Wyjechała za granicę na operację odchudzającą. Osierociła czworo dzieci

2023-09-13 10:31

32-letnia kobieta zdecydowała się wykonać operację zmniejszenia żołądka, by schudnąć. W tym celu wyjechała za granicę, ale natychmiast po zabiegu zaczęła czuć się źle. Kobieta zmarła i osierociła czworo dzieci.

Wyjechała na operację i osierociła czworo dzieci
Autor: Shannon Meenan Browse/Facebook Operacja zmniejszenia żołądka może być bardzo ryzykowna.

32-letnia Shannon Meenan Browse z Londonderry półtora roku temu zdecydowała się wyjechać za granicę, by poddać się operacji zmniejszenia żołądka. W Wielkiej Brytanii proces przygotowania do takiego zabiegu jest bardzo żmudny, a procedury rygorystyczne, dlatego kobieta postanowiła wyjechać do Turcji i tam zmniejszyć sobie żołądek. Nie spodziewała się, jakie to będzie miało skutki.

Zdrowe odchudzanie

Mama czwórki dzieci wyjechała na operację

Shannon Meenan Browse była matką czwórki dzieci. Kobieta od dłuższego czasu próbowała schudnąć i intensywnie trenowała z trenerem personalnym, ale nie mogła zrzucić nadprogramowych kilogramów. Zdecydowała więc, że podda się operacji zmniejszenia żołądka. W tym celu wyjechała do Turcji.

Shannon poddała się operacji nazywanej rękawową resekcją żołądka, w wyniku której usuwa się ponad 60 procent żołądka. W efekcie w organizmie pozostaje jedynie jego niewielka część. Operacja ta jest ryzykowna i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Po operacji jadła zupki chińskie

Kobieta po operacji wróciła do domu, ale niemal od początku miała problem z odżywianiem. Nie mogła jeść żadnych produktów stałych, spożywała jedynie zupki. I ciągle była głodna. 

"Miała skurcze i ból, wymiotowała tak bardzo, że zęby gniły jej od kwasu w żołądku. Była całkowicie wyczerpana i zaczęła tracić wszystkie włosy" - powiedział mąż Shannon dla programu Belfast Live.

Po wielu miesiącach męczarni Shannon w końcu trafiła do szpitala. Było już jednak za późno — zmarła z powodu niedożywienia. Osierociła czworo dzieci.

Dochodzenie w sprawie kliniki

Po śmierci 32-latki, która wstrząsnęła opinią publiczną, dziennikarze BBC przeprowadzili dochodzenie, z którego wynika, że aż 7 pacjentów z Wielkiej Brytanii zmarło po wykonaniu operacji odchudzającej w Turcji. Jak powiedziała doktor Nicola Herron z przychodni w Derry, często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego na jak poważny zabieg się decydują. Co więcej, nawet jeśli wszystko się powiedzie i wrócą szczęśliwie do domu, to nie wiedzą, jak postępować po operacji. Mogą też mieć problem ze znalezieniem fachowej pomocy.

"Tutaj specjaliści czasami nie wiedzą, jak opiekować się osobami, które wróciły po tak poważnej operacji, ponieważ jest to dziedzina specjalistyczna. To bardzo niepokojące" - skomentowała.

Na czym polega operacja zmniejszania żołądka?

Operacja zmniejszenia żołądka to zabieg chirurgiczny, który pozwala zmniejszyć masę ciała. Stosuje się go wobec osób chorobliwie otyłych, u których choroba stanowi zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Często wskazaniem do wykonania zabiegu jest cukrzyca typu drugiego.

Czytaj: Od czego zacząć odchudzanie po ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza