Ile mleka trzeba pić w ciąży?

2019-08-13 11:58

Dieta w ciąży powinna być urozmaicona. Mleko i jego przetwory to ważny element diety w ciąży. Czy prawdą jest, że zbyt dużo mleka w diecie ciężarnej sprzyja alergii u dziecka? Podpowiadamy, ile mleka trzeba pić w ciąży.

ile mleka pić w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dlaczego mleko jest ważne w ciąży
  2. Ile mleka może pić ciężarna?

Dieta w ciąży powinna być bogata w wiele rozmaitych składników, w tym w mleko i jego przetwory. Dlaczego mleko jest tak ważne i czy można przesadzić z jego piciem?

Dlaczego mleko jest ważne w ciąży

Od dzieciństwa jest nam wpajane, że mleko jest zdrowe i trzeba je pić. Czy mleko powinno być także obecne w diecie ciężarnej? Mleko, a także inne produkty mleczne: żółte sery, jogurty, kefiry i sery twarogowe powinny być żelaznym punktem twojego codziennego menu, bo dostarczają pełnowartościowego białka, najlepiej wchłanianego wapnia oraz witaminy D.

Czytaj: Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej

Mleko i przetwory mleczne w ciąży

Ile mleka może pić ciężarna?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mleko powinno być codziennie obecne w diecie ciężarnej. Powinna ona wypijać litr mleka dziennie (należy je wykluczyć z diety tylko wtedy, gdy ciężarna ma alergię na nabiał czy nietolerancję laktozy). To nieprawda, że unikanie w ciąży mleka chroni dziecko przed alergią. Żadne badania tego nie udowodniły.