Bezpieczna ciąża: prace domowe w ciąży

2011-10-28 15:31

Bezpieczeństwo w ciąży - dbałość o nie to podstawowe zadanie przyszłej mamy. Trudno wyobrazić sobie, że przez 9 miesięcy ciąży masz zupełnie nic nie robić. Mimo wszystko, do domowych obowiązków powinnaś podejść z odpowiednią rozwagą i w żadnym wypadku się nie przemęczać. Nosisz w sobie nowe życie i nie możesz narażać się na poronienie. Część prac z całą pewnością może zaczekać do twojego rozwiązania, pozostałe natomiast powinnaś wykonywać bardzo ostrożnie. Zadbaj o to, aby twoja ciaża była ciążą bezpieczną.

bezpieczna ciąża
Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Nie musisz w ciąży rezygnowac ze wszystkich prac domowych, ale pamiętaj o bezpieczeństwie.

Spis treści

  1. 1. Nie myj okien i nie wieszaj firanek - będziesz narażona na przeciągi i zaburzenia krążenia powodujące omdlenia
  2. 2. Nie dźwigaj - to grozi poronieniem! W czasie ciąży możesz podnosić najwyżej pięć kilogramów
  3. 3. Prasuj na siedząco - w drugiej połowie ciąży, kiedy twój kręgosłup jest nienaturalnie wygięty możesz go dodatkowo uszkodzić
  4. 4. Chodź powoli po schodach, między piętrami odpoczywaj - zbyt szybkie chodzenie po schodach może sprowokować skurcze porodowe
  5. 5. Pierz ręcznie tylko w umywalce - nie dźwigaj miski z wodą i staraj się prać na stojąco, wyprostowana, nie ugniataj swojego dziecka!
  6. 6. Sprzątaj na raty - nie planuj wielkich porządków, jeśli musisz coś zrobić rozłóż pracę na kilka dni

Mycie okien, przenoszenie ciężkich paczek, chodzenie po schodach, prasowanie, sprzątanie... Chcesz być aktywna w ciaży i samodzielnie dbać o porządek w swoim otoczeniu. Nie warto jednak ryzykować i nieumyślnie zaszkodzić dziecku, tylko po to aby odkurzyć. Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo w ciąży, a przed porodem musisz dbać o siebie znacznie bardziej niż przedtem. Oto kilka zasad, których powinnaś przestrzegać w trakcie ciąży dla dobra swojego i dziecka:

1. Nie myj okien i nie wieszaj firanek - będziesz narażona na przeciągi i zaburzenia krążenia powodujące omdlenia

Mycie okien w ciąży to nie jest bezpieczne w ciąży: zwykle towarzyszy temu przeciąg, a to prosta droga do przeziębienia. Jeśli nie ma kto umyć ci okien, odłóż to na czas po połogu. Z kolei wieszanie firanek wymaga długiego trzymania rąk w górze, co może doprowadzić do zaburzeń krążenia, a to z kolei do utraty równowagi albo omdlenia. Upadek z pewnej wysokości (bo przecież firanki wieszasz, stojąc na krześle albo na stole) może skończyć się nawet poronieniem. Dlatego to zajęcie lepiej pozostaw partnerowi.

2. Nie dźwigaj - to grozi poronieniem! W czasie ciąży możesz podnosić najwyżej pięć kilogramów

Dbając o bezpieczeństo ciaży wolno ci podnosić od jednego do maksymalnie pięciu kilogramów. Dźwignięcie (zwłaszcza raptowne) kilkunastokilogramowego ciężaru może doprowadzić do poronienia. Nie możesz więc chodzić sama po większe zakupy. Gdy nie masz nikogo do pomocy, zakupy rób na raty. Jeśli cokolwiek podnosisz, rób to w sposób zalecany przez lekarzy: kucnij , a potem podnoś się razem np. z torbą. Unikaj też brania na ręce starszego dziecka. Możesz je trzymać na kolanach, kołysać, przytulać, ale nie możesz podnosić, by nie zaszkodzić maluchowi w łonie. Jeżeli twoje starsze dziecko zasnęło ci w ramionach, nie wstawaj, by je położyć. Oddaj malca mężowi, by przeniósł go do łóżeczka. I nie wykonuj przy tym żadnych raptownych skrętów – są niewskazane w ciąży.

3. Prasuj na siedząco - w drugiej połowie ciąży, kiedy twój kręgosłup jest nienaturalnie wygięty możesz go dodatkowo uszkodzić

Prasowanie nie jest zabronione, ale musisz je wykonywać umiejętnie (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, gdy kręgosłup jest nienaturalnie wygięty przez rozwijające się w łonie dziecko), aby było bezpieczne w ciąży. Najlepiej prasuj, siedząc. Deskę ustaw na wysokości łokci, tak byś nie musiała podnosić rąk ku górze. Przy dłuższym prasowaniu co jakiś czas rób przerwę. Wstań, przejdź się po mieszkaniu.

4. Chodź powoli po schodach, między piętrami odpoczywaj - zbyt szybkie chodzenie po schodach może sprowokować skurcze porodowe

Bezpieczna ciąża i niebezpieczne schody. Nie wszyscy mają windę, a jeśli nawet jest w twoim bloku, to na pewno czasem szwankuje. I musisz iść po schodach. To nie jest dobre dla kobiety w ciąży. Jeśli ciąża jest przenoszona, czasem lekarz każe chodzić po schodach, by sprowokować skurcze porodowe. Wcześniej tego nie chcesz, więc unikaj stopni. Jeżeli musisz wchodzić po schodach, rób to powoli, odpoczywaj na każdym piętrze i półpiętrze, i niczego nie dźwigaj.

5. Pierz ręcznie tylko w umywalce - nie dźwigaj miski z wodą i staraj się prać na stojąco, wyprostowana, nie ugniataj swojego dziecka!

Aby zajęcie to było bezpiecznie w ciąży możesz też prać w misce, którą postawisz na pralce albo blacie. Wodę wlewaj po trochu kubeczkiem (nie dźwigaj miski z wodą!). Dodaj środek piorący i pierz na stojąco, wyprostowana. Jeśli robisz pranie w wannie, kucnij lub klęknij na podłodze łazienki i pierz tak, by jak najmniej ugniatać dziecko. Najlepiej, aby ktoś za ciebie powiesił pranie, odzież nasączona wodą jest dla ciebie zbyt ciężka.

6. Sprzątaj na raty - nie planuj wielkich porządków, jeśli musisz coś zrobić rozłóż pracę na kilka dni

W bezpiecznej ciąży zapomnij o generalnych porządkach. Sprzątanie mieszkania rozkładaj na raty. Jednego dnia zetrzyj kurze, drugiego posprzątaj w szafkach, trzeciego wyczyść wszystkie lustra... Staraj się jak najbardziej ułatwić sobie pracę. Podłogę myj mopem, a nie na kolanach, kurz wycieraj zwilżoną ściereczką, by nie fruwał w powietrzu.