DIETA W CIĄŻY – dlaczego żelazo to pierwiastek niezbędny w ciąży?

2013-05-09 17:21

Dieta w ciąży wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, a także na kondycję fizyczną mamy. Dlatego w tym okresie ciężarna powinna dbać o dietę, by była ona racjonalna, bogata w witaminy i mikroelementy - szczególnie ważnym pierwiastkiem jest żelazo. Jeśli w diecie ciężarnej brakuje żelaza, może dojść do groźnej w skutkach niedokrwistości.

dieta w ciazy dlaczego zelazo pierwiastek niezbedny w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dieta w ciąży – dzienne zapotrzebowanie na żelazo
  2. Dieta mamy - odżywianie w ciąży
  3. Ciąża a dieta

Żelazo to pierwiastek, który w ciąży jest ci potrzebny dosłownie jak powietrze. Jest on składnikiem hemoglobiny zawartej w erytrocytach (czerwonych ciałkach krwi), które transportują tlen do wszystkich tkanek organizmu. Jeśli w diecie w ciąży żelaza jest za mało, we krwi brakuje erytrocytów i mechanizm dotleniania staje się niewydolny. Skutek? Osłabienie, bladość skóry, łamliwość włosów i paznokci, zajady w kącikach ust, uczucie zimna, bóle głowy, bezsenność, podatność na infekcje – to mogą być objawy niedoboru żelaza i wynikającej z niego niedokrwistości. Cierpi na nią około 45 proc. kobiet oczekujących dziecka. Kobiety w ogóle są bardziej niż mężczyźni narażone na niedobór żelaza, ponieważ tracą go sporo podczas miesiączki; w ciąży zaś zapotrzebowanie na ten pierwiastek jeszcze wzrasta. Gdyż zwiększa się objętość krwi w ciele kobiety, a jej krwiobieg musi teraz obsłużyć dwa organizmy: własny i dziecka. Konsekwencje anemii podczas ciąży są groźne: mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka, a nawet poronienie lub przedwczesny poród.

Dieta w ciąży – dzienne zapotrzebowanie na żelazo

Aby nie doszło do niedokrwistości, organizm musi codziennie przyswoić ok. 2 mg żelaza. Nie jest to dużo – sęk w tym, że choć żelazo zawierają prawie wszystkie produkty, to jest ono słabo przyswajalne – z żelaza, które jemy codziennie wraz z pożywieniem, wchłania się tylko 10 proc. A więc codziennie trzeba go dostarczyć z dietą dziesięć razy więcej, by zaspokoić potrzeby organizmu. Norma zalecana dla kobiet w ciąży to aż 26 mg na dobę.

Dieta mamy - odżywianie w ciąży

Właściwa dieta w ciąży służy tobie i twojemu dziecku. Jeśli do tej pory odżywiałaś się niezdrowo - koniecznie powinnaś wprowadzić zmiany do swojego jadłospisu. Zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty. Powinnaś omijać również sery pleśniowej, fast foody, słodyczne i napoje gazowane. Zapomnij o jedzeniu za dwoje. Zapytaliśmy eksperta o to ile kalorii powinnaś spożywać w ciąży.

Ciąża a dieta

Jesteś tym co jesz. A będąc w ciąży dbasz o zdrowie nie tylko swoje. Już na etapie planowania dziecka - oboje rodzice powinni zwrócić uwagę na dietę. Oprócz tego, że ta dieta powinna być racjonalna - trzeba zwrócić szczególną uwagę na witaminy i składniki mineralne. Zapytaliśmy dietetyka co powinni jeść przyszli rodzice.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza