Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

2022-09-30 11:53

Od tygodni szukasz i wciąż nie możesz się zdecydować na żadne znane ci imię dla dziecka? Ma być oryginalne, pięknie brzmiące, łatwe do zdrobnienia i podobać się wszystkim w rodzinie... Imię określa tożsamość człowieka, dlatego w wyborze można kierować się tradycją, znaczeniem, magią, numerologią czy obecną modą. Jak więc dobrze wybrać imię dla dziecka?

Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?
Autor: Getty images Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Jakie imię dla dziecka wybrać? Wybór imienia dla dziecka to poważny problem, który bardzo często budzi emocje zarówno u rodziców jak i dalszej rodziny. Imię dawniej miało znaczenie magiczne. Uważano, że dobre, mocne imię zapewnia przychylność losu i chroni przed złem. Często nadawano dzieciom imiona znanych patronów, np. świętych, chcąc zjednać ich opiekę i pomoc.

Spis treści

  1. Imię dla dziecka: to ono określa tożsamość
  2. Imię dla dziecka: rodzinna tradycja
  3. Imię dla dziecka: z przesłaniem
  4. Imię dla dziecka: magia i numerologia
  5. Imię dla dziecka: moda na sławy
  6. Imię dla dziecka: aby pasowało
  7. Imię dla dziecka: zgodnie z trendem?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Imię dla dziecka: to ono określa tożsamość

Dziś nie przywiązuje się już tak wielkiej wagi do symbolicznego znaczenia imienia. Jest ono jednak ważne o tyle, że nazywa małego człowieka, określa tożsamość, jest słowem, z którym dziecko będzie się identyfikowało. I co najważniejsze – z reguły jest jedno na całe życie. Dlatego decyzja o wyborze imienia jest niezwykle ważna i powinniście wspólnie z partnerem dobrze ją przemyśleć.

Wysłuchajcie spokojnie sugestii przyszłych dziadków, rodziny i znajomych, ale od razu zaznaczcie, że ten wybór należy do was i sami podejmiecie decyzję. Dzięki temu później unikniecie żalów ze strony bliskich. Czym możecie się kierować?

Przeczytaj: Uważnie wybierz imię dla dziecka, bo może ono wpłynąć na jego wygląd. Jak?

Imię dla dziecka: rodzinna tradycja

Dawniej imię wiązało się z tradycją rodzinną. Szczególnie w linii męskiej przekazywano dzieciom imiona przodków, dziadków, ojca. Podkreślało to ciągłość rodu, było wyrazem rodzinnej dumy. Obecnie tradycja ta odradza się. Osoby noszące tradycyjne, nawet archaicznie brzmiące imię z reguły przekonują się do niego, noszą je z dumą i przekazują swojemu potomstwu.

Najczęściej przyjęte jest, że pierworodny syn otrzymuje imię ojca lub dziadka. Dziś tradycja wynika raczej z chęci podtrzymania oryginalnego zwyczaju niż z wiary w magiczną moc rodowych imion i coraz częściej dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

Coraz częściej spotykamy dzieci, które jeśli nie na pierwsze, to na drugie imię otrzymują imiona po swoich dziadkach. Czasem jest to rodzinny zwyczaj, a czasem chęć sprawienia przyjemności bliskim i pokazania, ile dla nas znaczą. Jeżeli w waszej rodzinie nie ma takiej tradycji, sami możecie ją zapoczątkować. Każdej babci zakręci się łezka w oku na wiadomość, że wnuczka zostanie nazwana jej imieniem.

Czytaj: Polskie imiona dla chłopców i dziewczynek

Imię dla dziecka: z przesłaniem

Niektórzy rodzice, wybierając imię, zwracają baczną uwagę na jego znaczenie. Imiona biblijne lub historyczne może i nie brzmią nowocześnie, ale ich symbolika jest ogromna. I choć nazwanie chłopca Napoleonem czy Salomonem brzmi dziwnie, to już wybór imienia Józef, Maria czy Stanisław nie budzi w nas oporów.

Wybieramy też imiona mówiące o pozytywnych cechach. Andrzej oznacza dzielnego mężczyznę, Zofia to mądra kobieta, a Mateusza charakteryzuje śmiałość i pewność siebie. Warto jednak pamiętać, że nadanie dziecku imienia nie zapewni mu cech, które ono oznacza. O tym decyduje już charakter maluszka i wychowanie.

Przeczytaj: Te imiona dla dzieci wyrażają miłość i pokój. "Na przekór niespokojnym czasom"

Dobrze wiedzieć

Imię dla dziecka: przepisy prawne

  • Można wybrać dla dziecka najwyżej dwa imiona, przy czym żadne nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite czy w formie zdrobniałej.
  • Nie można zarejestrować imienia, które nie pozwala odróżnić płci dziecka (wyjątkiem jest imię Maria, które można nadać zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom).
  • W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia rodzice mogą zmienić imiona nadane przy pierwszym zgłoszeniu.

Imię dla dziecka: magia i numerologia

O tym, że magiczna moc imion ma duże znaczenie również dziś, świadczy popularność horoskopu i numerologii przy wyborze imienia dla dziecka. Znając przybliżoną datę urodzenia (albo wstrzymując się z wyborem imienia do porodu), możemy ustalić, jakie imię będzie zapewniało naszemu dziecku pomyślność. Zwolennicy numerologii wierzą, że wybór odpowiedniego imienia sprzyja powstawaniu pozytywnych cech charakteru i zapewnia korzystny układ planet w całym życiu.

Polecamy: Te imiona pasują do układu gwiazd - wybierz imię dla dziecka zgodnie z jego znakiem zodiaku

Imię dla dziecka: moda na sławy

Nadawanie potomstwu imion aktorów, polityków i innych celebrytów to współcześnie bardzo silna moda. Czasem osoba publiczna jest dla nas autorytetem i marzymy o tym, aby nasze dziecko nosiło imię właśnie po nim, a czasem po prostu podobają nam się wpadające w ucho imiona gwiazd. I choć niekiedy pomysł wydaje nam się dobry, warto się zorientować, czy nie będzie problemu z zarejestrowaniem takiego imienia w Polsce.

Sonda
Czym się kierujesz, wybierając imię dla dziecka?

Imię dla dziecka: aby pasowało

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze imienia jest jego współbrzmienie z nazwiskiem. Przyjęło się, że do długiego nazwiska lepiej wybrać krótkie imię i odwrotnie.

Imię nie powinno też szokująco odstawać od nazwiska, np. egzotyczne imię zestawione ze swojskim nazwiskiem może budzić nie tylko wesołość otoczenia, ale i uprzedzenia wobec noszącej je osoby.

Imię powinno być proste do zapisania, również w innym języku, a także miłe dla ucha i nieośmieszające. Dobrze, aby miało ładne zdrobnienia, aby pasowało zarówno do naszego kilkumiesięcznego bobasa, jak i do dorosłego człowieka, który może w przyszłości zajmować ważne stanowisko i zabawne imię może źle wpływać na jego prestiż zawodowy.

Imię dla dziecka: zgodnie z trendem?

Moda na poszczególnie imiona zmienia się jak w kalejdoskopie. Co roku możemy obserwować aktualne trendy i rankingi najczęściej nadawanych imion.

Wybierając imię, warto zorientować się, jaka jest moda. Bardzo popularne imię może powodować problemy związane z tym, że wiele osób w otoczeniu dziecka nazywa się tak samo.

Z kolei imię zbyt oryginalne czy wyszukane może budzić podziw, ale też kpiny wśród rówieśników. Nasz maluch będzie rósł, a imię, które od nas dostanie, będzie nosił przez całe dorosłe życie. Dlatego wybierając je dziecku, przyjmujmy perspektywę nie tylko kilku najbliższych lat. 

Czytaj: Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w 2021 roku

miesięcznik "M jak mama"