Włoski sąd orzeka: dzieci będą dostawać automatycznie dwa nazwiska. Od taty i od mamy

2022-04-29 12:11

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dzieci powinny automatycznie dostawać dwa nazwiska - zarówno ojca, jak i matki. To będzie prawdziwa rewolucja, bo do tej pory włoskie prawo tradycyjnie przyznawało dziecku nazwisko ojca. "To znak cywilizacji" - komentuje włoska posłanka Cecilia D`Elia.

Noworodek z rodzicami
Autor: Getty Images

Włoskie dzieci będą automatycznie dostawały dwa nazwiska, ale to rodzice będą musieli zdecydować o ich kolejności. Będą mieli też prawo, by nadać dziecku tylko jedno, wybrane przez obojga nazwisko

Dowiedz się: Jakie nazwisko może nosić dziecko?

W przeszłości dzieci we Włoszech dostawały nazwisko matki tylko wówczas, gdy ojciec był nieznany. Teraz sąd orzekł, że tamtejsze prawo było "dyskryminacją i godziło w poczucie tożsamości dziecka". Jak brzmiało orzeczenie Trybunału:

Oboje rodzice powinni mieć możliwość wspólnego wyboru nazwiska, co jest podstawowym elementem tożsamości osobistej.

Włoski parlament będzie teraz musiał uchwalić przepisy dotyczące decyzji sądu, aby mogła ona oficjalnie wejść w życie.

Spis treści

  1. Koniec z dawniejszym patriarchatem we Włoszech?
  2. Jak prawo w nadawaniu nazwisk wygląda w Polsce?
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Koniec z dawniejszym patriarchatem we Włoszech?

Zobacz też: Dziecko bez ślubu - przywileje rodziców w związku nieformalnym

Włochy powoli odchodzą od patriarchalnego systemu, który królował w tym kraju przez lata. Jak pisze włoska Minister Rodziny na swoim Facebooku: 

„Idźmy szybko i razem do przodu tą drogą.” – pisze. „Gwarantuję wszelkie wsparcie rządu dla procesu parlamentarnego, aby podjąć kolejny fundamentalny krok w osiąganiu równych praw między kobietami i mężczyznami w naszym kraju”.

W przypadku braku zgody co do nadawania nazwisk pomiędzy rodzicami dziecka, "zastrzega się możliwość interwencji sędziego, zgodnie z przepisami systemu prawnego".

Sprawdź: Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko

Jak prawo w nadawaniu nazwisk wygląda w Polsce?

W Polsce prawo wygląda podobnie, jak to nowe, które zacznie niebawem obowiązywać we Włoszech. Jak czytamy w Kodeksie Rodzinnym:

§ 1.

Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

§ 2.

W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza