Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

2021-10-05 9:43

O planach związanych z uchwaleniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mówiło się od tygodni. 1 października Sejm uchwalił ustawę, która przyznaje rodzinom kolejne świadczenia pieniężne. O jakiej kwocie mowa?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dla kogo kolejne pieniądze?
  2. 12 tysięcy złotych na dziecko

Dla kogo kolejne pieniądze?

Program 500 plus z czasem objął wszystkie dzieci - także pierwsze w rodzinie. Na każde dziecko przysługuje 500 zł miesięcznie, [pieniądze wypłacane są na konto bankowe, a ich wydatkowanie nie jest w żaden sposób monitorowane.

Wiadomo już, że wprowadzenie programu nie wpłynęło na zwiększenie dzietności w Polsce. Tylko w 2020 roku urodziło się o 20 tysięcy mniej dzieci niż rok wcześniej. 

By tę sytuację zmienić, powstał nowy program o nazwie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Już wiadomo, że dedykowany jest rodzinom, w których urodzi się więcej dzieci niż jedno. Wsparcie finansowe popłynie już po 1 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

Jak zadbać o przyszłość finansową dziecka

12 tysięcy złotych na dziecko

Na drugie i każde kolejne dziecko będzie przysługiwać nowe świadczenie, którego całkowita wartość wyniesie 12 tysięcy złotych. Będzie ono wypłacane na dzieci od 12. do 36. miesiąca życia, co ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola, a w którym matce dziecka kończy się urlop macierzyński i rodzicielski, którego okres łącznie może trwać przez rok. 

O tym, czy świadczenie będzie wypłacane przez rok w kwocie 1000 zł miesięcznie, czy przez 2 lata w kwocie 500 zł miesięcznie, mają zdecydować rodzice.

Środki te nie będą opodatkowane, a wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od dochodów rodziny.

Od 2022 roku 12 tysięcy złotych na dziecko będzie przysługiwać również na te dzieci, które w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyły jeszcze 36. miesiąca życia. To znaczy, że świadczenie zostanie wypłacone proporcjonalnie, aż do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca.

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy na dziecko - komu przysługuje?

Sonda
Ile masz bądź planujesz mieć dzieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza