7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe

2013-11-07 19:59

Urodzić zdrowe dziecko – to najważniejsza rzecz, o której myślą kobiety w ciąży. Wiadomo, że to, jaki tryb życia prowadzisz podczas ciąży, ma ogromny wpływ na rozwijające się dziecko. Zobacz, co jest najważniejsze w ciąży.

ciaza po poronieniu
Autor: _photos.com

  • Zadbaj o prawidłową dietę – to zdecydowanie najważniejsza rzecz, o której powinna pomyśleć kobieta w ciąży. To właśnie odżywianie się kobiety decyduje o tym, czy dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne do jego prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Z tego, co jesz, tworzą się tkanki dziecka, a także łożysko. Dlatego jadłospis powinien być urozmaicony i zapewniać wszystkie niezbędne witaminy, mikroelementy i inne składniki. Nie oznacza to oczywiście, że możesz jeść wszystko, w nieograniczonych ilościach. Słodycze, słone przekąski, potrawy smażone, żywność przetworzona czy fast food nie zawierają prawie żadnych wartości odżywczych, za to obfitują w substancje szkodliwe, dlatego powinnaś wykreślić je ze swojego jadłospisu. Dieta powinna obfitować w jak najmniej przetworzone produkty: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, kasze, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, chude mięso, orzechy.
  • Rób niezbędne badania – dzięki nim upewnisz się, że ciąża prawidłowo się rozwija, a co ważne, będziesz mogła skorygować wszelkie nieprawidłowości. Regparne wizyty kontrolne u ginekologa, badania prenatalne i inne badania niezbędne w ciąży mają kluczowe znaczenie dla zdrowej ciąży. Dzięki temu w porę można wychwycić niedobory witamin, wady wrodzone płodu (które można leczyć już w czasie ciąży), zagrożenie cukrzycą ciążową, nadciśnieniem czy porodem przedwczesnym. O niezbędnych badaniach przeczytasz tutaj.

  • Nie stresuj się – ogranicz do minimum sytuacje stresowe i naucz się relaksować, bo stres może zaszkodzić dziecku. Dłuższy stres może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród lub poronienie. Skutkiem stresu może też być nieprawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka czy opóźnienie w rozwoju jego narządu ruchu.
  • Nie pal papierosów – ten nałóg może być przyczyną astmy, duszności, alergii u dziecka. Dzieci palaczek są mniejsze, słabsze, a ich mózgi i płuca są gorzej rozwinięte. Unikaj też wdychania dymu papierosowego.
  • Unikaj alkoholu – nawet najmniejsza ilość piwa czy wina może zaszkodzić rozwojowi płodu, dlatego alkohol jest zdecydowanie zakazany w ciąży! Skutki spożywania alkoholu mogą być poważne: poronienie, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, płodowy zespół alkoholowy (FAS) bądź niektóre z jego objawów (deformacje twarzy, uszkodzenia centralnego układu nerwowego). Nawet jednorazowe wypicie alkoholu może spowodować śmierć komórek mózgowych lub ich migrację do niewłaściwych obszarów mózgu. Efekty są fatalne: trudności z uczeniem się, problemy psychologiczne, niestabilność emocjonalna itp. Niszczących skutków picia alkoholu w ciąży często nie widać tuż po urodzeniu, ujawniają się dopiero np. w szkole.

  • Zażywaj suplementy zalecone przez lekarza – kobiety ciężarne powinny suplementować 5 składniki: kwas foliowy, witaminę D3, jod, żelazo oraz kwas DHA. Najlepiej w preparacie, w którym znajdują się one w idealnych proporcjach. 

  • Kontroluj wagę – urozmaicona dieta nie oznacza, że masz jeść za dwóch albo folgować zachciankom. Wystarczy jeść tylko 300 kcal więcej niż przed ciążą, a zadbać przede wszystkim o jakość posiłków. Nadwaga w ciąży sprzyja nie tylko problemom zdrowotnym u kobiety (zaparcia, bóle kręgosłupa i nóg, żylaki, hemoroidy), ale też stanom niebezpiecznym dla dziecka (nadciśnienie ciężarnych, cukrzyca ciążowa, infekcje dróg moczowych). Kobiety z nadwagą rodzą dzieci z wyższą wagą urodzeniową. Często mają one od dzieciństwa problemy z nadwagą i otyłością. Trudniejszy jest też poród kobiety z nadwagą, dłużej dochodzi ona do siebie, a rana po nacięciu krocza czy cesarce gorzej się goi.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza