2. trymestr ciąży - ile trwa, kiedy się zaczyna, co się dzieje w 2. trymestrze

2018-10-17 12:02 redakcja

2. trymestr to w całym okresie ciąży najprzyjemniejszy czas dla przyszłej mamy. W 2. trymestrze mijają uciążliwe dolegliwości, poprawia się samopoczucie, kobieta zwykle promienieje i kwitnie. I co najważniejsze – w drugim trymestrze ciąży znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Zobacz, ile trwa dugi trymestr ciąży, od kiedy jest liczony i co się dzieje w posczególnych miesiącach 2. trymestru.

2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?

Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do 27 tygodnia. Drugi trymestr ciąży przypada na  4, 5 i 6 miesiąc ciąży.

2. trymestr ciąży – czwarty miesiąc

 • Dziecko: czteromiesięczny płód ma działające prawie wszystkie narządy zmysłów: reaguje na światło, słyszy i czuje smak połykanych przez siebie wód płodowych (połyka ich ok. litra dziennie). Rozwijają się struny głosowe.
 • Dziecko zanurzone jest niczym w wielkim basenie w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy i zapewnia mu stałą temperaturę. Maluszek wykazuje dużą aktywność ruchową - ma na razie dość dużo miejsca, może się więc przemieszczać, kręcić głową i zginać rączki.
 • Mama: ciąża powoli staje się widoczna. Hormony pracują intensywnie i wpływają pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.
 • W drugim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać pierwsze, delikatne skurcze macicy. Z dolegliwości ciążowych najbardziej dokuczliwe są zaparcia. W 4. miesiącu możesz odczuwać również bóle głowy, zawroty głowy, zgagę, niestrawność, wzdęcia.

Polecamy: Kalkulator ciąży - oblicz, który to tydzień ciąży

Dobrze wiedzieć

W drugim trymestrze ciąży może pojawić się również niewielka zadyszka. Odpowiadają za nią hormony ciążowe, które stymulują ośrodek oddechowy, by zwiększył częstotliwość i głębokość oddechów, a to z kolei pozbawia tchu nawet po tak mało wyczerpującym wysiłku fizycznym, jakim jest wyprawa do toalety.

Hormony ciążowe stymulują ośrodek oddechowy, by zwiększył częstotliwość i głębokość oddechów, a to z kolei pozbawia tchu nawet po tak mało wyczerpującym wysiłku fizycznym, jak wyprawa do toalety.

Hormony powodują też rozluźnienie mięśniówki naczyń włosowatych na całym ciele, a więc również tych znajdujących się w układzie oddechowym, oraz rozluźniają mięśnie oddechowe i mięśnie gładkie oskrzeli, a to utrudnia nabranie powietrza.

2. trymestr ciąży – piąty miesiąc

 • Dziecko: stale rośnie. Waży ok. 400 g i ma 20 cm wzrostu. Głowa stanowi 1/3 powierzchni jego ciała. Stopniowo maluszek zaczyna przybierać na wadze.
 • Pod koniec tego miesiąca pojawia się owłosienie, zaczynają wyrastać brwi. Dziecko intensywnie i swobodnie się rusza, reaguje na wszystkie nastroje mamy, dlatego tak ważne jest, by miała ona dobre samopoczucie.
 • Mama: zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Mogą pojawić się bóle pleców. Kobieta w piątym miesiącu ciąży nadal czuje się znakomicie, może mieć spory apetyt na seks, co jest związane z podniesieniem się poziomu estrogenu.

Czytaj:

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Dlaczego w ciąży ciągle chce się spać?

Dobrze wiedzieć

Między 18. tygodniem ciąży a 22. tygodniem ciąży wykonuje się USG połówkowe, w trakcie którego z dużym prawdopodobieństwem można określić płeć dziecka.

Krótkie spojrzenie na córkę lub syna może być bardzo wzruszającym przeżyciem - zwłaszcza że teraz maluch wygląda już rzeczywiście jak małe dziecko!

Badanie pozwala nie tylko oszacować płeć, ale przede wszystkim zmierzyć malucha i sprawdzić jego wszystkie narządy. Pozwala również upewnić się, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia oraz ocenić położenie łożyska.

Jak przygotować ciało do porodu? Wideo

2. trymestr ciąży – szósty miesiąc

 • Dziecko: osiąga wagę 700 g, mierzy 25-30 cm. Poprawiają się proporcje jego ciała. Dziecko zaczyna już otwierać oczy, ma zawiązki zębów mlecznych, tworzą się zawiązki zębów stałych. Stale rosną narządy wewnętrzne, wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet dziecka.
 • Mama: ruchy dziecka są coraz silniejsze i regularniejsze. Ciążowy brzuszek jest już mocno zarysowany. Kobieta może wyraźnie wyczuwać okresy spokoju - gdy dziecko śpi, i aktywności - gdy czuwa.
 • USG
 • badanie ogólne moczu
 • przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–)
 • a także u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Kalendarz ciąży: 17 tydzień

W 17 tygodniu ciąży samopoczucie przyszłej mamy jest doskonałe, ma dobry humor i rozpiera ją energia. Ciąża powoli staje się widoczna, ale powiększający się brzuch bez problemu można jeszcze ukryć pod swetrem. Warto teraz szczególnie obserwować swoje ciało - zapytaliśmy eksperta na co zwrócić uwagę i co powinno być powodem do wizyty u lekarza. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz ciąży: 16 tydzień

16 tydzień ciąży to czas kiedy przyszła mama może wyczuć ruchy dziecka. Będą one wyczuwalne jako motylki czy bulgotanie w dole brzucha. Ciało zaczyna się widocznie zmieniać, spodnie mogą powoli wydawać się ciaśniejsze. Na tym etapie ciąży może również znacząco wzrosnąć libido. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest ważne w 16 tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 15 tydzień

15 tydzień ciąży to czas kiedy przyszła mama może już wyczuć ruchy dziecka. Są one jednak tak subtelne, że określić można je mrowieniem, łaskotaniem, czy motylkami w dole brzucha. Na silniejsze doznania trzeba poczekać przynajmniej do 19 tygodnia ciąży. Na tym etapie ciąży mogą pojawić się również żylaki i rozstępy, dlatego warto odpowiednio zadbać o swoje ciało. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w 15 tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży: 26 tydzień

W 26 tygodniu ciąży dziecku trudno już swobodnie przekręcać się w brzuchu mamy. Zaczyna więc przyjmować pozycję embrionalną i układać główką w dół. Na tym etapie przyszła mama może odczuwać już typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak: zaparcia, hemoroidy, niedokrwistość czy puchnięcie nóg. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest ważne w 26 tygodniu ciąży. Zobacz także inne filmy z serii Kalendarz ciąży i dowiedz się co dzieje się w twoim ciele i co jest ważne na danym etapie - tydzień po tygodniu.

Kalendarz ciąży: 24, 25 tydzień

W 24 i 25 tygodniu ciąży dziecko ma już rozwinięte wszystkie niezbędne do życia narządy, ale wciąż szanse na jego przeżycie poza łonem matki są niezbyt duże. Dziecko odczuwa już emocje mamy, czuje smaki i słyszy dźwięki. Ciało przyszłej mamy wciąż się zmienia. Mogą pojawiać się plamy, linie i przebarwienia skóry, co oczywiście nie jest niczym niepokojącym. Są to zmiany związane z burzą hormonów i znikną po zakończeniu ciąży. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób mama powinna dbać o swoje ciało w czasie ciąży i co można zrobić, gdy na ciele pojawią się rozstępy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jak jakie prawa i przywileje mają ciężarne zatrudnione na etacie, a także: co pomoże ci urodzić naturalnie i jak wspierać wcześniaka. Przeczytaj również, jaką matę edukacyjną kupić niemowlakowi.

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 09/19
KOMENTARZE