To jedyne ćwiczenie, które powinna wykonywać każda ciężarna. Wpływa nie tylko na poród

2023-01-17 14:43

Bez względu na stan zdrowia i kondycję w ciąży, to jedno ćwiczenie może, a nawet musi wykonywać każda przyszła mama. Dlaczego? Bo pomoże jej kontrolować wypróżnianie, utrzymać prawidłową postawę ciała i... cieszyć się seksem. To tylko niektóre z zalet ćwiczenia, uznanego przez specjalistów za najistotniejszą aktywność dla kobiet w każdym wieku.

Mężczyzna całuje brzuszek ciążowy

i

Autor: GettyImages Ćwiczenie mięśni dna miednicy wpływa pozytywnie nie tylko na poród, ale też m.in. na seks

Ciąża powoduje wiele zmian, które wpływają na samopoczucie, zdrowie i kondycje. Jedna z najważniejszych dokonuje się tam, gdzie rośnie i rozwija się twoje dziecko, czyli w okolicy miednicy, gdzie znajdują się mięśnie jej dna.

Miejsce to jest istotne nie tylko ze względu na rozwój ciąży. Są dla kobiety kluczowe również w innych aspektach życia: utrzymując stabilność kręgosłupa i miednicy, pełniąc funkcje seksualne, a także biorąc udział w procesie wypróżniania.

Dlatego, aby zmiany te nie zaszkodziły kobiecie i były odwracalne po urodzeniu dziecka, można zrobić tylko jedno: trenować te okolice, czyli ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Trening kegla to zdaniem specjalistów najważniejsze ćwiczenie dla kobiet w każdym wieku.

Spis treści

  1. Co szkodzi mięśniom Kegla?
  2. Ćwiczenie mięśni Kegla - dlaczego warto trenować?
  3. Jak wykonywać ćwiczenia Kegla?
Ćwiczenia na mięśnie kegla

Co szkodzi mięśniom Kegla?

Od wczesnej ciąży, poprzez poród, miejsce to jest stale narażone na uszkodzenia, rozciąganie, nadwerężanie. Najpierw, zaraz po zapłodnieniu, dostosowuje się do nowych warunków, rosnącej macicy i zmieniającego się środka ciężkości: mięśnie dna miednicy "dźwigają" maluszka (i inne narządy leżące w miednicy) i pomagają w utrzymaniu w miarę prostej postawy ciała, mimo rosnącego i wystającego z przodu ciążowego brzucha.

Potem biorą udział w wypychaniu dziecka na świat: napinając się i rozluźniając otwierają kanał rodny, chronią też krocze przed pęknięciem w trakcie porodu.

Zarówno utrzymywanie macicy z dzieckiem, jak i poród to czynniki wpływające negatywnie na kondycję mięśni Kegla. Szkodzą im również zaparcia i nacisk powodowany próbami wypróżniania się, przewlekły kaszel i dźwiganie. Niekorzystnym czynnikiem jest również siedzący tryb życia. Okazuje się, że długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może powodować nieświadomie napinać mięśnie dna miednicy. Tak samo reagujemy na stres i niepokój, gdy napinamy całe ciało.

Czytaj również: Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie - jak rozwiązać ten problem?

Ćwiczenie mięśni Kegla - dlaczego warto trenować?

  • Sprawniejszy poród. Mocne mięśnie Kegla wspomagają proces przechodzenia dziecka przez kanał rodny i sprawiają, że faza parcia jest krótsza i mniej bolesna. Elastyczne mięśnie zmniejszają również ryzyko urazów i nadmiernego ich rozciągnięcia podczas porodu, co sprawia, że są mniej nadwerężone po urodzeniu dziecka.
  • Lepszy seks. Mięśnie dna miednicy są niezbędne do osiągnięcia orgazmu: są odpowiedzialne za przyjemne skurcze. Ćwiczenia Kegla sprawiają, że pochwa jest bardziej napięta, co może poprawić długość i intensywność orgazmu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy powodują też zwiększony przepływ krwi w okolicy miednicy, a to zwiększa podniecenie seksualne, nawilżenie i zdolność do orgazmu. Trening mięśni Kegla poprawi też odczucia partnera: mocne dno miednicy pozwala kobietom mocniej uchwycić partnera podczas penetracji.
  • Ogólna sprawność. Problemy z mięśniami dna miednicy wpływają na ogólną kondycję kobiety i zaburzają jej aktywność. Ćwiczenia Kegla umożliwiają prowadzenie aktywnego trybu życia, uprawiania sportu, zapobiegają dolegliwościom wynikającym z długotrwałego siedzenia: osłabienia wydolności tlenowej i siły mięśni.
  • Lepsza kondycja w czasie menopauzy. W okresie menopauzy wahania poziomu estrogenu mogą prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi w mięśniach dna miednicy i ogólnego zmniejszenia napięcia mięśniowego.
  • Szybszy powrót do zdrowia po porodzie. Mięśnie dna miednicy mogą osłabnąć w wyniku ciąży i porodu (także przez cesarskie cięcie). Ale im mocniejsze mięśnie, tym szybciej "zagoją się" i wrócą do dawnej kondycji. 
  • Zapobieganie wypadaniu narządów miednicy mniejszej - to rzadki stan, ale zdarza się, zwłaszcza u kobiet po kilku ciążach i porodach. Wypadanie narządów miednicy mniejszej nie zagraża życiu, ale może powodować ból, strach i problemy z pęcherzem lub jelitami.
  • Zapobieganie nietrzymaniu moczu. Mięśnie dna miednicy podtrzymują pęcherz moczowy, macicę i odbytnicę. Silne mięśnie wspierają funkcje utrzymywania moczu w pęcherzu.
  • Lepsza sylwetka. Mięśnie Kegla podtrzymują tułów, kręgosłup i biodra, współpracując z głębokimi warstwami mięśni brzucha.

Jak wykonywać ćwiczenia Kegla?

Najprostsze ćwiczenie mięśni Kegla można wykonywać w trakcie oddawania moczu. Będąc w toalecie, zacznij siusiać, a następnie ściśnij mięśnie, aby zatrzymać strumień moczu. Podobnie rób powstrzymując się przed oddawaniem gazów. Gdy nauczysz się, jak to robić, ćwicz poza toaletą - to zdrowsze.

Możesz też ćwiczyć w trakcie wykonywania innych czynności - oglądania telewizji, spacerowania, pracy za biurkiem. Napinaj mięśnie dna miednicy przez 3 sekundy, a następnie rozluźniaj je na 3 sekundy. Zrób to 10 razy.