Wszystkie pięcioraczki z Gniezna są już w domu. To będzie radosna Wielkanoc

2021-04-02 8:13

We wtorek 30 marca ostatnie dwie dziewczynki z urodzonych w Poznaniu pięcioraczków - opuściły tamtejszy szpital ginekologiczno-położniczy. Dzieci urodziły się 17 stycznia. To wcześniaki - 4 dziewczynki i chłopiec.

wcześniak
Autor: Getty images Narodziny pięcioraczków zdarzają się raz na 50 milionów porodów.

Od dnia ich narodzin cała Polska śledzi ich losy. Maluszki przyszły na świat w 29. tygodniu ciąży jako skrajne wcześniaki. Od początku wymagały wsparcia oddechowego i monitorowania czynności krążenia.

Dzieci sukcesywnie były wypuszczane do domu - pierwsza szpital (na początku marca) opuściła Wiktoria, następnie w połowie miesiąca do siostry dołączyli Maksymilian i Laura. Teraz czas przyszedł na Klarę i Anastazję - ta ostatnia w momencie narodzin miała zaledwie 680 gramów!

Przeczytaj: Noworodek w domu: 19 porad dla mamy

Historia pięcioraczków z Gniezna

Pięcioraczki urodzone w Poznaniu to pierwsze dzieci pochodzącego z Gniezna małżeństwa. 30-letnia kobieta odkąd okazało się, że zostanie mamą tak dużej gromadki, od razu trafiła pod opiekę ginekologiczno-położniczego szpitala klinicznego w Poznaniu. Tam dokładano wszelkich starań, by ciążę udało się przedłużyć. I udało się o 5 tygodni. Poród w 29. tygodniu ciąży dawał dzieciom duże szanse na przeżycie.

Pielęgnacja wcześniaka w domu

Ten niecodzienny na skalę światową poród odbierało aż 30 osób personelu medycznego. W 29. tygodniu życia płodowego płuca dzieci są jeszcze niedojrzałe, ale specjaliści z Poznańskiej lecznicy, byli na to dobrze przygotowani. Na dzieci czekał specjalistyczny sprzęt i odpowiedni specjaliści. Dzieci trafiły na dwa odziały, gdzie zbierały siły na wyjście do domu. Teraz nadszedł dla rodziców ten upragniony moment - cała 7-osobowa rodzina jest razem i spędzi nadchodzące święta wielkanocne we własnym domu.

Dzielnym wojownikom i ich rodzicom życzymy dużo zdrowia i radości!

Przeczytaj: "Mogło mnie tu nie być"- opowiada mama, która rodziła na oddziale covidowym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza