Chyba każdy zna choć jedną kobietę o tym imieniu. A w 2023 nazwano tak tylko 44 dziewczynki

2024-05-20 15:39

Swój renesans przeżywają imiona naszych dziadków, kto wie, może drugie życie dostaną i te, które nosiły nasze szkolne koleżanki? Niektóre z nich wciąż słyszymy na placach zabaw, inne są tymi zapomnianymi, które chociaż doskonale znane, możemy zaszufladkować jako "rzadkie i nietypowe".

Chyba każdy zna choć jedną kobietę o tym imieniu. A w 2023 nazwano tak tylko 44 dziewczynki
Autor: Getty Images Chyba każdy zna choć jedną kobietę o tym imieniu. A w 2023 nazwano tak tylko 44 dziewczynki

Naszym dzisiejszym bohaterem jest imię Sylwia. Jest ono jednym z popularniejszych w naszym kraju - zgodnie z danymi z rejestru PESEL nosi je 182 453 Polek. Mniej jest kobiet, które np. mają na imię Helena, Weronika czy Marzena. 72 956 Polek ma na drugie imię Sylwia.

Niestety, obecnie jest to jedno z imion, których próżno szukać wśród tych najczęściej nadawanych. W 2023 roku zaledwie 44 dziewczynki dostały na imię Sylwia. Odrobinę więcej, bo 200, otrzymało tak na drugie imię.

Biorąc pod uwagę liczby związane z męską formą, to i tak niezły wynik. Sylwia to żeński odpowiednik imienia Sylwiusz. W 2023 roku nikt nie zdecydował się nazwać tak syna. Imię Sylwiusz nosi 312 mężczyzn, być może znasz jakiegoś Sylwestra (to imię 53 517 Polaków), Sylwiusza - niekoniecznie.

Co warto wiedzieć o imieniu Sylwia?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Skąd pochodzi imię Sylwia?

Sylwia to imię żeńskie łacińskiego pochodzenia. Oznacza "dzika", "żyjąca w lesie". To przydomek legendarnej matki Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu.

Sławnych Sylwii nie brakuje, to np. Sylwia Grzeszczak, Sylvia Plath, Sylwia Gruchała, Sylwia Gliwa oraz Sylwia Przybysz. To także imię świętej Kościoła katolickiego, matki św. Grzegorza.

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Kiedy Sylwia świętuje?

Imieniny Sylwii obchodzimy: 11 marca, 9 lipca lub 3 listopada. Nie ma zbyt wielu możliwości, ale wypadają w różnych porach roku, jeśli wyznajemy zasadę, że imieniny obchodzimy po urodzinach, może to być pewnym ułatwieniem.

Zastanawiasz się, jak imię Sylwia brzmi w innych językach? To np. Silvia (jęz. angielski), Sylvie (jęz. francuski), Sylvia (jęz. niemiecki).

A co ze zdrobnieniami? Sylwunia, Sylwka, Sylweczka, Sylwusia, Sylwcia, Sylwuś… Opcji jest dużo, wybierzmy to, które podoba się głównej zainteresowanej, czyli Sylwii.

Przeczytaj także: Piękne imiona dla dziewczynek inspirowane wiosną. Na liście kilka zaskoczeń

Jaka jest Sylwia?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Sylwia to to kobieta, która zaraża optymizmem. To m.in. dlatego nie brakuje jej towarzystwa - inni chcą przejąć od niej choć część pozytywnej energii. Sylwii można zaufać, powierzyć skomplikowane zadania, zrobi wszystko, aby nie zawieść. Słabe strony? Czasem reaguje zbyt emocjonalnie i wybuchowo - później żałuje, ale czasu nie cofnie. Idealny zawód? Sylwia sprawdzi się np. jako handlowiec.

Znasz jakąś Sylwię?

Przeczytaj także: Czarna lista imion 2023. Będą niszowe, choć każdy Polak je zna

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?