Ujędrniane brzucha. Jak ujędrnić skórę w ciąży?

2015-02-17 14:46

Ujędrnianie skóry w ciąży wzmocni ją i zmniejszy ryzyko rozstępów. Drugi trymestr ciąży to duże wyzwanie dla skóry piersi i brzucha. W tych miejscach najbardziej się ona rozciąga, dlatego najważniejszym zaleceniem na najbliższe trzy miesiące jest intensywna pielęgnacja skóry - ujędrnianie brzucha i reszty ciała w ciąży.

Spis treści

  1. Ujędrnianie brzucha w ciąży
  2. Ujędrnianie piersi w ciąży
  3. Ujędrnianie skóry w ciąży. Jakie kosmetyki dla ciężarnych?
  4. Zobacz jak możesz skutecznie zlikwidować rozstępy. Zdecyduj, czy ten zabieg będzie dla ciebie odpowiedni.

W 2 trymestrze ciąży możesz już bezpiecznie stosować wszystkie kosmetyki na rozstępy. Warto szukać takich, które zawierają substancje stymulujące produkcję kolagenu w skórze. Kosmetyk ujędrniający powinien też uelastyczniać skórę i nawilżać ją, a także zmniejszać te rozstępy, które już się pojawiły. Informacją na opakowaniu, na którą warto teraz zwrócić baczną uwagę, jest dopisek „przeciwświądowy”, bo skóra, która się rozciąga, często zaczyna swędzieć.

Przeczytaj również: Swędzenie skóry w ciąży. Czy swędząca skóra oznacza coś groźnego?

Ujędrnianie brzucha w ciąży

Zabiegi ujędrniające skórę w ciąży są ważnym elementem w pielęgnacji ciała. Warto zwrócić szczególną uwagę na te partie skóry, które w ciąży narażone są na rozciąganie. A więc zaczynamy od ujędrania skóry na brzuchu w ciąży. Pielęgnując brzuch w ciąży, bądź delikatna, bo robi się coraz większy. Delikatność jest zalecana nie dlatego, że coś możesz zrobić dziecku (bo podczas zwykłej domowej pielęgnacji nie da się zaszkodzić maluszkowi), ale dla twojego własnego komfortu, byś po wmasowaniu kosmetyku nie odczuwała napięcia. Kosmetyk przeznaczone do pielęgnacji skóry w ciąży i przeciw rozstępom (np. Balsam przeciw rozstępom, z masłem kakaowym. Palmers, 22 zł; Żel do biustu, zapobiega rozstępom, zmniejsza ból. Oillan Mama, 22 zł; Krem przeciw rozstępom, stymuluje produkcję kolagenu, wzmacnia skórę. Ziaja, 22 zł) najlepiej nakładać lekkimi ruchami okrężnymi, masując skórę od dołu do góry (taki kierunek poprawia krążenie limfy i zapobiega jej zastojom w tkankach). Ważna zmiana: im większy brzuszek w ciąży, tym więcej kosmetyku powinnaś na niego nakładać. Jeśli w pierwszym trymestrze za każdym razem wmasowywałaś porcję wielkości łyżeczki od herbaty, teraz nieco zwiększ tę ilość proporcjonalnie do wielkości brzuszka – tak by każdy fragment skóry na brzuchu w ciąży został dokładnie nasmarowany. Pamiętaj również o cotygodniowych peelingach i regularnym masowaniu skóry w ciąży pod prysznicem.

Przeczytaj równiez: Rozstępy w ciąży - 14 skutecznych kremów na rozstępy

Ujędrnianie piersi w ciąży

Jeśli masz duże piersi, zadbaj o nie szczególnie w drugim trymestrze ciąży – bo pod wpływem hormonów staną się jeszcze większe. Mogą więc wiotczeć, a skóra pod ich ciężarem będzie się rozciągać, przez co prawdopodobnie pojawią się na nich rozstępy. By do tego nie dopuścić, warto pod prysznicem wykonywać naprzemienne masaże piersi strumieniem ciepłej i chłodnej wody, a w skórę wmasowywać krem ujędrniający. Bądź delikatna – piersi rosną i mogą boleć. Nakładając kosmetyk na skórę piersi w ciąży, zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz do szyi i dalej w kierunku obojczyka. Omijaj brodawki podczas pielęgnacji piersi w ciąży, bo ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny i może wywołać skurcze. 

Przeczytaj również: Problemy z piersiami w ciąży: ból piersi, rozstępy, wyciek pokarmu, asymetria piersi

Ujędrnianie skóry w ciąży. Jakie kosmetyki dla ciężarnych?

Jeśli do tej pory nie miałaś cellulitu, w ciąży może się pojawić, jeśli miałaś – może być bardziej widoczny. Przyczyną cellulitu jest duża ilość estrogenów, za których sprawą ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne, a komórki tłuszczowe gromadzą więcej tłuszczu, widocznego w postaci nieestetycznych grudek na skórze. By temu zapobiec, możesz stosować kosmetyki antycellulitowe z linii dla kobiet w ciąży (np. Balsam wygładzający z torfem, wit. E i olejem awokado. Tołpa, 30 zł; Krem z witaminą E i reduktorem tłuszczu, Dax Cosmetics, 21 zł; Wygładzający balsam antycellulitowy z wit. PP, E i olejem canola. Lirene, 20 zł). Samo wklepanie kosmetyku nic nie da: przed jego nałożeniem warto dodatkowo zrobić masaż antycellulitowy, który rozbije zalegające złogi. Można go wykonywać na różne sposoby, na przykład masując spokojnymi, kolistymi ruchami skórę nóg od kostek w górę, za pomocą przyrządu do masażu albo szorstkiej rękawicy (masaż kończymy, nakładając krem antycellulitowy). 

Przeczytaj również: KOSMETYKI DLA KOBIET W CIĄŻY: jak wybrać bezpieczne kosmetyki w ciąży

Zobacz jak możesz skutecznie zlikwidować rozstępy. Zdecyduj, czy ten zabieg będzie dla ciebie odpowiedni.

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?
Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?