Badania ginekologiczne: sprawdź kalendarz badań, które powinnaś wykonać w tym roku

2015-01-22 14:06

Sprawdź badania ginekologiczne, które należy wykonać raz w roku. Większość Polek wybiera się na badania ginekologiczne dopiero wtedy, gdy mają ku temu poważny powód. Dla własnego bezpieczeństwa i z troski o swoich bliskich warto zmienić nastawienie i systematycznie robić badania ginekologiczne.

Badania ginekologiczne
Autor: thinkstockphotos.com Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania ginekologiczne. Dla własnego bezpieczeństwa!

Spis treści

 1. Badania ginekologiczne: dobrze się czujesz? Idź na badania!
 2. Badania ginekologiczne: profilaktyka to najlepsza przyjaciółka kobiety
 3. Obejrzyj wideo: jak wygląda mammografia - badanie

Polki uchodzą za kobiety, które udają się z wizytą do ginekologa dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Co gorsza, często okres pomiędzy pierwszymi objawami choroby a diagnozą wypełnia samoleczenie domowymi specyfikami bądź środkami polecanymi przez farmaceutę. Tymczasem zgłaszanie się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów to niezbędne minimum – wcale nie jest sytuacją pożądaną i zalecaną!

Kobieta, która jest świadoma wagi swojego zdrowia nie czeka, aż zacznie ono szwankować – sprawdza je regularnie i nie dopuszcza do tego, by narazić je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Badania ginekologiczne profilaktyczne powinny stać się więc pierwszym punktem naszych postanowień noworocznych – zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” (www.kobiecosc.info) i proponują, byśmy wszystkie w tym nowym roku:

 • bardziej świadomie podeszły do swojego zdrowia intymnego
 • więcej czasu poświęciły pielęgnacji i dbaniu o swoją kobiecość
 • częściej odwiedzały ginekologa

>> Wizyta u ginekologa: jak powinna wyglądać, żebyśmy czuły się komfortowo? >>

Badania ginekologiczne: dobrze się czujesz? Idź na badania!

Co ciekawe, zdaniem twórców serwisu, dojrzale podchodząca do swojego zdrowia kobieta kontroluje je nawet wtedy, kiedy czuje się fantastycznie:

 • Dobre samopoczucie to wręcz idealny powód do tego, by wybrać się na badania ginekologiczne! Kiedy przeżywamy w swoim życiu pozytywne chwile, jesteśmy dobrze nastawione do świata, wówczas wszystko widzimy w bardziej kolorowych barwach. Takie optymistyczne podejście do życia znacznie ułatwi decyzję o wybraniu się na badania do ginekologa. Jak zauważają autorzy kampanii, jednym z częstych powodów unikania wizyt lekarskich, na jakie wskazują kobiety, jest obawa przed złą diagnozą. „Nie idę, bo się boję, że coś mi wynajdą” – takie wytłumaczenie można usłyszeć z kobiecych ust zdecydowanie zbyt często. A przecież ona i tak ma wystarczająco dużo problemów…
 • Idźmy więc na badania wtedy, kiedy czujemy się dobrze! W okresie znakomitego zdrowia i pełnej sprawności. Tym bardziej, że właśnie wtedy najłatwiej przeoczyć niepokojące objawy… – podsumowują.

>> 6 cech dobrego ginekologa >>

Badania ginekologiczne: profilaktyka to najlepsza przyjaciółka kobiety

Oprócz zimowej sesji, wywiadówki syna czy spotkania ze znajomymi, w naszym nowym kalendarzu powinno się więc znaleźć miejsce dla innej, równie ważnej przyjaciółki. Takiej, na której zawsze możemy polegać i która bez owijania w bawełnę powie nam „co jest na rzeczy” - nawet, jeśli nie będzie to szczególnie miłe. Z czasem jednak docenimy jej szczerość, bo to właśnie ona pozwoli nam uchronić się przed poważnymi kłopotami. W tym nowym roku znajdźmy więc czas na – profilaktykę: (wydrukuj i powieś w widocznym miejscu!)

 • Badania ginekologiczne – profilaktyka chorób intymnych

Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości). W okresie pomiędzy 25. a 35. r.ż. zaleca się wykonywać badanie raz do roku, chyba że kobieta stosuje antykoncepcję – wówczas warto przeprowadzić je przy każdej wizycie, dotyczącej wypisania recepty.

 • USG ginekologiczne (przezbrzuszne, dopochwowe lub doodbytnicze) – profilaktyka chorób intymnych

Badanie to powinno być uzupełnieniem badania ginekologicznego, ponieważ pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które trudno rozpoznać w badaniu palpacyjnym.  

 • Cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy

Mimo powszechnego twierdzenia, że rak szyjki macicy jest schorzeniem dziedzicznym, nie jest to prawdą – kobieta, w której rodzinie były już przypadki tego nowotworu, znajduje się po prostu w grupie większego ryzyka. Pierwsze badanie należy wykonać przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie współżyje, w okolicach 25 r.ż. Badanie cytologiczne warto wykonać raz do roku, ewentualnie -  raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu.

 • Samobadanie piersi – profilaktyka raka piersi

To badanie każda kobieta po 20. r.ż. powinna wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, w tym samym, początkowym dniu cyklu - jeżeli kobieta miesiączkuje, najlepiej 2. lub 3. dnia po zakończonym okresie, a jeśli nie – w jednym, ustalonym dniu miesiąca. Każdą niepokojącą zmianę – wielkości, zabarwienia, kształtu, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.

 • USG piersi - profilaktyka raka piersi

USG piersi można wykonywać w dowolnym momencie, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. r.ż., zaś obowiązkowo w okolicach 30 lat. Badanie warto powtarzać co roku (przynajmniej do 40 r.ż.) - szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi lub kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną.

 • Mammografia - profilaktyka raka piersi

Pierwszą mammografię wystarczy wykonać po ukończeniu 40 lat, ponieważ wcześniej wystarczającym badaniem jest USG piersi. Mammografię warto powtarzać raz na dwa lata, chyba, że w rodzinie były przypadki raka piersi – wówczas badanie warto przeprowadzić w okolicach 35 r.ż. i powtarzać każdego roku. Również po 50. r.ż. warto powtarzać badanie raz do roku.

Obejrzyj wideo: jak wygląda mammografia - badanie

Profilaktyka to słowo, które każda z nas powinna zapisać w swoim nowym kalendarzu drukowanymi literami. Takie podejście pozwoli nam wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej konsekwencjom, bo: - Tylko wczesne diagnozy dają szansę na podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie rozwoju niebezpiecznych chorób, a co za tym idzie - bardziej komfortowe i świadome życie – podsumowują twórcy kampanii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza