Amniopunkcja: wskazania do badania prenatalnego

2012-12-03 14:27

Jakie są wskazania do wykonania amniopunkcji? Badania prenatalne w ciąży mają na celu kontrolowanie zdrowia mamy i dziecka, mogą być nieinwazyjne i inwazyjne. Amniopunkcję zalicza się do inwazyjnych badań prentalnych i wykonuje się ją tylko w określonych wypadkach.

Amniopunkcja – wskazania do badania
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Amniopunkcja: kiedy wykonać te badania
  2. Amniopunkcja: skierowanie na badania
  3. Obejrzyj film: Badania prenatalne

Wskazania do wykonania amniopunkcji dotyczą ok. 10 proc. ciężarnych. Takim wskazaniem jest przede wszystkim nieprawidłowy wynik badań nieinwazyjnych oraz wiek ciężarnej powyżej 34. roku życia.

Amniopunkcja: kiedy wykonać te badania

Inne wskazania to wykonania amniopunkcji - inwazyjnego badania prenatalnego to: urodzenie już wcześniej (z obojga tych samych rodziców) dziecka z aberracją chromosomową, chorobą metaboliczną (np. fenyloketonuria, mukowiscydoza), występowanie w poprzednich ciążach aberracji chromosomowych, wad ośrodkowego układu nerwowego, występowanie chorób dziedzicznych w rodzinie.

Amniopunkcję warto rozważyć także wtedy, gdy w rutynowym badaniu USG stwierdzono nieprawidłowości anatomiczne u płodu oraz gdy ojciec dziecka ma więcej niż 55 lat lub matka jest przewlekle chora i stosuje leki mogące mieć niekorzystny wpływ na rozwój ciąży.

Amniopunkcja: skierowanie na badania

Amniopunkcja jest refundowana, jeśli skierowanie do poradni genetycznej (która kieruje na badanie) wystawi lekarz ginekolog mający umowę z NFZ. Jeśli masz wskazania do przeprowadzenia amniopunkcji, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniami: „A po co to pani?”. Jeśli odmawia, idź do innego albo poproś o uzasadnienie odmowy na piśmie i udaj się z tym do szefa przychodni, by wskazał innego lekarza, który wystawi skierowanie. Amniopunkcja wykonywana prywatnie kosztuje około 2000 zł.

Obejrzyj film: Badania prenatalne

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza