"Zaopiekuję się dzieckiem do lat 2". Przybywa ofert opieki nad małymi uchodźcami

2022-03-08 10:24

Z jednej strony to piękne i szlachetne, że są rodziny, które gotowe są zaopiekować się sierotami, które przekroczyły polską granicę uciekając przed wojną w Ukrainie. Z drugiej: czy takie oferty pomocy są zgodne z prawem? Ryzyko naruszeń i handlu ludźmi jest duże. Co na to polskie prawo?

Czy oferty opieki nad dziećmi-uchodźcami są zgodne z prawem?
Autor: Getty images Czy oferty opieki nad dziećmi-uchodźcami są zgodne z prawem?

Wojna na Ukrainie prawdopodobnie spowoduje największy exodus ludności cywilnej po II wojnie światowej. Do Polski z Ukrainy trafiło już ponad 1,2 miliona uchodźców, a liczby te rosną. Oprócz matek z dziećmi i osób starszych, granicę przekraczają także dzieci pozbawione opiekunów prawnych

Niedawno pisaliśmy o pięknej akcji polskich mam, które przekazują ukraińskim mamom wózki i foteliki samochodowe. Wielu Polaków oferuje uchodźcom miejsca we własnych domach, jednak w sieci zaczęły pojawiać się także oferty opieki nad dziećmi-sierotami z Ukrainy. W ogłoszeniach pojawiają się konkretne "preferencje" np. dotyczące płci czy wieku dziecka. Zazwyczaj mówi się o dzieciach do lat 2. Czy taka pomoc, choć w wieku przypadkach szlachetna - jest zgodna z prawem i potrzebna? 

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Opieka nad sierotami z Ukrainy

Nierzadko zdarza się, że do Polski z Ukrainy dzieci przyjeżdżają bez rodziców - pod opieką dalszych krewnych, znajomych czy sąsiadów. W takiej sytuacji, by dziecko mogło zostać objęte ochroną międzynarodową, nie wystarczy wniosek czy oświadczenie dorosłych, z którymi do Polski przyjechało.

W takim przypadku konieczne jest wyznaczenie kuratora przez sąd opiekuńczy. Taki wniosek złożyć też może w imieniu małoletniego przedstawiciel organizacji pozarządowej lub międzynarodowej, zajmującej się pomocą cudzoziemcom.

"Na poziomie prawa krajowego sytuacja małoletniego bez opieki ubiegającego się o udzielenie ochrony międzynarodowej uregulowana jest obecnie m.in. w ustawie z dnia 13 czerwca 2003r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2021 r., poz. 1108)- dalej UOCO. Przepisy tej ustawy przewidują szczególną procedurę dla małoletniego bez opieki stawiającego się na granicy" - wyjaśnia Mariusz Mirosławski radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes sp.j. w Sosnowcu cytowany przez portal prawo.pl

Co dzieje się z dzieckiem po przekroczeniu granicy?

Gdzie trafia małoletni, kiedy już przekroczy ukraińsko-polską granicę? Takie dziecko trafia do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego o typie interwencyjnym lub bezpośrednio do zawodowej rodziny zastępczej, która pełni funkcję pogotowia opiekuńczego. To oznacza, że nie mnależy zgłaszać gotowości zapewnienia opieki dziecku-uchodźcy "na własną rękę" np. przez media społecznościowe.

Czytaj także: Ukraińskie rodziny otrzymają w Polsce świadczenia na dzieci

Takich ofert pojawia się całkiem sporo, a w nich - często konkretne warunki, jakie powinno spełniać dziecko. Może to być płeć czy wiek malucha. Jak przekonują eksperci, taka nieformalna droga "adopcyjna" rodzi ogromne niebezpieczeństwo np. handlu ludźmi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza