2-miesięczne dziecko (niemowlę) - rozwój dziecka w 2 miesiącu życia. Etapy rozwoju

2018-08-31 15:00

Kalendarz rozwoju dziecka - 2 miesiąc życia dziecka. 2-miesięczne dziecko staje się znacznie bardziej ruchliwe, niż było jeszcze miesiąc wcześniej. Leżąc na pleckach chętnie macha nóżkami, a położone na brzuszku - próbuje podnosić główkę. Nie jest już noworodkiem, a niemowlęciem. Sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się rozwój 2-miesięcznego dziecka.

2 miesiąc
Autor: _photos.com|photos.com 2-miesięczne dziecko nie jest już noworodkiem, a niemowlakiem.

Kalendarz rozwoju dziecka: 2 miesiąc życia dziecka.

Dziecko jest coraz aktywniejsze, w 2 miesiącu życia energicznie wymachuje nóżkami i rączkami, ale samo jeszcze nie potrafi zmienić pozycji. Gdy leży na plecach, przyjmuje asymetryczną pozycję, obracając główkę w jedną stronę, prostując po tej samej stronie rączkę i nóżkę lub jednocześnie zginając kończyny znajdujące się po przeciwnej stronie ciała. To tzw. odruch szermierza. Dwa miesiące wystarczyły, by dziecko zrobiło wielkie  postępy w rozwoju. Co już potrafi taki maluch?

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Rozwój dziecka w 1. roku życia
Dobrze wiedzieć

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

 • Dziecko w 2 miesiącu życia coraz częściej otwiera ściśle zaciśnięte dotąd piąstki i prostuje paluszki. Zaczyna też powoli prostować zgięte nóżki.
 • Położone na brzuchu dziecko unosi głowę i potrafi utrzymać ją w tej pozycji przez ok. 10 sekund.
 • Dizecko w 2 miesiącu życia próbuje już podpierać się na zgiętych ramionach.
 • Kiedy nie śpi, najchchętniej obserwuje twarze rodziców. Jeśli nie ma ich w pobliżu wpatruje się we wszystkie przedmioty, które  znajdują się niedaleko.
 • Na buzi 2-miesięcznego dziecka pojawia się pierwszy świadomy uśmiech. To jedna z najpiękniejszych chwil w życiu rodziców.
 • Dziecko zaczyna się z tobą komunikować na swój spoób gruchać, to znaczy mówić: „ee”, „aa” oraz głużyć – czyli wydawać gardłowe dźwięki w rodzaju „eehe”.
 • Wsłuchuje się w domowe odgłosy i odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku.
 • Pod koniec 2 miesiąca życia dziecko potrafi potrzymać w rączce podaną grzechotkę i przypatrywać się jej przez dłuższą chwilę.

Zobacz również:

Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

2-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka w 2 miesiącu

Twoje dziecko od dnia narodzin bardzo się zmieniło – przede wszystkim nabrało niemowlęcych kształtów. Do powstania rozkosznych fałdek przyczyniło się pyszne i pożywne mleko mamy, będące źródłem kalorii i skarbnicą cennych składników odżywczych. Dostarcza dziecku niezbędnych do rozwoju białek, tłuszczów, węglowodanów, probiotyków, cholesterolu, witamin i mikroelementów, czyli substancji wpływających nie tylko na wzrost i sprawność ciała maleństwa. Są one również „paliwem” dla rozwoju jego mózgu: tłuszcze stanowią jego budulec, a nienasycone kwasy tłuszczowe DHA i ALA – wpływają pozytywnie na rozwój poznawczy dziecka. Za prawidłowy rozwój tych funkcji odpowiada również żelazo. Jak dokładnie wygląda rozwój dziecka w 2 miesiącu życia i jak go stymulować?

 • Rozwój poznawczy 2-miesięcznego dziecka

Twoje dziecko ze śpiącego i płaczącego noworodka powoli zmienia się w niemowlę, które coraz więcej rozumie i potrafi. W ciągu pierwszych tygodni życia malec zrobił niesamowite postępy, które są zauważalne nie tylko dla jego rodziców, ale też dla innych osób, które widzą dziecko rzadziej. Przede wszystkim jego rytm życia się ustala. Śpi w określonych godzinach, w nocy budzi się zwykle o podobnych porach.

W ciągu dnia potrafi już zachowywać dłuższe przerwy między drzemkami. W tym czasie nie tylko je, ale również czuwa, czyli rozgląda się. Zaczyna go interesować jego najbliższe otoczenie: zabawki zawieszone przy łóżeczku, światło padające z okna, kolorowe przedmioty, które znajdują się w zasięgu jego wzroku. Najuważniej obserwuje ciebie – podczas karmienia, a także wtedy, gdy go ubierasz i przewijasz. Gdy pokazujesz mu grzechotkę, jest w stanie wodzić za nią oczami. Zaczyna poznawać też świat innymi zmysłami – słucha uważnie twojego głosu i potrafi na niego zareagować, zanim jeszcze cię zobaczy.

>> Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlęcia?

 • Duża motoryka

Maluch jest coraz silniejszy, dlatego potrafi już przez chwilę trzymać główkę w górze, leżąc na brzuszku. Gdy jednak weźmiesz go na ręce, będzie się „chybotał”, dlatego lepiej nadal podkładaj swoją dłoń pod jego kark. Gdy położysz dziecko w łóżeczku, zobaczysz, że jest coraz bardziej ruchliwe: zaczyna przekręcać główkę w tym kierunku, gdzie widzi coś ciekawego, częściej prostuje nóżki, macha rączkami, a czasem nawet wyciąga je w stronę zabawek, choć oczywiście nie potrafi ich jeszcze chwycić. Jego dłonie coraz rzadziej zaciskają się w piąstki (to odruch noworodkowy, który powoli zanika).

 • Komunikacja ze światem

Dziecko próbuje nawiązać z tobą kontakt. Umie naśladować mimikę twojej twarzy, a nawet zaczyna ci „odpowiadać”, gdy do niego mówisz. Na twoje śpiewne, powolnie wypowiadane słowa zaczyna reagować własnymi okrzykami i dźwiękami. To jego pierwsze rozmowy z mamą. Może zacząć już głużyć, czyli wydawać gardłowe dźwięki: „gha”, „kha”, „agh”. Zdaniem specjalistów, którzy obserwowali dwumiesięczne dzieci, po pierwszych sześciu tygodniach życia malec jest w stanie wyartykułować cztery razy więcej dźwięków niż w dniu narodzin.

>> Zobacz także: Co dzieje się z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia?

 • Kontakty społeczne

Maluszek jest coraz bardziej towarzyski i lubi, gdy bierze się go na ręce – dzięki temu może podziwiać świat z pozycji pionowej i nie ma dla niego znaczenia, czy trzyma go jego mama, tata czy ciocia, bo nie boi się obcych, choć potrafi odróżnić ich od rodziców czy rodzeństwa. Nadal najważniejszą istotą na ziemi jesteś dla niego ty, dlatego uspokaja się natychmiast, gdy tulisz go lub gdy zaczynasz do niego mówić. Na twój widok zaczyna machać energicznie kończynami, okazując w ten sposób swoją radość. Okazywanie emocji to nadal jedyny język dziecka: obserwując je, nauczyłaś się już rozpoznawać jego potrzeby – wiesz, jak reaguje na głód, a jak na nudę. Wiesz też, kiedy zaczyna być śpiący, a kiedy ma typową dla tego okresu kolkę.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Kiedy niemowlę zaczyna siadać? Zobacz film, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia

Dobrze wiedzieć

Jak wspierać rozwoj dziecka w 2 miesiącu życia?

 • umiejętniości poznawcze – pokazuj dziecku kolorowe zabawki i przesuwaj je, by wodziło za nimi wzrokiem; noś je na rękach, pokazując mu coraz to inne obrazy, śpiewaj mu piosenki
 • umiejętniości motoryczne – zawieszaj zabawki każdego dnia po innej stronie łóżeczka, by malec uczył się odwracania główki w różne strony; często kładź go na macie edukacyjnej, by rozwijał mięśnie, sięgając w stronę zabawek lub unosząc główkę do góry, leżąc na brzuszku
 • umiejętniości komunikacyjne – gdy dziecko zaczyna coś wykrzykiwać, odpowiedz mu takimi samymi dźwiękami – w ten sposób pokażesz, że ono też może cię naśladować i że to fajna zabawa
 • umiejętniości społeczne – odpowiadaj zawsze na zaczepki niemowlęcia – będzie widziało, że reagujesz na jego wezwanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza