Żłobek dostał dofinansowanie, a i tak podnieśli mi czesne. Czuję się, jakby mnie okradli

2023-11-03 13:33

Od roku rodzice jedynaków mogą liczyć na dofinansowanie kosztów żłobka. Placówki jednak podnoszą czesne, tłumacząc się, że dofinansowanie to jedno, a suma płacona przez rodziców musi pozostać stała. "Czuję się, jakby mnie ktoś okradł z 400 zł. - pisze mama Julka. - To miała być pomoc dla rodziców, a nie dodatkowa forsa dla placówki".

Dzieci w żłobku przy stoliku razem z nauczycielkami
Autor: Getty images Prywatny żłobek podniósł czesne z powodu dofinansowania. "To miała być pomoc dla rodziców"

Nie minęło wiele czasu od podpisania ustawy, a już niektóre prywatne żłobki próbują wykorzystać ten fakt niezgodnie z zamierzeniami programu.

- Dostałam wczoraj informację z mojego żłobka i same przekleństwa cisną mi się na usta - pisze do nas mama chłopca, który uczęszcza do prywatnej placówki w podwarszawskim Legionowie. - Duda rok temu podpisał ustawę o kapitale opiekuńczym, z którego miałam dostać 400 zł dofinansowania do czesnego w żłobku. A dzisiaj dostałam ze żłobka wiadomość, że w związku z tym podwyższą mi czesne od stycznia z 770 na 1200 zł. Przecież to dofinansowanie miało pomóc mi, czyli rodzicom, a nie żłobkom! Czuję się jakby mi kradziono 400 zł miesięcznie - denerwuje się młoda mama.  

Czekamy na Wasze listy
listy kwadrat

Autor: Getty images

Zachęcamy Was do podzielenia się z innymi mamami swoimi przeżyciami. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś doradzić innym kobietom lub po prostu opowiedzieć o swoich doświadczeniach, piszcie.

Wysyłajcie listy wchodząc na stronę listydoredakcji.mjakmama24.pl/wspomnienia/

Co miesiąc nagrodzimy 3 najciekawsze listy i opublikujemy je w serwisie mjakmama24.pl.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Wsparcie dla rodziców czy dodatkowy zarobek dla żłobka?

Od stycznia 2023 roku wszedł w życie program wsparcia dla rodziców, tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przypomnijmy, że w ramach programu dodatkowe pieniądze ma otrzymać drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia, ale również rodzice jedynaków uczęszczających do żłobka lub klubu dziecięcego.

Dla pierwszego i jedynego dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna państwo przeznaczy miesięcznie 400 zł dofinansowania, przekazywanego bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dopłacać 400 zł na pierwsze i jedyne dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. „Wnioski rodzice będą mogli składać od kwietnia w ZUS, ale pieniądze wypłacane będą z wyrównaniem od początku 2022 r.”. 

- Dla mnie te 400 złotych to bardzo duża pomoc - tłumaczy mama dziecka w liście do redakcji. - I teraz ma się okazać, że znów mi je ktoś odbierze? Przecież to miało być wsparcie dla nas, rodziców, a nie szansa na dodatkowy zarobek dla placówki. 

Co prawnik radzi rodzicom?

Zapytaliśmy prawnika, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem. Katarzyna Łodygowska, matka-prawnik (www.matkaprawnik.pl) nie ma, niestety, dla rodziców dobrych wiadomości.

- Prywatny żłobek ma niestety prawo podnosi czesne według własnych upodobań. Rodzice, podpisując umowę z placówką prawdopodobnie wyrazili na to zgodę. Warto jednak przyjrzeć się umowie, bo może jest tam paragraf mówiący o tym, że nie można podnosić czesnego w ciągu roku, albo że podwyżka może być spowodowana tylko inflacją. Podwyższenie czesnego, o którym pisze mama, nie ma takich podstaw - mówi Katarzyna Łodygowska. 

Prawniczka dodaje również, że chociaż umowa ze żłobkiem może dawać placówce prawo podnoszenia czesnego, to jednak opisana sytuacja, mająca związek z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym jest niedopuszczalna. 

- Na miejscu rodziców zgłosiłabym sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także do organu nadzorującego żłobek, którym jest zawsze wójt lub burmistrz lub prezydent miasta.

Czytaj równieżWiemy już, jak w styczniu dostać dodatkowe 500 plus na dziecko. Co się zmieni w wypłatach 500 plus?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza