Prawidłowa waga w ciąży: wykres

2015-04-14 10:26

Jak powinna być waga w ciąży? Ile można przytyć? Wykres: prawidłowa waga w ciąży. Wiele kobiet w ciąży martwi się swoją wagą, dochodzi do wniosku, że przybiera na wadze zbyt wolno, zbyt szybko, zdecydowanie za mało albo za dużo. Kiedy znajduje jakąś informację o optymalnej dodatkowej liczbie kilogramów i nie jest ona zgodna z jej masą, o frustrację nietrudno. Tymczasem jedna idealna waga w ciąży nie istnieje.

Prawidłowa waga w ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Dobra waga w ciąży: ile można przytyć
  2. Wykres waga w ciąży

Nie ma prostej i jednoznaczej odpowiedzi: jak powinna być idealna waga w ciąży. Prawidłowo przybierając na wadze, możesz być pewna, że zaspokajasz wszelkie potrzeby dziecka. Ile kilogramów powinno ci więc przybyć w ciąży? To sprawa indywidualna.

Dobra waga w ciąży: ile można przytyć

To, ile powinnaś przytyć w ciąży i jak zmieni się twoja waga w danym trymestrze, zależy od wielu czynników: tego, ile ważyłaś przed ciążą, ile masz wzrostu, jak duże urodzisz dziecko. Noworodki różnią się od siebie i zdrowe, doskonale rozwinięte dziecko w momencie porodu może ważyć nieco poniżej trzech kilogramów i równie dobrze około czterech kilogramów. Zdarza się, że waży jeszcze więcej, ale wówczas nie mówi się już o prawidłowym przebiegu ciąży, gdyż istnieje ryzyko powikłanego porodu, a masa dziecka może być np. efektem cukrzycy ciężarnych. Kiedy nie jesteś w ciąży, swoją wagę możesz bez trudu kontrolować za pomocą wskaźnika BMI (masa ciała liczona w kilogramach, podzielona przez wzrost podany w metrach, podniesiony do kwadratu).

Zobacz, ile możesz przytyć w ciąży

Natomiast gdy jesteś w ciąży, twoją prawidłową wagę kontroluje przede wszystkim twój lekarz. Podczas każdej wizyty w gabinecie jesteś ważona przez położną lub ginekologa na tej samej wadze, więc jeśli zgłaszasz się regularnie do lekarza, ewentualne nieprawidłowości dotyczące wagi w ciąży są na czas wychwytywane. Oczywiście kilogramy i tycie w ciąży możesz kontrolować sama, wiedząc ile powinnaś przybierać na wadze w poszczególnych trymestrach ciąży. Poinformuje cię o tym lekarz, a w internecie znajdziesz specjalne kalkulatory wagi dla ciężarnych, które uwzględniają różnice wzrostu i wagi wyjściowej przyszłej mamy. Niewielkich odstępstw od wzorca nie traktuj jak nieprawidłowości.

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Wykres waga w ciąży

Przygotowaliśmy tabelę z prawidłową wagą w ciąży w danym trymestrze. Ten wykres pomoże Ci sprawdzić, czy twoja waga mieści się w normie. Jaki przyrost wagi jest zbyt duży i można mówić o otyłości w ciąży.

Wiemy dokładnie, czym grozi niedobór pewnych składników i w jakich ilościach należy je dostarczać organizmowi matki, aby jej dziecko urodziło się zdrowe. Sprawdź, o jakich składnikach mowa?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza