Wciąż pracujesz będąc w ciąży? Nie zapomnij o tym przywileju

2023-08-30 15:31

Kobieta w ciąży ma swoje prawa i przywileje w miejscu pracy. Jednym z nich jest możliwość wykonania badań w godzinach pracy, bez konieczności brania urlopu. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc z tego skorzystać?

Pracujące mamy mają swoje przywileje
Autor: Getty Images Pracujące mamy mają swoje przywileje.

Wiele mam na czas ciąży decyduje się na zwolnienie lekarskie, zwłaszcza jeśli ich stan wymaga wypoczynku czy leżenia. Część ciężarnych w niezagrożonych ciążach, które czują się pełne energii, woli jednak pracować co najmniej do końca 2. trymestru.

Mimo pracy ciąża nadal się rozwija i wymaga uwagi. Badania w trakcie trwania ciąży są dość częste. Zwłaszcza na początku ciąży i pod koniec jej trwania. Co wtedy z pracą? Czy konieczne jest branie dnia wolnego od pracy, by móc wykonać badania?

Przeczytaj: "Idź na L4. Pracodawca i tak nie doceni, że pracujesz". Czy warto poświęcać się dla pracy w czasie ciąży?

M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Dowiedz się: Pracujesz stojąc, np. za ladą? Zobacz, jak dbać o siebie w ciąży

Kodeks pracy mówi o tym bardzo jasno. Zgodnie z art. 185, kobieta w ciąży może wykonać badania lekarskie w trakcie godzin pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

By móc skorzystać z tego przywileju konieczne jest spełnienie pewnych wymogów.

Kto może zrobić badania ciążowe w godzinach pracy?

  • Zaświadczenie lekarskie

Skorzystać z badań w godzinach pracy może jedynie kobieta z ciążą potwierdzoną przez lekarza stosownym zaświadczeniem. Jeśli ciąża jest już widoczna, dokument nie jest konieczny.

  • Umowa o pracę

Kodeks pracy odnosi się tylko do osób zatrudnionych na umowę o pracę, więc dzień wolny nie będzie przysługiwał osobom zatrudnionym na umowę zlecenie czy B2B. Nie ma jednak znaczenia, w jakim wymiarze godzin pracuje ciężarna kobieta.

  • Badania muszą być związane z ciążą

Możliwość wykonania badań w godzinach pracy dotyczy jedynie badań ciążowych - badania krwi, USG, KTG i innych. Jeśli badania mają dotyczyć czego innego, konieczne będzie wzięcie zwolnienia. 

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach ciężarnej pracownicy?

Co istotne, wolne przysługuje ciężarnej jedynie na czas samych badań i dojazdu na nie. Jeśli podczas badań okaże się, że ciężarna musi po nich odpocząć lub oszczędzać się, powinna uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie. W innym wypadku pracownica powinna wrócić niezwłocznie do miejsca pracy.

Istotny jest też fakt, że wolne godziny przysługują na badania wykonywane w godzinach pracy. Jeśli ciężarna umówi się do lekarza w godzinach późniejszych i nie ma to wpływu na jej rozkład dnia pracy, nie przysługują jej godziny do odbioru.

Przeczytaj: Prawa i przywileje ciężarnej pracującej na etacie. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza