W ciąży urosły ci stopy? Niekoniecznie wrócą do swojego rozmiaru po porodzie

2024-08-27 15:07

Zmiana rozmiaru stóp w ciąży nie dziwi, bo obrzęki w ostatnim trymestrze są dość typowym objawem. Kiedy jednak twoje buty sprzed ciąży nie pasują po porodzie zaczynasz zastanawiać się, czy stopy urosły ci na stałe. Lekarz wyjaśnia dlaczego tak się dzieje.

W ciąży urosły ci stopy? Niekoniecznie wrócą do swojego rozmiaru po porodzie

i

Autor: Getty images W ciąży urosły ci stopy? Niekoniecznie wrócą do swojego rozmiaru po porodzie

W ciąży zmienia się kobieca sylwetka, a hormony sprawiają, że także po porodzie mamy zauważają, że ciało wygląda inaczej. Za sprawą relaksyny, hormonu, który umożliwia rozluźnienie spojenia łonowego i zmiękczenie i poszerzenie szyjki macicy, dochodzi także do wielu innych, zauważalnych zmian.

Jednym z nich jest chociażby to, że stopy „rosną”. Poziom relaksyny po ciąży wraca do swojego poziomu nawet do 12 miesięcy, a więc długo po zakończeniu połogu możesz zauważyć, że twoje stopy są większe. Czy jednak warto zostawić w szafie stare buty licząc na to, że jeszcze je założysz? Nie mamy najlepszych wieści.

"Kobiety myślą, że są wartościowe, jeśli są chude". Rozmowa z couchynią ciałopozytywność. "Zaczeło się"

Dwie przyczyny większego rozmiaru stóp w ciąży

Zatrzymywanie wody w organizmie manifestuje się m.in. widocznymi obrzękami. Kobiety ciężarne zwykle skarżą się na opuchnięte kostki i spuchnięte nogi w ciąży. Najbardziej objaw ten dokucza latem i co istotne, obrzęki mogą być widoczne również na dłoniach i na twarzy.

Dzieje się tak głównie dlatego, że organizm broni się w ten sposób przed nadmierną utratą płynów, co mogłoby być niebezpieczne dla rozwijającego się w macicy dziecka. Sprawę pogarsza długie stanie i chodzenie, warto zrezygnować z butów na obcasie i przynajmniej kilka razy dziennie poleżeć z nogami uniesionymi wyżej.

O butach na obcasach w ciąży wiele kobiet nawet nie marzy, bo ich stopy po prostu nie mieszczą się w czółenka.

Zwiększa się objętość wody w organizmie, dodatkowo naczynia krwionośne stają się bardziej przepuszczalne, co oznacza, że przepuszczają jeszcze więcej wody do otaczających je tkanek. Ponadto rosnąca macica wywiera nacisk na żyły i tym samym utrudnia przepływ krwi z powrotem do serca. Rezultat: nogi i stopy są ciężkie, zmęczone i spuchnięte

- wyjaśnia na Instagramie ginekolożka Marta Wójcik.

To właśnie z powodu obrzęków stopy są dłuższe i szersze, a ty musisz sięgnąć po obuwie w większym rozmiarze. Najpóźniej kilka tygodni po porodzie sytuacja wraca do normy. Jednak nie zawsze tak się dzieje. I to właśnie jest ten drugi powód, dla którego stopy „rosną” w ciąży.

Badacze z University of Iowa zbadali to zjawisko w 2013 roku. Zmierzyli stopy ciężarnych, a następnie pomiary powtórzyli 5 miesięcy po porodzie. Zauważyli, że od 60 do 70% kobiet wciąż ma większe stopy. Były one szersze i dłuższe od 2 do 10 milimetrów, co odpowiada wartości 1,5 rozmiaru.

To oznacza, że w wielu przypadkach kobiety zmuszone były kupić buty o dwa rozmiary większe, by czuć się komfortowo.

Stopy rosną tylko podczas pierwszej ciąży?

Co ciekawe, badacze zauważyli, że taka sytuacja praktycznie nie występuje w kolejnych ciążach, ale jedynie podczas pierwszej. Neil Segal, profesor ortopedii i rehabilitacji stwierdził, że najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że kości i więzadła w czasie ciąży są obciążane przed dodatkowe kilogramy. Zgodnie z zasadą grawitacji najbardziej obciążają one właśnie stopy.

Nie bez znaczenia jest tutaj także wspomniana we wstępie relaksyna. Hormon, który hamuje przedwczesne skurcze macicy i ułatwia poród rozluźnia więzadła i sprawia, że stają się bardziej elastyczne. I co ciekawe, swojego działania nie ogranicza do macicy.

Jakie sporty możemy wykonywać w ciąży? Dzięki nim utrzymasz idealną sylwetkę!