Tuńczyk w ciąży: dlaczego nie powinno się jeść TUŃCZYKA w czasie ciąży?

Czy można jeść tuńczyka w ciąży?
Autor: Getty images

Kobiety nie powinny jeść tuńczyka w czasie ciąży, mimo że w trakcie oczekiwania na dziecko zalecane jest spożywanie dużej ilości ryb - są bogate w cenną witaminę D oraz kwasy Omega-3. Wyjątkiem w tej zasadzie jest jednak wspomniany tuńczyk. Dlaczego?

Tuńczyk w czasie ciąży nie jest zalecaną potrawą. W okresie oczekiwania na dziecko trzeba zwracać szczególną uwagę na zdrową dietę, czyli jeść produkty wartościowe odżywczo.

Dania powinny być pożywne oraz dostarczać organizmowi wszystkich witamin, składników odżywczych i makro- oraz mikroelementów. Tymczasem tuńczyk może zawierać szkodliwe substancje. 

Czytaj: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Tuńczyk w czasie ciąży - jeść czy nie?

Szczególne miejsce w menu ciężarnej powinny zajmować ryby, które zawierają dużą dawkę witaminy D oraz kwasów Omega-3. Lekarze apelują, aby kobiety spożywały je 3 razy w tygodniu. Zalecenia te nie dotyczą jednak tuńczyka.

Tuńczyki żyją w słonej wodzie, a w mięsie ich mogą odkładać się duże ilości rtęci. Częste spożywanie tuńczyka może spowodować poważne wady rozwojowe dziecka - informują Amerykanie z organizacji pozarządowej Consumers Union. Rtęć negatywnie wpływa na rozwój płodu i powoduje uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Co ciekawe, duże ilości rtęci zawierają również owoce morza, makrele, mieczniki i rekiny. Według badaczy, nie należy jeść ich więcej niż 600-700 g tygodniowo.

Czytaj:

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej?

5 powodów, dla których powinnaś przyjmować WITAMINĘ D w CIĄŻY

Warto wiedzieć

Czym zastąpić tuńczyka?
Tuńczyka spokojnie można zastąpić łososiem, pstrągiem, solą czy sumem. Ryby te są bowiem bezpieczne dla ciężarnych i nienarażone na występowanie rtęci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE