Wymyślił je Adam Mickiewicz, oznacza "Piękna". W 2022 roku to imię otrzymało zaledwie 7 dziewczynek

2023-02-10 11:25

Choć imię to jest dość znane, to jednak mało rodziców wybiera je dla swoich córek. Utworzone przez Adama Mickiewicz, który wybrał je dla jednej z bohaterek swojego poematu. Powstało od litewskiego słowa oznaczającego „Piękna”.

Dziewczynka
Autor: Getti Images Imię wymyślone przez Adama Mickiewicza oznacza "Piękna". W 2022 roku otrzymało je zaledwie 7 dziewczynek

Grażyna to bohaterka powieści litewskiej Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Utwór opowiada o kobiecie pełnej wdzięku, ale również bardzo odważnej. Czy imię to wiąże się to z podobnymi cechami tej bohaterki?

Imię Grażyna zostało wymyślone przez naszego wieszcza od litewskiego słowa „grazus” lub „grazi”, które oznacza „piękna”.

W 2022 roku imię Grażyna zostało nadane 7 dziewczynkom. Taki sam wynik był również rok wcześniej. W rankingu popularnych imion żeńskich z 2022r. imię Grażyna zajęło 453 miejsce.

Zobacz także: To imię nosiła księżniczka ze znanej powieści. W Polsce otrzymały je tylko 3 dziewczynki

Spis treści

  1. Charakter imienia Grażyna
  2. Zdrobnienia imienia Grażyna
  3. Imieniny
  4. Zawody, w których sprawdzi się Grażyna
  5. Ciekawostki związane z imieniem Grażyna
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Charakter imienia Grażyna

Dziewczynki o imieniu Grażyna to realistka, która nie buja w obłokach, ale twardo stąpa po ziemi. Wie, czego chce i robi wszystko, aby to osiągnąć. Każdy, kto pomyśli, że Grażyna jest jednocześnie arogancka i zawzięta bardzo się jednak pomyli. To osoba, która jest niezwykle otwarta, wrażliwa i ma wielu przyjaciół.

Niezwykle łatwo nawiązuje nowe znajomości. Jest wytrwała i przedsiębiorcza. Żadna praca jej niestraszna. Co więcej, zna swoje mocne strony, jest ambitna, ale przy podejmowaniu decyzji bierze również pod uwagę, to w czym jest słabsza. Potrafi więc doskonale ocenić ryzyko i w sposób realny podejść do powierzonego jej zadania. Do tego jest bardzo zaradna i chętnie pomaga innym.

W działaniu zazwyczaj kieruje się wcześniej ustalonym planem. Może dlatego dla niektórych jest trochę staroświecka. Rodzina jest dla niej najważniejsza. Trzeba również przyznać, że Grażyna doskonale słucha i zawsze służy dobrą radą. Zawsze wspiera swojego partnera. Dba o ciepło domowego ogniska.

Zdrobnienia imienia Grażyna

Imię Grażyna brzmi mocno i pewnie, a także niezwykle poważnie. Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Grażynka, Grazia, Grasia, Graża, Gusia, Graga, Graśka, Graziula, Grażusia.

Imieniny

Grażyna obchodzi imieniny 1 kwietnia i 26 lipca.

Zawody, w których sprawdzi się Grażyna

Grażyna sprawdzi się w zawodach prawniczych i medycznych. Jest bowiem niezwykle wytrwała w swoich postanowieniach. Sprawdzi się jako lekarz, pielęgniarka lub prawniczka. Z uwagi, że lubi pomagać innym i szybko zjednuje sobie ludzi, odnajdzie się również w roli pedagoga.

Ciekawostki związane z imieniem Grażyna

Żywioł – ziemia i woda.

Znak zodiaku – Rak i Byk.

Szczęśliwy kolor – koniakowy.

Szczęśliwa liczba – 2.

Czytaj także: Piękne i bardzo rzadkie imię dla dziewczynki. W minionym roku zajęło dopiero 50. pozycję