być może taka częstotliwość wystarcza, by zachować intymną, bliską więź z partnerem i czuć się kochanym.

Przeczytaj także: Seks to niekiedy ostatnia rzecz, o jakiej myślą młode matki. Oto 7 głównych winowajców

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Częściej nie znaczy lepiej

Naukowcy dowiedli, że pary które uprawiają seks raz w tygodniu są szczęśliwsze od tych, co robią to rzadziej. Odkryli jednocześnie, że częstsze (niż raz w tygodniu) zbliżenia z partnerem nie gwarantują szczęścia. „Chociaż częstszy seks wiąże się z większym szczęściem, ta reguła nie sprawdziła się już przy częstotliwościach wyższych niż raz w tygodniu” – powiedziała Amy Muise.

„Nasze odkrycia sugerują, że ważne jest utrzymywanie intymnego związku ze swoim partnerem, ale nie musisz codziennie uprawiać seksu, o ile utrzymujesz taką bliską relację” – dodała badaczka.

Obalenie mitu, że mężczyźni chcą więcej seksu

Co ciekawe reguła ta działa bez względu na płeć, wiek czy staż związku. „Nasze odkrycia były spójne dla mężczyzn i kobiet, młodszych i starszych oraz par, które były małżeństwem od kilku lat lub dziesięcioleci” – podkreśliła Amy Muise.

Ustalenia te przeczą zatem powszechnie utartemu przeświadczeniu, że mężczyźni potrzebują więcej seksu.

Ważny intymny związek z partnerem

Wyniki badania niekoniecznie oznaczają, że pary powinny uprawiać seks w większym lub mniejszym stopniu, aby osiągnąć tygodniową średnią, ale partnerzy powinni omówić, czy ich potrzeby seksualne są zaspokajane, podkreśla badaczka.

„Ważne jest utrzymywanie intymnego związku ze swoim partnerem bez wywierania zbyt dużej presji na uprawianie seksu tak często, jak to możliwe” – skwitowała.

Przeczytaj także: Nie masz ochoty na seks? Sprawdź, co może być tego przyczyną i działaj