Badanie ultrasonograficzne w ciąży: USG 3D i 4D, czyli podglądanie dziecka na ekranie

2014-12-19 9:46

Badanie USG ciąży umożliwia obejrzenie wnętrz ciała kobiety, w tym rozwijającego się w niej płodu. Mozliwość dokonania badania ultrasonograficznego to najlepszy sposób oceny stanu dziecka w brzuchu mamy. Pojawiły się nowoczesne aparaty 3D i 4D. Czym różnią się one od klasycznego USG?

USG 4D
Autor: _photos.com|photos.com Wykonanie badania USG 4D w ciąży pozwala na szybkie wykrycie wad wrodzonych płodu. Dzięki USG 4D rodzice mogą również obserwować, co dzieje się w łonie matki "na żywo".

Spis treści

  1. Badanie ultrasonograficzne w ciąży: oglądanie dziecka w 3D
  2. Dlaczego warto zrobić badanie USG 3D? Zobacz FILM
  3. Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 4D w ciąży
  4. Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 3D i 4D zwiększa szanse wykrycia chorób
  5. Badanie ultrasonograficzne w ciąży: czym się różni USG w 3D od 4D

Na czym właściwie polega badanie USG? Do badania ultrasonograficznego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe – docierają one do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, a specjalny aparat przetwarza odebrane sygnały w obraz, który pojawia się na monitorze. Na podstawie badania USG w ciąży lekarz ginekolog ultrasonolog może ustalić wiek i płeć płodu, a przede wszystkim obserwować rozwój płodu. Stosowane już od lat klasyczne USG ciąży daje obraz dwuwymiarowy (2D). Specjalista potrafi z niego odczytać wiele ważnych informacji – wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, jego narządów wewnętrznych, umiejscowienie łożyska, ilość wód płodowych itp. Nowszej generacji aparaty USG umożliwiają też ocenę przepływu krwi (badanie dopplerowskie) przez różne naczynia płodu i matki, dostarczając informacji o funkcji serca i łożyska.

Jednak obserwująca obraz na monitorze przyszła mama często widzi tylko jasne i ciemne plamy. Toteż prawdziwą rewolucją dla przyszłych rodziców okazało się obrazowanie trójwymiarowe 3D i 4D. Badania USG 3D i 4D są jednymi z ulubionych badań w ciąży.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: oglądanie dziecka w 3D

Ono się uśmiecha! - aparaty USG umożliwiające oglądanie dziecka w 3D. Nowoczesne aparaty USG umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy. Dzięki trójwymiarowemu badaniu USG 3D w ciąży po raz pierwszy można obejrzeć powierzchnię zewnętrzną ciała nienarodzonego dziecka. Rodzice podczas badania 3D widzą już nie plamy, ale twarz i wyraźny kształt dziecka, a na pamiątkę dostają zdjęcie z brzucha: zapisany na płycie CD obraz dziecka, na którym dobrze widać jego wyraz twarzy i całą sylwetkę.

Dlaczego warto zrobić badanie USG 3D? Zobacz FILM

Wszystko o badaniu USG 3D

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 4D w ciąży

Jeszcze większą rewelacją jest tak zwane obrazowanie 4D. Badanie USG 4D w ciąży daje obraz podobny jak w 3D, jednak w badaniu 3D jest to obraz statyczny, podczas gdy 4D daje obraz trójwymiarowy zmieniający się w czasie rzeczywistym – innymi słowy jest to film z brzucha! Tak jakbyśmy umieścili w macicy kamerę i mieli podgląd na żywo, co robi dziecko – jakie wykonuje ruchy, grymasy twarzy, czy się uśmiecha itp. Dla rodziców jest to niezwykle wzruszające – oto mogą po raz pierwszy na własne oczy zobaczyć swoje dziecko, które dotąd było dla nich jeszcze bytem abstrakcyjnym. Zdaniem psychologów dadanie USG 4D w ciąży przyczynia się do wytworzenia wcześniejszego i silniejszego związku emocjonalnego rodziców z dzieckiem.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 3D i 4D zwiększa szanse wykrycia chorób

Jednak obrazowanie 3D i 4D w ciąży to nie tylko „bajer dla rodziców” – jak sądzą niektórzy. Wprawdzie w dalszym ciągu podstawowa część badania USG w ciąży odbywa się w obrazie 2D, jednak obrazowanie 3D i 4D daje też większe możliwości lekarzowi, bo umożliwia wychwycenie szczegółów anatomicznych, które znacznie trudniej dostrzec w USG 2D.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: czym się różni USG w 3D od 4D

Ważne różnice - USG w 3D i 4D daje możliwość obracania płodu i dokładniejszego badania. Dwuwymiarowe badanie USG można wykonać tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy, bo płód jest zasłonięty od dołu przez kości miednicy, z boku i od góry przez gaz w jelitach i żebra mamy, a od strony grzbietu przez jej kręgosłup.

Natomiast w badaniu USG 3D lub 4D można płód obracać niemal dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując przekroje niedostępne w badaniu 2D. Podczas badania USG 3D w ciąży lepiej też widać kościec, bo daje ono obraz zbliżony do radiologicznego, ale bez stosowania szkodliwych promieni Roentgena. W badaniach naukowych stwierdzono, że dzięki USG 3D można też bardziej precyzyjnie ocenić kości nosowe, co jest bardzo ważne w diagnostyce zespołu Downa.

Właśnie dzięki badaniu USG 3D okazało się, że niektóre płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, co jest trudniejsze do weryfikacji w obrazie 2D i może stanowić wskazanie do inwazyjnych badań genetycznych.

U niektórych zdrowych płodów istnieje szeroka przerwa między prawą i lewą kością nosową, która w obrazie 2D może być błędnie interpretowana jako brak kości nosowych, co może prowadzić do niepotrzebnej amniopunkcji.

W obrazie 3D ocena tej przerwy i prawidłowego wykształcenia kości nosowych jest łatwiejsza. Zaletą badania 3D jest też to, że obraz przestrzenny całego płodu zostaje zapisany w pamięci aparatu i później można do niego wrócić i obserwować dowolny przekrój – nawet taki, którego nie oglądano podczas pierwotnego badania – dokonując nowych pomiarów i analiz.

Obrazowanie USG 4D w ciązy stosuje się od niedawna, dlatego niewiele jeszcze wiadomo o jego przydatności w diagnostyce. Zauważono jednak, że jest ono bardziej miarodajne przy ocenie takich wad jak rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenia dłoni i stóp, niewielki rozszczep kręgosłupa.

Medycyna wiąże też z obrazowaniem 4D nadzieje na przyszłość, trwają np. badania nad związkiem między aktywnością ruchową płodu a funkcjonowaniem jego mózgu. Mimo tych zalet, obrazowanie klasyczne 2D wciąż pozostaje podstawową metodą diagnostyczną, bo najważniejszy jest nie sprzęt, a doświadczenie i wiedza lekarza.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza