DIETA BOGATA W ŻELAZO. Niedobory ŻELAZA W CIĄŻY przyczyną porodu przedwczesnego?

Dieta bogata w żelazo
Autor: thinkstockphotos.com Niedobory żelaza w ciąży zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego oraz urodzenia dziecka o niskiej masie ciała.

Kobiety w ciąży powinny stosować dietę bogatą w żelazo, ponieważ organizm mamy produkuje więcej czerwonych krwinek na potrzeby dziecka. Tymczasem z badań wynika, że co czwarta ciężarna nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Jakie są skutki niedoborów żelaza w ciąży?

25 procent kobiet cierpi na niedobory żelaza w ciąży. To dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków w ciąży. I jeszcze więcej, jeśli zauważymy, że dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza nie jest trudne - wystarczy stosować dietę bogatą w żelazo. Spore dawki zawierają prażone nasiona słonecznika i dyni, suszone morele, soja, korzeń pietruszki, ziemniaki, szpinak i jaja.

Tak jak w wypadku kwasów Omega-3, w przypadku niedoborów żelaza zalecana jest dodatkowa suplementacja. Szczególnie ważne jest to w drugim trymestrze ciąży, kiedy standardowo powinno się przyjmować 30 mg żelaza dziennie. Chyba że kobieta cierpi na niedobory - wtedy dawkę ustala ginekolog.

Dieta bogata w żelazo a niedobory

Niedobory żelaza w ciąży mają poważne konsekwencje. Przy niedokrwistości wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego oraz urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. Po urodzeniu maluch może mieć problemy z układem immunologicznym, a w przyszłości z rozwojem intelektualnym.

- Udowodniono, że niedobory żelaza w pierwszych miesiącach życia dziecka przekładają się na jego późniejsze efekty rozwojowe w 8-10. roku życia. Te dzieci, u których żelazo było zapewnione w odpowiednich ilościach, szybciej się uczą, lepiej kojarzą, mają podstawy do sprawniejszego rozwoju intelektualnego. Dodatkowa suplementacja żelaza ma również wpływ na odporność dziecka – mówi biotechnolog i dyrektor ds. nauki i rozwoju firmy Sequoia, Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Newseria
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka