2. trymestr ciąży - ile trwa, kiedy się zaczyna, co się dzieje w 2. trymestrze

2021-10-04 13:10

2. trymestr to w całym okresie ciąży najprzyjemniejszy czas dla przyszłej mamy. W 2. trymestrze mijają uciążliwe dolegliwości, poprawia się samopoczucie. I co najważniejsze – w tym czasie znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Zobacz, ile trwa 2. trymestr ciąży, od kiedy jest liczony i co się dzieje w poszczególnych miesiącach 2. trymestru.

 drugi trymestr miesiac po miesiacu
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. 2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?
 2. 2. trymestr ciąży, czwarty miesiąc
 3. 2. trymestr ciąży, piąty miesiąc
 4. 2. trymestr ciąży – szósty miesiąc

2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?

Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do 27 tygodnia. Drugi trymestr ciąży przypada na  4, 5 i 6 miesiąc ciąży.

2. trymestr ciąży, czwarty miesiąc

 • Dziecko: czteromiesięczny płód ma działające prawie wszystkie narządy zmysłów: reaguje na światło, słyszy i czuje smak połykanych przez siebie wód płodowych (połyka ich ok. litra dziennie). Rozwijają się struny głosowe.Dziecko zanurzone jest niczym w wielkim basenie w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy i zapewnia mu stałą temperaturę. Maluszek wykazuje dużą aktywność ruchową - ma na razie dość dużo miejsca, może się więc przemieszczać, kręcić głową i zginać rączki.
 • Mama: ciąża powoli staje się widoczna. Hormony pracują intensywnie i wpływają pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.W drugim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać pierwsze, delikatne skurcze macicy. Z dolegliwości ciążowych najbardziej dokuczliwe są zaparcia. W 4. miesiącu możesz odczuwać również bóle głowy, zawroty głowy, zgagę, niestrawność, wzdęcia.

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Badania w ciąży - trymestr drugi
Dobrze wiedzieć

W 2 trymestrze ciąży może pojawić się również niewielka zadyszka. Odpowiadają za nią hormony ciążowe, które stymulują ośrodek oddechowy, by zwiększył częstotliwość i głębokość oddechów, a to z kolei pozbawia tchu nawet po tak mało wyczerpującym wysiłku fizycznym, jakim jest wyprawa do toalety.

Hormony powodują też rozluźnienie mięśniówki naczyń włosowatych na całym ciele, a więc również tych znajdujących się w układzie oddechowym, oraz rozluźniają mięśnie oddechowe i mięśnie gładkie oskrzeli, a to utrudnia nabranie powietrza.

2. trymestr ciąży, piąty miesiąc

 • Dziecko: stale rośnie. Waży ok. 400 g i ma 20 cm wzrostu. Głowa stanowi 1/3 powierzchni jego ciała. Stopniowo maluszek zaczyna przybierać na wadze.Pod koniec tego miesiąca pojawia się owłosienie, zaczynają wyrastać brwi. Dziecko intensywnie i swobodnie się rusza, reaguje na wszystkie nastroje mamy, dlatego tak ważne jest, by miała ona dobre samopoczucie.
 1. morfologię krwi
 2. badanie ogólne moczu
 3. badanie czystości pochwy
 4. i, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży, badanie cytologiczne.
Dobrze wiedzieć

Między 18. tygodniem ciąży a 22. tygodniem ciąży wykonuje się USG połówkowe, w trakcie którego z dużym prawdopodobieństwem można określić płeć dziecka.

Krótkie spojrzenie na córkę lub syna może być bardzo wzruszającym przeżyciem - zwłaszcza że teraz maluch wygląda już rzeczywiście jak małe dziecko!

Badanie pozwala nie tylko oszacować płeć, ale przede wszystkim zmierzyć malucha i sprawdzić jego wszystkie narządy. Pozwala również upewnić się, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia oraz ocenić położenie łożyska.

2. trymestr ciąży – szósty miesiąc

 • Dziecko: osiąga wagę 700 g, mierzy 25-30 cm. Poprawiają się proporcje jego ciała. Dziecko zaczyna już otwierać oczy, ma zawiązki zębów mlecznych, tworzą się zawiązki zębów stałych. Stale rosną narządy wewnętrzne, wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet dziecka.
 • Mama: ruchy dziecka są coraz silniejsze i regularniejsze. Ciążowy brzuszek jest już mocno zarysowany. Kobieta może wyraźnie wyczuwać okresy spokoju - gdy dziecko śpi, i aktywności - gdy czuwa. Między 21. tygodniem ciąży a 26. tygodniem ciąży konieczne jest wykonanie badania stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24. tygodniu – 28. tygodniu ciąży) – polega ono na dwukrotnym oznaczeniu stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 2 godzinach od jej  podania. Pozostałe badania to:
 1. USG
 2. badanie ogólne moczu
 3. przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–)
 4. a także u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Czytaj:

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży: bóle kręgosłupa, zgaga i twardnienie macicy

Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Dlaczego w ciąży ciągle chce się spać?

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O PORODZIE?

Pytanie 1 z 14
Jednym z pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu jest