Przedświąteczne prace zaplanuj z kartką w ręku, najlepiej na miesiąc przed świętami. Warto zarezerwować sobie za dużo czasu niż za mało i świąteczne porządki wykonywać w niedużych fragmentach. Jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?
Spis treści
- Świąteczne porządki: co można zrobić wcześniej?
- Świąteczne sprzątanie pokojów
- Świąteczne porządki w łazience
- Świąteczne porządki w przedpokoju i kuchni
- Nie sprzątaj sama!
Świąteczne porządki: co można zrobić wcześniej?
Zastanów się, jakie świąteczne porządki możesz zrobić wcześniej. Nawet jeśli sprzątasz regularnie, od czasu do czasu przyda się generalne sprzątanie. Dlatego warto zacząć od przejrzenia szaf, szafek i półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne: nienoszonych przez 2 lata ubrań, zepsutych zabawek lub takich, które znudziły się już dzieciom, niepotrzebnych książek i gazet, naczyń czy bibelotów.
Wyrzuć przeterminowane kosmetyki i leki, sprawdź, czy w lodówce i szafkach kuchennych nie ma produktów po terminie ważności czy pustych opakowań. Przy okazji może uda ci się sensowniej poukładać naczynia w szafkach czy ubrania w szafach. Z wyprzedzeniem możesz też umyć okna.
Czytaj również: Czysty dom - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne
Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?
Świąteczne sprzątanie pokojów
Kieruj się główną zasadą: sprzątamy zawsze od góry do dołu, aby kurz i brud nie spadał na już wyczyszczone powierzchnie, które znajdują się niżej. Jeśli w pokojach wiszą firany i zasłony, zdejmij je i upierz. Odkurz książki. Przetrzyj drzwi i wszystkie półki i szafki, zaczynając od najwyższej, a kończąc na najniższej. Nie zapomnij o parapetach, stolikach, krzesłach.
Odkurz podłogę, pamiętając o odsuwaniu mebli i sprzątaniu wszystkich zakamarków. Na koniec zmień pościel i powieś czyste firany i zasłony.
Świąteczne porządki w łazience
Zacznij od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Wytrzyj półki z kurzu. Umyj krany, wannę, brodzik, umywalkę i sedes. Zakamarki wyczyść przeznaczoną do tego celu szczoteczką do zębów. Zacieki usuń odkamieniaczem. Jeśli pojawiła się pleśń, usuń ją specjalnym preparatem. Kabinę prysznicową umyj roztworem octu z wodą. Na koniec wymień ręczniki.
Świąteczne porządki w przedpokoju i kuchni
Te pomieszczenia brudzą się najbardziej, dlatego warto zostawić je na koniec. Są jednak czynności, które możesz wykonać wcześniej. W kuchni odkurz szafki w środku i przetrzyj ich drzwiczki. Wyczyść glazurę, zwłaszcza nad kuchenką. Umyj i uporządkuj lodówkę.
Wyczyść piekarnik, zmywarkę i mikrofalówkę w środku. Usuń kamień z czajnika i ekspresu do kawy roztworem kwasku cytrynowego.
Z przedpokoju usuń nienoszone aktualnie kurtki i buty, aby goście mieli gdzie powiesić swoje okrycia i zostawić obuwie. Wytrzyj kurze ze wszystkich powierzchni.
Na koniec, przed przyjściem gości, umyj podłogi (one brudzą się najszybciej) i „ogarnij” kuchnię – wytrzyj blaty, kuchenkę i zlew.
Czytaj również: Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?
Nie sprzątaj sama!
Planując porządki, uwzględnij pozostałych domowników. Zróbcie podział zajęć. Ciężkie prace niech wykona partner, dzieci można zaangażować do segregowania zabawek, ścierania kurzu, zmiany pościeli.
www.dlarodzinki.pl