Preparaty na komary i kleszcze w ciąży - szukamy bezpiecznych produktów dla przyszłych mam

2021-05-12 11:48

Odstraszanie komarów i kleszczy to trudne zadanie. Owady te są prawdziwą zmorą lata i trzeba się umieć przed nimi chronić. Sprawdźcie, jakie preparaty na komary i kleszcze w ciąży będą bezpieczne i skuteczne.

jak odstraszyc komary
Autor: Getty Images Jak odstraszyć KOMARY? Środki na komary a CIĄŻA

Komary potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze letnie wieczory. W ciąży metody walki z nimi, są znacznie ograniczone przez wzgląd na rozwijające się w łonie matki dziecko. Stosuj domowe metody naturalne lub kupuj preparaty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Preparaty na komary i kleszcze w ciąży mogą być bezpieczne i zarazem skuteczne. Na co zwracać uwagę?

Spis treści

  1. Preparaty na komary i kleszcze w ciąży: naturalne substancje
  2. Zapachy odstraszające komary
  3. Środki na komary i kleszcze w ciąży: inne sposoby
  4. Unikaj chemicznych preparatów na komary
  5. Preparaty na komary i kleszcze w ciąży: pomogą dobre nawyki 
  6. To nie działa na komary!
  7. Preparaty na komary i kleszcze w ciąży - przegląd:
Dobrze wiedzieć

Jeśli jesteś w ciąży, nie stosuj środków chemicznych na komary. To prawda, że to one najskuteczniej odstraszają owady, jednak wykazują działanie toksyczne, a więc w ciąży lepiej ich nie stosować.

Preparaty na komary i kleszcze w ciąży: naturalne substancje

Istnieje wiele naturalnych substancji zapachowych odstraszających owady. Te najbardziej skuteczne, o udowodnionym działaniu to:

  • olejek cytrynowy
  • olejek eukaliptusowy

Ten pierwszy pozyskiwany jest z palczatki cytrynowej (gatunek trawy) i ma świeży cytrynowy zapach. Oba olejki są wykorzystywane w produkcji gotowych preparatów, które mogą być bezpiecznie stosowane nawet u niemowląt. Mają różną postać: sprayów, przylepianych plasterków, bransoletek. Ale nie forma jest ważna, tylko zawartość.

Zapachy odstraszające komary

Komary nie lubią też:

  • zapachu lawendy
  • wanilii
  • mięty
  • cynamonu
  • paczuli

Możesz to wykorzystać do samodzielnego zrobienia środka, który je odstraszy: 10–12 kropli olejku eterycznego dodaj do 2 łyżek oliwy z oliwek czy innego neutralnego oleju (kosmetycznego lub jadalnego) i posmaruj skórę.

Wymienione olejki można stosować w ciąży, lecz jeśli masz wrażliwą skórę, sprawdź, czy nie będą cię uczulać. I pamiętaj: olejków eterycznych nigdy nie stosuj bezpośrednio na skórę, najpierw trzeba je rozcieńczyć. Możesz też wlewać wymienione olejki do kominka aromaterapeutycznego.

Środki na komary i kleszcze w ciąży: inne sposoby

  • Dobrym pomysłem na odstraszanie komarów jest palenie kadzidełek zapachowych, np. waniliowych i cynamonowych. Świece są mniej skuteczne, bo nie dymią, a komary właśnie nie lubią dymu.
  • Odstraszająco działają na nie także niektóre rośliny ozdobne, zwłaszcza komarzyca i kocimiętka. Donice z tymi roślinami możesz ustawić w domu na parapetach, werandzie czy balkonie. Aby wzmóc wydzielanie przez rośliny olejków eterycznych, można wieczorem delikatnie pocierać lub potrącać ich liście.
  • Komary nie lubią też zapachu octu i czosnku. Możesz więc nalać octu do miseczki i postawić ją na biesiadnym stole albo... jeść czosnek.
Dobrze wiedzieć

Unikaj chemicznych preparatów na komary

Preparaty chemiczne – aerozole, kremy, płyny, urządzenia do kontaktu – to najskuteczniejsze repelenty (środki odstraszające owady). Działają w ten sposób, że blokują receptory komarów nawet na kilka godzin.

Preparaty te zawierają substancje chemiczne, które są mniej lub bardziej toksyczne, dlatego nie warto ich nadużywać. Przed zakupem dokładnie czytaj skład preparatu na owady i unikaj środków, które zawierają poniższe składniki.

  • DEET (dietylotoluamid, N,N-dietylo-m-toluamid) – najpopularniejszy syntetyczny repelent, wyjątkowo skuteczny, zwłaszcza w wysokim stężeniu (powyżej 30 proc). Niestety nie tylko silnie podrażnia skórę i oczy, ale może też mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Rozpuszcza syntetyczne ubrania. Jest zakazany u niemowląt do 2. miesiąca życia. Choć nie badano jego wpływu na płód, zdecydowanie go nie używaj!
  • Pikarydyna (ikarydyna) – jest bezpieczniejsza niż DEET, nie podrażnia skóry, ale lepiej jej także unikać, zwłaszcza w dużym stężeniu (15–20 proc.). Nie zaleca się dla dzieci poniżej 2 lat, więc tym bardziej może być szkodliwa dla płodu, choć badania na zwierzętach tego nie wykazały.
  • IR 3535 – może podrażniać oczy, błony śluzowe i niekiedy skórę. W stężeniu powyżej 25 proc. niewskazany dla kobiet w ciąży.
  • Pyretroid (pyretryna) – owadobójczy środek chemiczny stosowany w wielu elektrofumigatorach (urządzenia działające na prąd lub baterie) i niektórych spiralach do spalania. Pomimo relatywnie niskiej toksyczności, może byc używany tylko przez krótki czas (nie przez całą noc!) i z zachowaniem dużej ostrożności. U alergików może wywołać problemy zdrowotne.

Preparaty na komary i kleszcze w ciąży: pomogą dobre nawyki 

  • Higiena - przed wieczornym grillem czy planowanym spacerem po lesie dokładnie się umyj. Komary wabi przede wszystkim zapach ludzkiego potu, a więc im bardziej czysta skóra, tym mniej komarów przyciąga.
  • Odpowiednie ubranie - w porze dużej aktywności owadów zakładaj długie spodnie, bluzę z długimi rękawami, a nawet chustkę czy kapelusz na głowę i czoło (zwłaszcza gdy wybierasz się do lasu). Według niektórych badaczy, także kolor stroju ma znaczenie przy odstraszaniu komarów: dla owadów szczególnie atrakcyjne są kolory: czerwony, granatowy i czarny, dlatego tych barw trzeba unikać, ubierając się na letni wieczór. Jeśli spacerujesz na łonie natury, wybieraj jasne ubrania - na nich prędzej zauważysz kleszcza nim przejdzie na skórę. 
  • Moskitiery i siatki - w oknach pomieszczeń mieszkalnych warto umieścić metalowe lub tekstylne siatki o drobnych oczkach. Są naprawdę bardzo skuteczne przy odstaszaniu komarów, jeśli ich ramy będą idealnie dopasowane do rozmiarów okna i dodatkowo uszczelnione.
  • Wietrzenie po ciemku - wieczorem, podczas wietrzenia sypialni (mieszkania), nie włączaj oświetlenia, ponieważ światło wabi komary.

To nie działa na komary!

  • Urządzenia emitujące ultradźwięki – według producentów działają odstraszająco poprzez emitowanie dźwięków podobnych do tych, które wydają naturalni wrogowie komarów (np. nietoperze), ale dowiedziono naukowo, że jest to metoda absolutnie nieskuteczna.
  • Witamina B1, czyli tiamina – po przyjęciu większej jej ilości (przez okres kilku miesięcy) miałaby jakoby zmieniać zapach potu człowieka na wyjątkowo przykry dla komarów, jednak badania i praktyka zupełnie tego nie potwierdziły.

Preparaty na komary i kleszcze w ciąży - przegląd:

Sonda
Czym łagodzisz ukąszenia komarów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza