Zabraniała dziecku bajek. Gdy w końcu je włączyła, zauważyła szokującą różnicę w zachowaniu

2023-11-20 13:47

Pewna mama przyznała w social mediach, że dotychczas w ogóle nie włączała dziecku bajek. W końcu postanowiła złamać swoją zasadę i pozwoliła maluchowi oglądać animacje przez 10 minut dziennie. Nie mogła uwierzyć w to, jaka zmiana zaszła w zachowaniu dziecka.

Dziecko ogląda bajki
Autor: Getty Images Dzieci, które oglądają bajki, mogą być nadmiernie pobudzone

Joanna ma 21-miesięcznego synka. Do tej pory nie włączała mu bajek i starała się chronić go przed urządzeniami emitującymi niebieskie światło. Dzięki temu dziecko czas wolny wykorzystywało na zabawę i rozwijanie kolejnych zdolności. 

Bajka na sen - kołysanki dla dzieci

Włączyła mu bajki i nie poznała dziecka

W końcu jednak Joanna postanowiła dziecku włączyć telewizję. Przez dwa tygodnie chłopiec oglądał bajki przez około 10 minut dziennie. To wystarczyło, by w dziecku zaszły bardzo duże zmiany. Mama była przerażona, gdy zobaczyła, co się dzieje z chłopcem. 

O swoich spostrzeżeniach napisała w mediach społecznościowych. Przyznała, że dziecko jest zafascynowane telewizorem i straciło chęć do zabawy.  "Napady złości osiągnęły najwyższy stopień. Przestał się bawić, gdy się nudzi, biegnie do salonu, gdzie stoi telewizor" - napisała mama.

Internauci komentują

Joanna zamieściła na Tik Toku film, na którym widać, jak jej synek siedzi na kanapie i patrzy się w ekran. Pod wideo opisała swoje przemyślenia i stwierdziła, że zmiany, które zaszły w dziecku, odkąd pozwoliła mu oglądać telewizję, nie tylko jej się nie podobają, ale nie są "kierunkiem, w którym chciałaby iść". 

Film wywołał szereg komentarzy wśród internautów. Większość uważała, że mama przesadza, a ich dzieci oglądają telewizję i nic im się nie dzieje.

"To podstawy psychologii. Jeśli sprawisz wrażenie, że telewizor jest na wyciągnięcie ręki, ale jest ograniczony, sprawi to, że będzie on wydawał się jeszcze bardziej pożądany" - napisał jeden z internautów.

"Mam włączony telewizor w tle, odkąd urodziłam pierwsze dziecko (obecnie dzieci mają 7 i 5 lat), nie są zainteresowani, ponieważ nigdy go nie ograniczałem" - dodał ktoś inny.

Czy dzieci powinny oglądać telewizję?

Eksperci tłumaczą, że dzieci do 3. roku życia nie powinny spędzać czasu przy urządzeniach emitujących niebieskie światło, ponieważ ono negatywnie wpływa na rozwój ich układów nerwowych. Dzieci, które zbyt wcześnie zaczynają oglądać telewizję albo spędzać czas przed ekranem, mogą być nadmiernie pobudzone i nie wykazywać chęci do żadnej innej aktywności. U takich maluchów obserwuje się zdecydowanie mniejszą kreatywność niż u tych, które nie oglądają telewizji.

Czytaj: Oglądanie bajek wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości. Naukowcy pokazali niepokojące badania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza