Jakich środków na komary nie stosować w ciąży?

2021-04-14 14:07 Alicja Małecka
Jakich środków na komary nie stosować w ciąży?
Autor: Getty Images W ciąży najlepiej sięgać tylko po produkty z naturalnym składem

W ciąży lepiej nie stosować chemicznych środków na komary. Choć są one najskuteczniejsze (potrafią blokować receptory komarów nawet do kilku godzin), to zawierają jednak niebezpieczne substancje, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży.

Jest faktem, że najskuteczniej odstraszają komary substancje chemiczne zwane repelentami. Mają one postać aerozoli, kremów, płynów, urządzeń podłączanych do kontaktu. Jednak warto wiedzieć, że wiele z tych środków wykazuje działanie toksyczne, więc w ciąży lepiej ich nie stosować.

Oczywiście, gdy przyszła mama raz czy dwa nieświadomie spryska się takim sprayem na komary, nic strasznego raczej się nie stanie, ale na dłuższą metę należy unikać w ciąży chemicznych preparatów odstraszających komary.

Unikaj w ciąży środków na komary, które zawierają:

DEET (dietylotoluamid, N,N-dietylo-m-toluamid) – najpopularniejszy syntetyczny repelent, wyjątkowo skuteczny, zwłaszcza w wysokim stężeniu (powyżej 30 proc). Niestety nie tylko silnie podrażnia skórę i oczy, ale może też mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Rozpuszcza syntetyczne ubrania. Jest zakazany u niemowląt do 2. miesiąca życia. Choć nie badano jego wpływu na płód, zdecydowanie należy go unikać.

Pikarydynę (ikarydynę) – jest bezpieczniejsza niż DEET, nie podrażnia skóry, ale w ciąży lepiej jej także unikać, zwłaszcza w dużym stężeniu (15–20 proc.). Nie zaleca się jej dla dzieci poniżej 2 lat, więc tym bardziej może być szkodliwa dla płodu, choć badania tego nie wykazały.

IR 3535 – może podrażniać oczy, błony śluzowe, a czasami także skórę. W stężeniu powyżej 25 proc. jest niewskazany dla kobiet w ciąży.

Pyretroid (pyretryna) – owadobójczy środek chemiczny stosowany w wielu elektrofumigatorach (urządzenia działające na prąd lub baterie) i niektórych spiralach do spalania. Pomimo relatywnie niskiej toksyczności, może być używany tylko przez krótki czas (nie przez całą noc!) i z zachowaniem dużej ostrożności. U alergików może wywoływać problemy zdrowotne.

Czytaj także: Jak odstraszyć komary? Bezpieczne środki na komary

Preparaty dla kobiet w ciąży
Bubble&CO organiczna emulsja odstraszająca owady dla dziewczynki
49,05 zł

Bubble&CO organiczna emulsja odstraszająca owady dla dziewczynki

Organiczna i bezpieczna emulsja odstraszająca komary i insekty dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Emulsja stworzona została tylko i wyłącznie z naturalnych składników, które nie tylko przeciwdziałają ukąszeniom przez owady, ale również nawilżają i zapewniają utrzymanie odpowiedniej bariery lipidowej skóry. 

Opaska przeciw komarom Nopixgo NPG433 biała
379,00 zł

Opaska przeciw komarom Nopixgo NPG433 biała

Rewolucyjna opaska przeciwko komarom, która skutecznie odstrasza owady, wykorzystując w tym celu fale elektromagnetyczne. Fale elektromagnetyczne, które wytwarza są bezpieczne dla kobiet w ciąży, stanowiąc zaledwie ułamek tego, co wytwarzają współczesne telefony komórkowe

Bros Elektro z płynem na komary dla dzieci
19,65 zł

Bros Elektro z płynem na komary dla dzieci

Urządzenie elektroniczne z wkładem w formie płynu. Zapewnia skuteczną ochronę pomieszczeń przed komarami. Jego wielogodzinne działanie zapewnia ochronę pomieszczenia przez całą noc. Działa nawet przy otwartych oknach i włączonym świetle.

Emulsja ochronna na komary i meszki Mosbito
14,90 zł

Emulsja ochronna na komary i meszki Mosbito

Delikatna emulsja na skórę odstraszająca komary i meszki dla dzieci już od 6. miesiąca życia. Nie zawiera barwników, parabenów, oleju parafinowego oraz DEET. Produkt skutecznie chroni przed ukąszeniami komarów i meszek przez okres 4 godzin. Przed zastosowaniem produktu należy dokładnie przeczytać ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa stosowania, umieszczone na opakowaniu.

Chicco przenośne urządzenie ultradźwiękowe na komary
22,86 zł

Chicco przenośne urządzenie ultradźwiękowe na komary

Ciche i ekologiczne przenośne urządzenie Chicco przeciw komarom działa poprzez ultradźwięki, które odstraszają komary nie wpływając przy tym negatywnie na ludzi. Szczególnie polecane do użytku na świeżym powietrzu. Wymaga małej baterii alkalicznej 1,5V. Średnia długość działania to około 100 godzin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE