Badanie krwi w ciąży: wyniki. Morfologia w ciąży

2012-11-21 16:28

Badanie krwi w ciąży (morfologię krwi) podobnie jak badanie moczu, wykonuje się co miesiąc przez cały czas trwania ciąży. Badanie to pozwala stwierdzić, czy ciężarna nie ma anemii, która może być groźna dla rozwijającego się dziecka. Dowiedz się, jak odczytywać wyniki badania krwi.

Spis treści

 1. Badania w ciąży: wyniki badania krwi
 2. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o anemii

Morfologia (badanie krwi) to podstawowe badanie w ciąży, które wykonuje się przez cały okres jej trwania. Pozwala sprawdzić, czy nie masz anemii w ciąży. Wyjaśniamy jak czytać wyniki badania krwi. 

Badania w ciąży: wyniki badania krwi

Norma dla kobiet: 4,2–5,4 mln/mikrolitr, norma dla kobiet w ciąży: 3,5–4,5 mln/mikrolitrWynik poniżej normy może być spowodowany utratą krwi, niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego albo żelaza. Warto wiedzieć, że obniżenie liczby czerwonych krwinek w czasie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym.

Norma dla kobiet: 11,5–15,5 g/dl, Norma dla kobiet w ciąży: 11,5–13,5 g/dlWartości powyżej normy mogą świadczyć o odwodnieniu albo niedotlenieniu organizmu, a wynik poniżej normy zwykle wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza. W ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o anemii

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

 • Leukocyty, krwinki białe (L, WBC)
 • Norma dla kobiet: 4–10 tys./mikrolitr, Norma dla kobiet w ciąży: 10–15 tys./mikrolitrW ciąży następuje fizjologiczny wzrost wartości WBC. Podobnie jest podczas porodu, w stresie, po posiłku oraz wysiłku fizycznym. Patologiczny wzrost WBC występuje w procesach zapalnych, zakażeniach, przy uszkodzeniach tkanek, w chorobach nowotworowych. Wartości poniżej normy mogą świadczyć o chorobach hematologicznych.

 • Płytki krwi, trombocyty (PLT)
 • Norma dla kobiet: 140–440 tys./mikrolitr, Norma dla kobiet w ciąży: 100–300 tys./mikrolitr (są też znacznie większe spadki!)Wartości powyżej normy mogą oznaczać infekcję, chorobę nowotworową, regenerację po krwotoku. Małopłytkowość zaś (PLT poniżej normy) może być skutkiem choroby (chłoniak, ostra białaczka szpikowa). W ciąży jest najczęściej związana z fizjologiczną niedokrwistością z niedoboru żelaza.

 • Hematokryt (HCT)
 • Norma dla kobiet: 37–47%,Norma dla kobiet w ciąży: spadek o 4–7%Powyżej normy: wartości takie mogą być wywołane niedotlenieniem tkanek, przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca, nowotworami. Podwyższony wskaźnik hematokrytu może być również spowodowany pobytem w górach lub na skutek leczenia sterydami. Wartości poniżej normy odnotowuje się przy niedokrwistości i w sytuacjach przewodnienia ustroju.

  miesięcznik "M jak mama"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza