Wiemy kiedy popularny antybiotyk dla dzieci wróci do aptek. Zdąży przed sezonem chorobowym?

2022-09-19 11:50

W połowie sierpnia informowaliśmy o popularnym antybiotyku dla dzieci, którego dostępność jest bardzo ograniczona w aptekach na terenie całej Polski. Sprawa dotyczyła leku w tabletkach do rozpuszczania. Jak się okazuje, problem dotyczy również innych postaci tego leku. Ostatnio producent poinformował kiedy można się spodziewać kolejnych dostaw.

apteka leki
Autor: Getty Images

W połowie sierpnia informowaliśmy, że lek Augmentin ES w tabletkach rozpuszczalnych jest trudno dostępny na terenie całej Polski. Teraz problemy z dostępnością dotyczą leku Augmentin 875 mg + 125 mg w tabletkach powlekanych.

Antybiotyk Augmentin 875 mg + 125 mg to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym i jest stosowany przy wielu schorzeniach u dzieci i dorosłych.

Na stronie gdziepolek.pl został podany termin zwiększenia dostaw leku przez producenta.

Czytaj również: W aptekach brakuje ważnego antybiotyku dla dzieci. Wiemy, kiedy wróci na półki

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk

Przy jakich schorzeniach zalecany jest antybiotyk?

Augmentin 875 mg + 125 mg zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy.

Najczęściej stosuje się go przy:

  • zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych
  • zakażenia dróg oddechowych
  • zakażenia dróg moczowych
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne
  • zakażenia kości i stawów.

Kiedy są planowane dostawy leku?

W ostatnich dniach na stronie gdziepolek.pl możemy przeczytać, że dostawy leku Augmentin 875 mg + 125 mg są planowane przez producenta na koniec września.

Dla kogo jest przeznaczony?

Antybiotyk Augmentin 875 mg + 125 mg jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej. Najczęściej przyjmuje się 1 tabletkę dwa razy na dobę. W zwiększonej dawce jest to 1 tabletka trzy razy na dobę.

O ilości przyjmowanego leku decyduje lekarz.

Dzieciom o masie ciała poniżej 40 kg zaleca się podawanie leku Augmentin w postaci zawiesiny doustnej lub w postaci tabletek rozpuszczalnych.

Należy jednak zaznaczyć, że lek Augmentin w tabletkach nie jest w ogóle przeznaczony dla dzieci o masie ciała poniżej 25 kg.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku

Leku Augmentin 875 mg + 125 mg nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik zawarty w preparacie.

Augmentin jest lekiem, którego nie należy również stosować u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub w przypadku żółtaczki związanej z przyjmowaniem antybiotyków.

W przypadku zaobserwowania niepożądanych objawów, podczas przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy, jeżeli nie nastąpiła żadna poprawa.

O czym należy pamiętać, przyjmując lek?

Lek Augmentin należy przyjmować razem z posiłkiem. Tabletki powlekane należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

W razie konieczności tabletkę można przełamać wzdłuż linii podziału, przyjmując obie części preparatu w tym samym czasie.

Odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić co najmniej 4-godziny.

Czytaj również: Antybiotyki dla dzieci: czy antybiotyki są szkodliwe dla dziecka, jak je stosować i o czym pamiętać? [WYWIAD Z PEDIATRĄ]