Uważnie wybierz imię dla dziecka, bo może ono wpłynąć na jego wygląd. Jak?

2022-03-10 15:34

Imię ma wpływ na nasz wygląd - do takiego wniosku doszli naukowcy. Według badań, nie tylko geny mają wpływ na to, jak wyglądamy w dorosłym życiu, ale również imię. Co więcej, imię świadczy nie tylko o wyglądzie, ale ma też wpływ na to jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. 

małe dziecko
Autor: Getty Images Imię dziecka ma wpływ na jego wygląd - według naukowców...

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie w 2017 roku opublikowali badania, z których wynika, że na nasz dorosły wygląd ma wpływ imię. To zaskakujące, ponieważ do tej pory uważano, że na wygląd człowieka wpływają jedynie geny.

Spis treści

  1. Jak imię wpływa na wygląd człowieka?
  2. W jaki sposób imię może mieć wpływ na wygląd człowieka?
  3. Decyzja o wyborze imienia dla dziecka
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Jak imię wpływa na wygląd człowieka?

Podstawą badania było jedno zadanie. Uczestnicy mieli, na podstawie zdjęcia, odgadnąć imię osoby wybierając spośród pięciu różnych imion. Wyniki pokazały, że poprawnie odpowiedziało 25-40% badanych studentów. Rezultaty badania są większe niż w przypadku losowych wyborów, które wynoszą od 20-25%. 

Zdaniem naukowców badacze, czyli studenci z Francji i Izraela doskonale poradzili sobie z pytaniem, a wyniki świadczą o związku imienia z wyglądem człowieka. Okazuje się, że istnieje prawdopodobieństwo, że widząc kogoś po raz pierwszy odgadniemy jego imię. 

Badanie świadczy jeszcze o jednej ciekawej zależności. Studenci potrafili odgadnąć imię osoby, mając do dyspozycji zdjęcie ich rodaka. Kiedy prezentowano zdjęcie osoby z innego kraju, wskazanie poprawnego imienia było równe przypadkowi. Stąd wniosek, że kiedy imię pochodzi z naszej kultury potrafimy skojarzyć z nim pewne cechy charakterystyczne i przypisać je do konkretnej osoby. 

W jaki sposób imię może mieć wpływ na wygląd człowieka?

Zdaniem dr Ruth Mayo, która jest jedną z autorek badania:

  • imię może w subtelny sposób kształtować twarz
  • wygląd dorosłego człowieka może być w pewien sposób ukształtowany przez oczekiwania społeczne, związane z konkretnym imieniem. W efekcie tego kojarzymy konkretne cechy wyglądu z danym imieniem
  • wpływ na wygląd ma również przynależność kulturowa i stereotypy związane z imieniem

Decyzja o wyborze imienia dla dziecka

Okazuje się, że to właśnie skojarzenia i stereotypy związane z imieniem mają ogromny wpływ na wygląd człowieka. Dlatego biorąc pod uwagę dane naukowe, warto dobrze przemyśleć wybór imienia dla dziecka. Skoro stereotypy zakorzenione w społeczeństwie mogą mieć duży wpływ na wygląd osoby, warto dwa razy zastanowić się zanim nadamy dziecku, które np.  jest negatywne odbierane.

Przeczytaj też: Jakie wybrać imię dla dzieci? Czym się kierować przy wyborze imienia?

Imię dla dziecka a znak zodiaku

5 rad, jak dobrze wybrać imię dla dziecka

źródło danych: www.independent.co.uk

Sprawdź, czy znasz daty najpopularniejszych imienin

Pytanie 1 z 7
Józef obchodzi imieniny: