Zmiany w 500 plus? Czy dotyczy to rodzin z dziećmi?

2019-12-31 10:08

Od kilku dni w mediach mówi się o zmianach w świadczeniach 500 plus. Wyjaśniamy, czym są zapowiadane zmiany i czy rzeczywiście dotkną rodziny z dziećmi.

Zmiany w 500 plus
Autor: Getty images

Zmiany, o których głośno jest od kilku dni, nie dotyczą tak naprawdę rodzin z dziećmi. Świadczenie 500 plus, które od tego roku przyznawane jest również na pierwsze dziecko (nie tylko na drugie i kolejne) zostanie utrzymane w 2020 roku.

Niekorzystnych zmian mogą oczekiwać osoby niepełnosprawne (pojawi się kryterium dochodowe oraz kryterium pieniędzy otrzymywanych ze środków publicznych).

Jedyne, co się zmieni w świadczeniu "Rodzina 500+", to okres rozliczeniowy (z lipca na luty), ale tu rodzice nie powinni narzekać - na skutek tych zmian, nie będą musieli składać w lipcu ponownie wniosku o wypłatę świadczenia na rok 2020 - o ile złożyli go w 2019 roku.

Z tego powodu zmieni się termin składania nowych wniosków - od 2021 roku upływać będzie w lutym, a okres przyznawania świadczeń od 2021 roku obowiązywać będzie nie od października do września, ale od czerwca do maja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza