Leukocyty w moczu w ciąży: norma, przyczyny, objawy i leczenie

2016-07-12 17:54 Anna Kuliberda
Badania prenatalne nieinwazyjne
Autor: thinkstockphotos.com Badania prenatalne nieinwazyjne najczęściej wykrywają wady serca płodu.

Leukocyty w moczu w ciąży budzą niepokój przyszłych mam. Analiza ogólna moczu to rutynowe badanie w ciąży, wykonywane przy każdej wizycie kontrolnej. Zadaniem badania jest w porę wykryć nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży i zapobiec ich konsekwencjom. Leukocyty w moczu w ciąży to jeden z tych wskaźników, który powinien niepokoić. A co dokładnie oznacza?

Leukocyty w moczu w ciąży: czym są leukocyty?

Leukocyty to białe krwinki. W organizmie odgrywają bardzo ważną rolę – wpływają na odporność. Ich obecność zapewnia skuteczna ochronę przed infekcjami i wirusami. W moczu jednak nie powinny występować w dużej ilości. Mała ilość leukocytów jest czymś zupełnie normalnym. Problemem jest większa ilość, szczególnie jeśli rozpoznaje się leukocyty w moczu w ciąży.

Leukocyty w moczu w ciąży: jakie są normy?

W moczu leukocyty mogą występować, ale w niewielkiej ilości. Dopuszczalną normą leukocytów w moczu w ciąży jest od 1 do 5 leukocytów w polu widzenia. Więcej niż 10 leukocytów wykrytych w badaniu to powód do niepokoju. I podejrzenie rozwoju infekcji.

Leukocyty w moczu w ciąży. Posłuchaj, na co zwrócić uwagę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Leukocyty w moczu w ciąży: skąd się biorą i co oznaczają?

Występowanie nadmiernej ilości białych krwinek, czyli leukocytów w moczu w ciąży wskazuje na jakiś stan zapalny lub zakażenie, najczęściej jest to infekcja układu moczowego. W ciąży o nią nie trudno, bo rosnąca macica i ucisk dziecka nie pozwalają na całkowite opróżnienie pęcherza przez ciężarną, co sprzyja namnażaniu się bakterii w wypełnionym moczem pęcherzu.

Sama obecność leukocytów w moczu w ciąży nie daje lekarzowi informacji o dokładnym umiejscowieniu stanu zapalnego. A potencjalnymi chorobami, którym towarzyszy podwyższona liczba leukocytów w moczu mogą być:

 • zakażenie układu moczowego (ZUM),
 • grzybica pochwy (zwykle chodzi o zakażenie grzybem Candida, któremu sprzyjają ciążowe hormony),
 • zakażenie nerek np. kłębuszkowe zapalenie nerek (dochodzą objawy towarzyszące takie jak: gorączka, nudności, wymioty, bóle pleców),
 • białkomocz (choroba bezobjawowa),
 • zapalenie pęcherza (zaliczamy tutaj zapalenie dróg moczowych i moczowodów).

Każda z powyższych chorób jest potencjalnym zagrożeniem dla dziecka, więc nigdy nie wolno bagatelizować złych wyników moczu. Często liczba leukocytów w moczu w ciąży jest jedynym objawem choroby, dlatego łatwo ją przeoczyć. Z wynikami badań należy więc udać się do swojego ginekologa, który z pewnością zaleci badanie szczegółowe moczu (posiew), dzięki któremu dowie się jaki rodzaj zakażenia opanował drogi moczowe.

Zobacz: Kolor moczu w ciąży - jak wygląda prawidłowy?

materiał partnera
Dopadła cię infekcja pęcherza moczowego?

Zakażenia układu moczowego, szczególnie te nawracające mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Ból i pieczenie podczas oddawania moczu to znak, że doszło do infekcji układu moczowego. Sięgnij po lek Urosept® - ziołowe tabletki dostępne bez recepty. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Urosept® stosuje się pomocniczo w zakażeniach układu moczowego i w kamicy dróg moczowych.

Odpowiednie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. 

Leukocyty w moczu w ciąży: objawy

Objawy występowania leukocytów w moczu w ciąży mogą się pojawić, ale nie muszą. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna wzrostu krwinek białych w moczu. Chorobą bezobjawową jest np. białkomocz, który można wykryć tylko badaniem moczu. Zapalenie dróg moczowych zwykle daje objawy, które z czasem się nasilają. Może pojawić się ból przy oddawaniu moczu, uczucie wiecznie przepełnionego pęcherza, mocz może stać się mętny i zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli infekcja dotyczy nerek, pojawi się ból w ich obrębie. Przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek dojdą jeszcze takie objawy jak: gorączka, nudności czy wymioty. Jeśli obecność leukocytów w moczu w ciąży ma swoje źródło w grzybicy pochwy, objawami mogą być: świąd, pieczenie pochwy, ból przy stosunku, serkowate upławy.

Leukocyty w moczu w ciąży: leczenie

Nieleczona infekcja układu moczowego może mieć przykre konsekwencje, dlatego nie wolno bagatelizować ani badań moczu i ich wyników, ani innych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie. Nieleczona infekcja może przejść na nerki, wówczas dochodzi zwykle do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które grozi przedwczesnym porodem. Skutkiem może być też zahamowanie rozwoju dziecka.

Leczenie zakażeń w obrębie układu moczowego nie jest trudne, ale wymaga podawania antybiotyków. Ciąża mocno ogranicza wybór właściwego leku, ze względu na ujemny wpływ niektórych antybiotyków na ciążę. Lekarz na podstawie wyników posiewu moczu dobiera właściwy lek. Czasem, jeśli kobieta jest w I trymestrze ciąży, leczenie można wdrożyć dopiero w drugim, by ograniczyć negatywne działanie leku na rozwój dziecka. Uważa się, że drugi trymestr to najbezpieczniejszy czas podawania antybiotyków matce. W III trymestrze pojawia się bowiem kolejne ryzyko – przyspieszenie porodu.

Leczenie antybiotykami jest bardzo skuteczne. Wystarczy kilka dni stosowania, by stan zapalny zanikł. Mimo wszystko, o wiele lepiej jest zapobiegać problemom wywołującym obecność leukocytów w moczu w ciąży niż je leczyć.

Leukocyty w moczu w ciąży: czy można zapobiec?

W czasie ciąży warto jeszcze lepiej zadbać o swoje drogi moczowe. By zapobiec infekcjom, wystarczy:

 • pić duże ilości wody (może być również sok z żurawiny),

 • często korzystać z toalety,

 • dbać o dokładne opróżnienie pęcherza,

 • dokładnie się podmywać,

 • używać bawełnianej bielizny i nie nosić obcisłych spodni,

 • zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica.

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

UROSEPT® tabletka drażowana produkt złożony

Wskazania do stosowania: Urosept jest lekiem o łagodnym działaniu moczopędnym. Stosowany jest pomocniczo w zakażeniach układu moczowego i w kamicy dróg moczowych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A. w Poznaniu Dostępne opakowania: 30 tabletek, 60 tabletek

Substancje czynne - 1 tabletka drażowana zawiera:

 • wyciąg gęsty złożony z liści brzozy,korzenia pietruszki, naowocni fasoli(Extractum spissum compositum (4-7 : 1) ex: Betulae folio 4,40 cz., Petroselini radice 2,66 cz., Phaseoli pericarpio
 • 1,00 cz., ekstrahent: metanol 90 % [v/v]) - 86,2mg;
 • naowocnię fasoli sproszkowaną (Phaseolipericarpium) - 78 mg;
 • wyciąg suchych liści borówki brusznicy (Vitis idaeae foliiextractum siccum (3-6 : 1), ekstrahent: woda) - 26 mg;
 • wyciąg suchy z ziela rumianku (Chamomillae herbae extractum siccum (7-9 : 1), ekstrahent: woda) - 8 mg;
 • potasu cytrynian (Kalii citras) - 19 mg;
 • sodu cytrynian (Natrii citras) - 16 mg.

Pozostałe składniki leku to: kwas cytrynowy jednowodny, sacharoza, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, talk, guma arabska suszona rozpyłowo, indygotyna E 132, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295).

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE