2. trymestr ciąży - ile trwa, kiedy się zaczyna, co się dzieje w 2. trymestrze

2020-10-07 16:55 redakcja
 drugi trymestr miesiac po miesiacu
Autor: _photos.com

2. trymestr to w całym okresie ciąży najprzyjemniejszy czas dla przyszłej mamy. W 2. trymestrze mijają uciążliwe dolegliwości, poprawia się samopoczucie. I co najważniejsze – w tym czasie znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Zobacz, ile trwa 2. trymestr ciąży, od kiedy jest liczony i co się dzieje w poszczególnych miesiącach 2. trymestru.

Posłuchaj o drugim trymestrze ciąży, co się wtedy dzieje? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?

Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do 27 tygodnia. Drugi trymestr ciąży przypada na  4, 5 i 6 miesiąc ciąży.

2. trymestr ciąży, czwarty miesiąc

 • Dziecko: czteromiesięczny płód ma działające prawie wszystkie narządy zmysłów: reaguje na światło, słyszy i czuje smak połykanych przez siebie wód płodowych (połyka ich ok. litra dziennie). Rozwijają się struny głosowe.Dziecko zanurzone jest niczym w wielkim basenie w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy i zapewnia mu stałą temperaturę. Maluszek wykazuje dużą aktywność ruchową - ma na razie dość dużo miejsca, może się więc przemieszczać, kręcić głową i zginać rączki.
 • Mama: ciąża powoli staje się widoczna. Hormony pracują intensywnie i wpływają pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.W drugim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać pierwsze, delikatne skurcze macicy. Z dolegliwości ciążowych najbardziej dokuczliwe są zaparcia. W 4. miesiącu możesz odczuwać również bóle głowy, zawroty głowy, zgagę, niestrawność, wzdęcia.

Czytaj: Polecamy: Kalkulator ciąży - oblicz, który to tydzień ciąży

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Dobrze wiedzieć

W 2 trymestrze ciąży może pojawić się również niewielka zadyszka. Odpowiadają za nią hormony ciążowe, które stymulują ośrodek oddechowy, by zwiększył częstotliwość i głębokość oddechów, a to z kolei pozbawia tchu nawet po tak mało wyczerpującym wysiłku fizycznym, jakim jest wyprawa do toalety.

Hormony powodują też rozluźnienie mięśniówki naczyń włosowatych na całym ciele, a więc również tych znajdujących się w układzie oddechowym, oraz rozluźniają mięśnie oddechowe i mięśnie gładkie oskrzeli, a to utrudnia nabranie powietrza.

2. trymestr ciąży, piąty miesiąc

 • Dziecko: stale rośnie. Waży ok. 400 g i ma 20 cm wzrostu. Głowa stanowi 1/3 powierzchni jego ciała. Stopniowo maluszek zaczyna przybierać na wadze.Pod koniec tego miesiąca pojawia się owłosienie, zaczynają wyrastać brwi. Dziecko intensywnie i swobodnie się rusza, reaguje na wszystkie nastroje mamy, dlatego tak ważne jest, by miała ona dobre samopoczucie.
 • Mama: zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Mogą pojawić się bóle pleców. Kobieta w piątym miesiącu ciąży nadal czuje się znakomicie, może mieć spory apetyt na seks, co jest związane z podniesieniem się poziomu estrogenu.Pomiędzy 15. tygodniem ciąży a 20. tygodniem ciąży obowiązkowo powinna zrobić następujące badania:
 1. morfologię krwi
 2. badanie ogólne moczu
 3. badanie czystości pochwy
 4. i, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży, badanie cytologiczne.
materiał partnera
Warto wiedzieć

Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy maleństwo w Twoim brzuchu rozwija się bardzo intensywnie, dlatego należy zadbać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój płodu. Szczególnie ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości DHA (600 mg dziennie), który wspiera prawidłowy przebieg i czas trwania ciąży[1] oraz choliny, która bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i jest istotna dla rozwoju mózgu dziecka.[2]

[1] Ginekol Pol. 2014;85:318-20 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników; EFSA Journal 2011;9(4):2078
[2] Zeisel SH. International Journal of women’s Health. 2013;5,
Dobrze wiedzieć

Między 18. tygodniem ciąży a 22. tygodniem ciąży wykonuje się USG połówkowe, w trakcie którego z dużym prawdopodobieństwem można określić płeć dziecka.

Krótkie spojrzenie na córkę lub syna może być bardzo wzruszającym przeżyciem - zwłaszcza że teraz maluch wygląda już rzeczywiście jak małe dziecko!

Badanie pozwala nie tylko oszacować płeć, ale przede wszystkim zmierzyć malucha i sprawdzić jego wszystkie narządy. Pozwala również upewnić się, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia oraz ocenić położenie łożyska.

Jak przygotować ciało do porodu? Wideo

2. trymestr ciąży – szósty miesiąc

 • Dziecko: osiąga wagę 700 g, mierzy 25-30 cm. Poprawiają się proporcje jego ciała. Dziecko zaczyna już otwierać oczy, ma zawiązki zębów mlecznych, tworzą się zawiązki zębów stałych. Stale rosną narządy wewnętrzne, wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet dziecka.
 • Mama: ruchy dziecka są coraz silniejsze i regularniejsze. Ciążowy brzuszek jest już mocno zarysowany. Kobieta może wyraźnie wyczuwać okresy spokoju - gdy dziecko śpi, i aktywności - gdy czuwa. Między 21. tygodniem ciąży a 26. tygodniem ciąży konieczne jest wykonanie badania stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24. tygodniu – 28. tygodniu ciąży) – polega ono na dwukrotnym oznaczeniu stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 2 godzinach od jej  podania. Pozostałe badania to:
 1. USG
 2. badanie ogólne moczu
 3. przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–)
 4. a także u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Czytaj:

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży: bóle kręgosłupa, zgaga i twardnienie macicy

Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Dlaczego w ciąży ciągle chce się spać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE