Badanie moczu w ciąży - jak interpretować wyniki badania ogólnego moczu?

2013-12-27 15:43
Analiza moczu w ciąży
Autor: photos.com

Odebrałaś wyniki badań moczu w ciąży i niepokoisz się, czy nie ma w nich nieprawidłowości? Przeczytaj, co oznaczają wyniki badań moczu w ciąży.

Ogólną analizę będziesz wykonywała nie rzadziej niż raz na miesiąc. Badanie ma wykazać, czy w moczu nie pojawiły się: cukier, białko i ciała ketonowe.

  • Obecność cukru w moczu może wskazywać na cukrzycę ciążową.
  • Białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza lub nerek (bywa też objawem tzw. zatrucia ciążowego groźnego dla ciebie i twojego dziecka).
  • Ciała ketonowe w moczu często wskazują na zaburzenia metaboliczne w twoim organizmie.

Prawidłowe wyniki badania moczu w ciaży

  • barwa słomkowa lub żółta
  • klarowność – zupełna
  • odczyn – kwaśny
  • ciężar właściwy – 1,002–1,030 g/cm3
  • nie powinno być białka, cukru, bilirubiny i urobilinogenu.

Zabarwienie moczu

Norma: kolor słomkowy, jasnożółty lub żółty
Kolor czerwony lub krwisty świadczy o przenikaniu krwinek czerwonych do układu moczowego, np. przy ciężkich uszkodzeniach nerek, w skazie krwotocznej lub na skutek obecności kamieni w drogach moczowych. Kolor brunatny wskazuje na zawartość w moczu bilirubiny i może towarzyszyć żółtaczce. Inne niepożądane kolory: mętny, żółtobrązowy, czerwonobrązowy, zielony, niebieski, czarny, fioletowy, pomarańczowy.

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

O czym świadczy kolor moczu?

Odczyn (pH) moczu

Norma: kwaśny, czyli od 4,5 do 7,8 pH
Stale utrzymujący się odczyn zasadowy może świadczyć o upośledzeniu zdolności nerki do zakwaszania moczu, zakażeniu układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak albo o niektórych postaciach kamicy nerek.

Przejrzystość moczu

Norma: przejrzysty, klarowny
Świeżo oddany mocz jest przejrzysty, potem mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i kamicy nerkowej.

Ciężar właściwy moczu

Norma: 1,023–1,035 g/cm3
Ciężar właściwy nie powinien zbliżać się do ciężaru wody (1 g/cm3), gdyż świadczyć to może o utracie ważnej funkcji nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek.

Bakterie w moczu

Norma: brak
Obecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu któregoś z odcinków układu moczowego: cewki moczowej, pęcherza, miedniczki nerkowej lub nerek.

Białko w moczu

Norma: nieobecne
W moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka (do 100 mg na dobę). Białkomocz to wydalanie z moczem ponad 150 mg białka na dobę, ale w ciąży może być to nawet do 200 mg na dobę. Białko w moczu może się pojawić w czasie wysokiej gorączki, pod wpływem dużego wysiłku fizycznego lub przemarznięcia, ale najczęściej jest następstwem chorób dróg moczowych. 
Uwaga: wykrycie białka w moczu ciężarnej może oznaczać gestozę (zatrucie ciążowe).

Glukoza w moczu

Norma: nieobecna, w ciąży: śladowe ilości
Występowanie cukru w kilku kolejnych analizach moczu świadczy o cukrzycy.

Bilirubina w moczu

Norma: bilirubina całkowita – poniżej 1,1 mg/dl; bilirubina związana – poniżej 0,3 mg/dl
Wzrost stężenia bilirubiny całkowitej występuje przy żółtaczce, w ciąży i u noworodków. 
Uwaga: wzrost stężenia bilirubiny związanej sygnalizuje problemy z wątrobą, a w ciąży może oznaczać cholestazę.

Erytrocyty w moczu

Norma: do 3 krwinek w polu widzenia pod mikroskopem
Obecność erytrocytów (czerwone ciałka krwi) w moczu nazywamy krwinkomoczem (gdy jest ich niewiele) lub krwiomoczem. Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest bardzo częstym objawem chorób układu moczowego. Źródłem krwinkomoczu (niewidoczna dla oka utrata krwinek czerwonych) lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może sugerować też gruźlicę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia, marskość wątroby.

Leukocyty w moczu

Norma: do 5 krwinek w polu widzenia pod mikroskopem.
Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów oznacza zwiększone ich wydalanie, czyli przenikanie ich do moczu w jakimś odcinku układu moczowego. Najczęstszą przyczyną są bakteryjne zakażenia dróg moczowych lub nerek.

Polecamy wideo: zakażenie układu moczowego w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza