Rodzina 500 plus: zasady przyznawania świadczenia wychowawczego

2019-12-10 12:33

Rodzina 500 plus to program, który funkcjonuje już kilka lat. 1 lipca 2019 roku w zasadach wypłacania świadczenia zaszły zmiany. Przeczytajcie, na jakich zasadach rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze na dzieci i pamiętajcie o złożeniu wniosku na kolejny rok.

rodzina 500 plus
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W ramach programu rodzina 500 plus rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dzieci bez względu na kryteria dochodowe.

Spis treści

 1. Rodzina 500 plus: dla kogo?
 2. Kto nie dostanie 500 plus?
 3. Jak otrzymać 500 plus?
 4. Zasady przyznawania 500 plus
 5. Plus 500: wypłaty
 6. Co jeszcze warto wiedzieć o 500 plus?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, przedstawiła 2 lutego 2016 szczegóły programu rodzina 500 plus. Zaznaczyła, że "dziecko nie jest kosztem, a inwestycją", dlatego należy wspierać polskich rodziców. Przeczytajcie, na czym wsparcie polega.

Rodzina 500 plus: dla kogo?

Program rodzina 500 plus po zmianach z lipca 2019 roku  zakłada, że 500 zł miesięcznie na pierwsze, drugie i kolejne dzieci rodzice będą otrzymywać bez względu na to, ile wynosi dochód w rodzinie. Wsparcie będzie przyznawane aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Czytaj: Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Kto nie dostanie 500 plus?

 • rodzice, których dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub ośrodku, zapewniającym całodobowe utrzymanie;
 • dziecko, które kontynuuje naukę w instytucji, zapewniającej utrzymanie;
 • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale pozostaje w związku małżeńskim (od 17. roku życia jest to w Polsce możliwe);
 • dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, ale zostało nieletnim rodzicem i otrzymuje świadczenie na własne dziecko;
 • rodzic, który otrzymuje wsparcie finansowe od drugiego rodzica, pracującego za granicą i otrzymującego tam świadczenie na dziecko.

Zobacz: 

300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy złożyć wniosek?

Jakie wydatki wiążą się z utrzymaniem dziecka

Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Jak otrzymać 500 plus?

By uzyskać 500 plus na dziecko, wystarczy złożyć wniosek. Wniosek składa się w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej i centrum do obsługi świadczeń. Można go również złożyć przez internet.

Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka bądź jego opiekun prawny lub fizyczny. Warto dodać, że świadczenie w ramach programu rodzina 500 plus jest przyznawane jednej osobie, np. jeśli wniosek złożyła matka, ona otrzyma świadczenie, ojciec nie może składać kolejnego i odwrotnie.

Zasady przyznawania 500 plus

Aby otrzymać 500 zł plus musisz:

 • złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy
 • do wniosku załączyć potwierdzenie o wieku dziecka (zasiłek będzie przyznawany tylko do 18. roku życia)
 • do wniosku załączyć zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, które będzie zawierać: informacje o dochodach, odliczonych od dochodu składkach na ubezpieczenie społeczne oraz wartości należnego podatku
 • w przypadku dziecka adoptowanego do wniosku trzeba dołączyć wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka lub zaświadczenie o prowadzonym postępowaniu o przysposobienie

Plus 500: wypłaty

Świadczenie będzie przyznawane na rok - od 1 października do 30 września danego roku. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Co roku trzeba więc składać nowy wniosek. Świadczenia są wypłacane w najwygodniejszej dla rodziców formie, przelewu na konto bankowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o 500 plus?

Warto wiedzieć, że wypłacanie świadczenia rodzina 500 plus może zostać wstrzymane. Stanie się tak, jeśli rodzina w ciągu 3 miesięcy go nie odbierze. Urząd gminy trzeba też informować o zmianach w kwestii jego przyznawania - np. gdy zmieni się liczba osób w rodzinie.

Świadczenie rodzina 500 plus jest niezależne od wszystkich innych, czyli nie utrudnia otrzymania żadnego z nich, nie jest brane pod uwagę podczas decyzji o ich przyznaniu.

W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą, świadczenie będzie przysługiwało temu, z którym dziecko mieszka i który je utrzymuje. Rodzice, którzy tworzą rodzinę patchworkową i mają dzieci z poprzednich związków, otrzymają świadczenie, jeśli mają jedno dziecko wspólne.

Świadczenie rodzina 500 plus przysługuje również rodzicom adopcyjnym. Świadczenia będą waloryzowane, a kryteria dochodowe weryfikowane co trzy lata - ostatnia  weryfikacja miała miejsce 1 października 2019 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza