Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiesz, co oznacza?

2022-12-07 10:16

Ogłoszono wyniki corocznego konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, który jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Głosowanie internautów wyłoniło najpopularniejsze słowo używane przez nastolatków. Czy spotkałaś się już z tym określeniem?

Wybrano młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiesz, co oznacza?
Autor: Getty Images Wybrano młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wiesz, co oznacza?

Młodzież raz po raz wymyśla jakieś słowo, które zyskując na popularności, staje się prawdziwym hitem. Celem konkursu jest wybranie tego "naj", ale jak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku wcale nie musi być nowe.

To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania – możemy przeczytać na stronie organizatora.

Zobacz także: Czy językowo należysz do młodzieży czy seniorów? Sprawdź, na ile znasz gwarę młodzieżową [QUIZ]

Podsumowanie projektu "Młodzieżowa Akcja Na Rzecz Środowiska"

Zasady konkursu

Młodzieżowe Słowo Roku, co roku jest wybierane w dwóch etapach. Pierwszy polega na zgłoszenie każdego słowa zgodnego z obowiązującym regulaminem. Kolejnym krokiem była analiza zgłoszeń przez Jury i wybranie najczęściej zgłaszanych słów. Tak właśnie w połowie listopada jury wyłoniło najpopularniejszą dwudziestkę.

Drugi etap to głosowanie, do którego przechodzi wyłoniona rzez jury najpopularniejsza dwudziestka. Słowo, które zdobyło najwięcej głosów Internautów, zdobywa najwyższe miejsce na podium.

Głosowanie zostało przeprowadzone na stronie sjp.pwn.pl i trwało od 15 do 30 listopada.

6 grudnia PWN ogłosiło wyniki i mogliśmy poznać, które z nich zdobyło zwycięski tytuł.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022

W tym roku Młodzieżowym Słowem Roku została „essa”. Dla osób niewtajemniczonych oznacza ono coś łatwego, coś co przychodzi bez problemu i opisuje osobę całkowicie na luzie. To właśnie „essa” zdobyła największą popularność wśród Internautów.

Słowo „essa” często może być słyszane jako okrzyk radości, zwycięstwa, że coś się udało. Młodzież w ten sposób wyraża swoje pozytywne uczucia. „Essa” może być także formą pozdrowienia.

Nagroda Jury

W tym roku przyznano również Nagrodę Jury za najciekawsze słowo, które również znalazło się blisko podium. Została nim „odklejka”

„Odklejka” oznacza stan lub osobę oderwaną od rzeczywistości. Dotyczy ona wypowiedzi, zachowania i samopoczucia.

Czytaj także: Zamknięty w sobie nastolatek — jak do niego dotrzeć? 

Źródło: sjp.pwn.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza