Rodzina 500 plus: zasady przyznawania świadczenia wychowawczego

2019-12-10 12:33
rodzina 500 plus
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W ramach programu rodzina 500 plus rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dzieci bez względu na kryteria dochodowe.

Rodzina 500 plus to program, który funkcjonuje już kilka lat. 1 lipca 2019 roku w zasadach wypłacania świadczenia zaszły zmiany. Przeczytajcie, na jakich zasadach rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze na dzieci i pamiętajcie o złożeniu wniosku na kolejny rok.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, przedstawiła 2 lutego 2016 szczegóły programu rodzina 500 plus. Zaznaczyła, że "dziecko nie jest kosztem, a inwestycją", dlatego należy wspierać polskich rodziców. Przeczytajcie, na czym wsparcie polega.

Rodzina 500 plus: dla kogo?

Program rodzina 500 plus po zmianach z lipca 2019 roku  zakłada, że 500 zł miesięcznie na pierwsze, drugie i kolejne dzieci rodzice będą otrzymywać bez względu na to, ile wynosi dochód w rodzinie. Wsparcie będzie przyznawane aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Czytaj: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Zobacz: 

300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy złożyć wniosek?

Jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem dziecka

Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Kto nie dostanie 500 plus?

  • rodzice, których dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub ośrodku, zapewniającym całodobowe utrzymanie;
  • dziecko, które kontynuuje naukę w instytucji, zapewniającej utrzymanie;
  • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale pozostaje w związku małżeńskim (od 17. roku życia jest to w Polsce możliwe);
  • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale zostało nieletnim rodzicem i otrzymuje świadczenie na własne dziecko;
  • rodzic, który otrzymuje wsparcie finansowe od drugiego rodzica, pracującego za granicą i otrzymującego tam świadczenie na dziecko.

Jak otrzymać 500 plus?

By uzyskać 500 plus na dziecko, wystarczy złożyć wniosek. Wniosek składa się w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej i centrum do obsługi świadczeń. Można go również złożyć przez internet.

Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka bądź jego opiekun prawny lub fizyczny. Warto dodać, że świadczenie w ramach programu rodzina 500 plus jest przyznawane jednej osobie, np. jeśli wniosek złożyła matka, ona otrzyma świadczenie, ojciec nie może składać kolejnego i odwrotnie.

Zasady przyznawania 500 plus

Aby otrzymać 500 zł plus musisz:

  • złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy
  • do wniosku załączyć potwierdzenie o wieku dziecka (zasiłek będzie przyznawany tylko do 18. roku życia)
  • do wniosku załączyć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, które będzie zawierać: informacje o dochodach, odliczonych od dochodu składkach na ubezpieczenie społeczne oraz wartości należnego podatku
  • w przypadku dziecka adoptowanego do wniosku trzeba dołączyć wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka lub zaświadczenie o prowadzonym postępowaniu o przysposobienie

Plus 500: wypłaty

Świadczenie będzie przyznawane na rok - od 1 października do 30 września danego roku. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Co roku trzeba więc składać nowy wniosek. Świadczenia są wypłacane w najwygodniejszej dla rodziców formie, np. przelewu na konto bądź za pomocą przekazu pocztowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o 500 plus?

Warto wiedzieć, że wypłacanie świadczenia rodzina 500 plus może zostać wstrzymane. Stanie się tak, jeśli rodzina w ciągu 3 miesięcy go nie odbierze. Urząd gminy trzeba też informować o zmianach w kwestii jego przyznawania - np. gdy zmieni się liczba osób w rodzinie.

Świadczenie rodzina 500 plus jest niezależne od wszystkich innych, czyli nie utrudnia otrzymania żadnego z nich, nie jest brane pod uwagę podczas decyzji o ich przyznaniu.

W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą, świadczenie będzie przysługiwało temu, z którym dziecko mieszka i który je utrzymuje. Rodzice, którzy tworzą rodzinę patchworkową i mają dzieci z poprzednich związków, otrzymają świadczenie, jeśli mają jedno dziecko wspólne.

Świadczenie rodzina 500 plus przysługuje również rodzicom adopcyjnym. Świadczenia będą waloryzowane, a kryteria dochodowe weryfikowane co trzy lata - ostatnia  weryfikacja miała miejsce 1 października 2019 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE