Świąteczne porządki: jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?

2021-11-17 10:47

Jeśli nie chcesz w Wigilię padać ze zmęczenia, świąteczne porządki zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Poświęć trochę czasu na rozplanowanie niezbędnych prac przed świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu bez pośpiechu posprzątasz, a potem znajdziesz czas na zabawę z dzieckiem.

Jak sensownie zaplanować świąteczne porządki?
Autor: Getty Images

Przedświąteczne prace zaplanuj z kartką w ręku, najlepiej na miesiąc przed świętami. Warto zarezerwować sobie za dużo czasu niż za mało i świąteczne porządki wykonywać w niedużych fragmentach. Jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?

Spis treści

  1. Świąteczne porządki: co można zrobić wcześniej?
  2. Świąteczne sprzątanie pokojów
  3. Świąteczne porządki w łazience
  4. Świąteczne porządki w przedpokoju i kuchni
  5. Nie sprzątaj sama!
Potrawy na wigilijny stół: śledź w śmietanie

Świąteczne porządki: co można zrobić wcześniej?

Zastanów się, jakie świąteczne porządki możesz zrobić wcześniej. Nawet jeśli sprzątasz regularnie, od czasu do czasu przyda się generalne sprzątanie. Dlatego warto zacząć od przejrzenia szaf, szafek i półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne: nienoszonych przez 2 lata ubrań, zepsutych zabawek lub takich, które znudziły się już dzieciom, niepotrzebnych książek i gazet, naczyń czy bibelotów.

Wyrzuć przeterminowane kosmetyki i leki, sprawdź, czy w lodówce i szafkach kuchennych nie ma produktów po terminie ważności czy pustych opakowań. Przy okazji może uda ci się sensowniej poukładać naczynia w szafkach czy ubrania w szafach. Z wyprzedzeniem możesz też umyć okna.

Czytaj również: Czysty dom - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne

Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Świąteczne sprzątanie pokojów

Kieruj się główną zasadą: sprzątamy zawsze od góry do dołu, aby kurz i brud nie spadał na już wyczyszczone powierzchnie, które znajdują się niżej. Jeśli w pokojach wiszą firany i zasłony, zdejmij je i upierz. Odkurz książki. Przetrzyj drzwi i wszystkie półki i szafki, zaczynając od najwyższej, a kończąc na najniższej. Nie zapomnij o parapetach, stolikach, krzesłach.

Odkurz podłogę, pamiętając o odsuwaniu mebli i sprzątaniu wszystkich zakamarków. Na koniec zmień pościel i powieś czyste firany i zasłony.

Świąteczne porządki w łazience

Zacznij od umycia glazury i  wyczyszczenia fug. Wytrzyj półki z kurzu. Umyj krany, wannę, brodzik, umywalkę i sedes. Zakamarki wyczyść przeznaczoną do tego celu szczoteczką do zębów. Zacieki usuń odkamieniaczem. Jeśli pojawiła się pleśń, usuń ją specjalnym preparatem. Kabinę prysznicową umyj roztworem octu z wodą. Na koniec wymień ręczniki.

Świąteczne porządki w przedpokoju i kuchni

Te pomieszczenia brudzą się najbardziej, dlatego warto zostawić je na koniec. Są jednak czynności, które możesz wykonać wcześniej. W kuchni odkurz szafki w środku i przetrzyj ich drzwiczki. Wyczyść glazurę, zwłaszcza nad kuchenką. Umyj i uporządkuj lodówkę.

Wyczyść piekarnik, zmywarkę i mikrofalówkę w środku. Usuń kamień z czajnika i ekspresu do kawy roztworem kwasku cytrynowego.

Z przedpokoju usuń nienoszone aktualnie kurtki i buty, aby goście mieli gdzie powiesić swoje okrycia i zostawić obuwie. Wytrzyj kurze ze wszystkich powierzchni.

Na koniec, przed przyjściem gości, umyj podłogi (one brudzą się najszybciej) i „ogarnij” kuchnię – wytrzyj blaty, kuchenkę i zlew.

Czytaj również: Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

www.dlarodzinki.pl

Dobrze wiedzieć

Nie sprzątaj sama!

Planując porządki, uwzględnij pozostałych domowników. Zróbcie podział zajęć. Ciężkie prace niech wykona partner, dzieci można zaangażować do segregowania zabawek, ścierania kurzu, zmiany pościeli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza