Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i dziecko?

2022-03-25 14:13

Nie zdążyłaś obejrzeć naszego webinaru? Poniżej znajdziesz link do nagrania ze spotkania z ekspertem. Na pytania mam odpowiadała Pani prof. UM dr hab. Beata Pięta, położna, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego i ekspert kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-).

Weź udział w webinarze na temat przebiegu ciąży,
Autor: redakcja Weź udział w webinarze na temat przebiegu ciąży,

Spis treści

  1. Czy trzeba systematycznie odwiedzać lekarza w ciąży?
  2. Dlaczego tak ważne jest trzymanie się terminów badań w ciąży?

Dlaczego kobieta ciężarna powinna systematycznie odwiedzać lekarza i położną? Jakie badania powinna wykonać w ciągu 9 miesięcy, aby jej dziecko urodziło się zdrowe? Jak wykryć konflikt serologiczny?

Na te pytania odpowiadała w czasie webinaru prof. UM dr hab. Beata Pięta położna, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego i ekspert kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-). 

Czy trzeba systematycznie odwiedzać lekarza w ciąży?

Oczywiście że tak, to bardzo ważne dla obserwacji pewnych niepokojących objawów. Tutaj dużo role odgrywa zarówno położna, jak i lekarz. Współpracujemy ze sobą, więc warto, jeśli ciąże prowadzi położna, żeby eksperckie konsultacje odbywały się również u ginekologa. 

I odwrotnie, ponieważ położne są dedykowane szeroko pojętej edukacji, to jeśli pacjentka jest pod opieką ginekologa, powinna wówczas od 21. tygodnia ciąży przejść pod opiekę położnej środowiskowej. 

Dlaczego tak ważne jest trzymanie się terminów badań w ciąży?

Aby monitorować i ograniczyć do minimum ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre badania wykonuje się cyklicznie, inne tylko raz, jak obciążenie glukozą, ale badania w ciąży pozwolą wykryć w porę nieprawidłowości, a co najważniejsze, wdrożyć odpowiednie postepowanie czy leczenie.  

Jeśli chcesz odtworzyć całe spotkanie z ekspertem, obejrzyj nasze nagranie.

Webinar z Prof. Piętą - Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i Twoje dziecko
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza