Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

2021-10-05 9:43

O planach związanych z uchwaleniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mówiło się od tygodni. 1 października Sejm uchwalił ustawę, która przyznaje rodzinom kolejne świadczenia pieniężne. O jakiej kwocie mowa?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dla kogo kolejne pieniądze?
  2. 12 tysięcy złotych na dziecko

Dla kogo kolejne pieniądze?

Program 500 plus z czasem objął wszystkie dzieci - także pierwsze w rodzinie. Na każde dziecko przysługuje 500 zł miesięcznie, [pieniądze wypłacane są na konto bankowe, a ich wydatkowanie nie jest w żaden sposób monitorowane.

Wiadomo już, że wprowadzenie programu nie wpłynęło na zwiększenie dzietności w Polsce. Tylko w 2020 roku urodziło się o 20 tysięcy mniej dzieci niż rok wcześniej. 

By tę sytuację zmienić, powstał nowy program o nazwie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Już wiadomo, że dedykowany jest rodzinom, w których urodzi się więcej dzieci niż jedno. Wsparcie finansowe popłynie już po 1 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

Jak zadbać o przyszłość finansową dziecka

12 tysięcy złotych na dziecko

Na drugie i każde kolejne dziecko będzie przysługiwać nowe świadczenie, którego całkowita wartość wyniesie 12 tysięcy złotych. Będzie ono wypłacane na dzieci od 12. do 36. miesiąca życia, co ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola, a w którym matce dziecka kończy się urlop macierzyński i rodzicielski, którego okres łącznie może trwać przez rok. 

O tym, czy świadczenie będzie wypłacane przez rok w kwocie 1000 zł miesięcznie, czy przez 2 lata w kwocie 500 zł miesięcznie, mają zdecydować rodzice.

Środki te nie będą opodatkowane, a wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od dochodów rodziny.

Od 2022 roku 12 tysięcy złotych na dziecko będzie przysługiwać również na te dzieci, które w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyły jeszcze 36. miesiąca życia. To znaczy, że świadczenie zostanie wypłacone proporcjonalnie, aż do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca.

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy na dziecko - komu przysługuje?

Sonda
Ile masz bądź planujesz mieć dzieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza