Badanie ultrasonograficzne w ciąży: USG 3D i 4D, czyli podglądanie dziecka na ekranie

2014-12-19 9:46
USG 4D
Autor: _photos.com|photos.com Wykonanie badania USG 4D w ciąży pozwala na szybkie wykrycie wad wrodzonych płodu. Dzięki USG 4D rodzice mogą również obserwować, co dzieje się w łonie matki "na żywo".

Badanie USG ciąży umożliwia obejrzenie wnętrz ciała kobiety, w tym rozwijającego się w niej płodu. Mozliwość dokonania badania ultrasonograficznego to najlepszy sposób oceny stanu dziecka w brzuchu mamy. Pojawiły się nowoczesne aparaty 3D i 4D. Czym różnią się one od klasycznego USG?

Na czym właściwie polega badanie USG? Do badania ultrasonograficznego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe – docierają one do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, a specjalny aparat przetwarza odebrane sygnały w obraz, który pojawia się na monitorze. Na podstawie badania USG w ciąży lekarz ginekolog ultrasonolog może ustalić wiek i płeć płodu, a przede wszystkim obserwować rozwój płodu. Stosowane już od lat klasyczne USG ciąży daje obraz dwuwymiarowy (2D). Specjalista potrafi z niego odczytać wiele ważnych informacji – wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, jego narządów wewnętrznych, umiejscowienie łożyska, ilość wód płodowych itp. Nowszej generacji aparaty USG umożliwiają też ocenę przepływu krwi (badanie dopplerowskie) przez różne naczynia płodu i matki, dostarczając informacji o funkcji serca i łożyska.

Jednak obserwująca obraz na monitorze przyszła mama często widzi tylko jasne i ciemne plamy. Toteż prawdziwą rewolucją dla przyszłych rodziców okazało się obrazowanie trójwymiarowe 3D i 4D. Badania USG 3D i 4D są jednymi z ulubionych badań w ciąży.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: oglądanie dziecka w 3D

Ono się uśmiecha! - aparaty USG umożliwiające oglądanie dziecka w 3D. Nowoczesne aparaty USG umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy. Dzięki trójwymiarowemu badaniu USG 3D w ciąży po raz pierwszy można obejrzeć powierzchnię zewnętrzną ciała nienarodzonego dziecka. Rodzice podczas badania 3D widzą już nie plamy, ale twarz i wyraźny kształt dziecka, a na pamiątkę dostają zdjęcie z brzucha: zapisany na płycie CD obraz dziecka, na którym dobrze widać jego wyraz twarzy i całą sylwetkę.

Dlaczego warto zrobić badanie USG 3D? Zobacz FILM

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 4D w ciąży

Jeszcze większą rewelacją jest tak zwane obrazowanie 4D. Badanie USG 4D w ciąży daje obraz podobny jak w 3D, jednak w badaniu 3D jest to obraz statyczny, podczas gdy 4D daje obraz trójwymiarowy zmieniający się w czasie rzeczywistym – innymi słowy jest to film z brzucha! Tak jakbyśmy umieścili w macicy kamerę i mieli podgląd na żywo, co robi dziecko – jakie wykonuje ruchy, grymasy twarzy, czy się uśmiecha itp. Dla rodziców jest to niezwykle wzruszające – oto mogą po raz pierwszy na własne oczy zobaczyć swoje dziecko, które dotąd było dla nich jeszcze bytem abstrakcyjnym. Zdaniem psychologów dadanie USG 4D w ciąży przyczynia się do wytworzenia wcześniejszego i silniejszego związku emocjonalnego rodziców z dzieckiem.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: badanie USG 3D i 4D zwiększa szanse wykrycia chorób

Jednak obrazowanie 3D i 4D w ciąży to nie tylko „bajer dla rodziców” – jak sądzą niektórzy. Wprawdzie w dalszym ciągu podstawowa część badania USG w ciąży odbywa się w obrazie 2D, jednak obrazowanie 3D i 4D daje też większe możliwości lekarzowi, bo umożliwia wychwycenie szczegółów anatomicznych, które znacznie trudniej dostrzec w USG 2D.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży: czym się różni USG w 3D od 4D

Ważne różnice - USG w 3D i 4D daje możliwość obracania płodu i dokładniejszego badania. Dwuwymiarowe badanie USG można wykonać tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy, bo płód jest zasłonięty od dołu przez kości miednicy, z boku i od góry przez gaz w jelitach i żebra mamy, a od strony grzbietu przez jej kręgosłup.

Natomiast w badaniu USG 3D lub 4D można płód obracać niemal dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując przekroje niedostępne w badaniu 2D. Podczas badania USG 3D w ciąży lepiej też widać kościec, bo daje ono obraz zbliżony do radiologicznego, ale bez stosowania szkodliwych promieni Roentgena. W badaniach naukowych stwierdzono, że dzięki USG 3D można też bardziej precyzyjnie ocenić kości nosowe, co jest bardzo ważne w diagnostyce zespołu Downa.

Właśnie dzięki badaniu USG 3D okazało się, że niektóre płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, co jest trudniejsze do weryfikacji w obrazie 2D i może stanowić wskazanie do inwazyjnych badań genetycznych.

U niektórych zdrowych płodów istnieje szeroka przerwa między prawą i lewą kością nosową, która w obrazie 2D może być błędnie interpretowana jako brak kości nosowych, co może prowadzić do niepotrzebnej amniopunkcji.

W obrazie 3D ocena tej przerwy i prawidłowego wykształcenia kości nosowych jest łatwiejsza. Zaletą badania 3D jest też to, że obraz przestrzenny całego płodu zostaje zapisany w pamięci aparatu i później można do niego wrócić i obserwować dowolny przekrój – nawet taki, którego nie oglądano podczas pierwotnego badania – dokonując nowych pomiarów i analiz.

Obrazowanie USG 4D w ciązy stosuje się od niedawna, dlatego niewiele jeszcze wiadomo o jego przydatności w diagnostyce. Zauważono jednak, że jest ono bardziej miarodajne przy ocenie takich wad jak rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenia dłoni i stóp, niewielki rozszczep kręgosłupa.

Medycyna wiąże też z obrazowaniem 4D nadzieje na przyszłość, trwają np. badania nad związkiem między aktywnością ruchową płodu a funkcjonowaniem jego mózgu. Mimo tych zalet, obrazowanie klasyczne 2D wciąż pozostaje podstawową metodą diagnostyczną, bo najważniejszy jest nie sprzęt, a doświadczenie i wiedza lekarza.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE