Na pewno znasz jakąś babcię o tym imieniu. A wnuczkę? Będzie ciężko

2024-07-11 14:19

Dawne imiona, które kojarzą się z pokoleniem dziadków, przeżywają renesans, rodzice chętnie wybierają je dla swoich dzieci. Jednak nie wszystkie babcine imiona są popularne, niektóre wciąż są nieodkryte. Szkoda, bo są takie, które mogłyby zaistnieć. Przykładem jest imię dla dziecka, o którym dziś opowiemy.

Na pewno znasz jakąś babcię o tym imieniu. A wnuczkę? Będzie ciężko
Autor: Getty Images Na pewno znasz jakąś babcię o tym imieniu. A wnuczkę? Będzie ciężko

Które imię dla dziecka wybrać? Rodzice mają różne odpowiedzi na to pytanie. Jedni powiedzą, że takie, które pasuje do nazwiska, jeszcze inni sięgną po te, które dobrze im się kojarzy, a jeszcze inni wybiorą imię złotego środka, które może i nie znajduje się wśród najpopularniejszych, ale wciąż brzmi swojsko.

Często sięgamy też po imiona bliskich, w wielu rodzinach są też specjalne "wytyczne" - dzieci mają imiona na konkretną literę, wnuczek dziedziczy imię dziadka itp. Ale dawne imiona wybieramy także wtedy, gdy w naszym otoczeniu nikt go nie nosi. Po prostu skradło nasze serca i chcemy, aby tak właśnie nazywało się nasze dziecko. Może polubisz i to, o którym przeczytasz niżej?

Spis treści

  1. Imię Danuta nie cieszy się popularnością
  2. Danuta to dar
  3. Kiedy wybrać się z kwiatami?
  4. Jaka jest Danuta?

Imię Danuta nie cieszy się popularnością

Danuta, bo to to imię dla dziecka bierzemy dziś pod lupę, nie jest tym, po które rodzice w ostatnim czasie chętnie sięgają. W 2023 roku nadano je zaledwie 52 dziewczynkom. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się np. imię Klementyna (również otrzymały je 52 urodzone w ubiegłym roku dziewczynki), Malina (55) czy Oktawia (47).

W 2023 roku 352 dziewczynki otrzymały na drugie imię Danuta.

Zgodnie z rejestrem PESEL, w Polsce żyje 296 760 kobiet o imieniu Danuta. Pewnie nie zdziwisz się, jak dodamy, że to jedno z popularniejszych imion w naszym kraju, znajdziesz je w pierwszej dwudziestce zestawienia. Danuta to drugie imię 130 126 Polek.

Tyle danych, czas dowiedzieć się więcej o imieniu Danuta!

Danuta to dar

Danuta to żeńskie imię o nie do końca ustalonym pochodzeniu, łączy się je np. z łacińskim słowem "donata", znaczącym tyle co "dar boży". Znane osoby noszące to imię to m.in. Danuta Wawiłow, Danuta Wałęsa, Danuta Błażejczyk, Danuta Hübner czy Danuta Stenka.

Kiedy wybrać się z kwiatami?

Imieniny Danuty świętujemy kilka razy w roku. Życzenia możesz złożyć 3 stycznia, 16 lutego, 24 czerwca, 1 października.

A jak zdrabniać to imię? Danusia, Daneczka, Danka, Dania, Danulka, Dunia... Możliwości masz wiele, ogranicza cię wyobraźnia. I to, że wybrana forma musi być zaakceptowana przez Danutę.

Jaka jest Danuta?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Danuty są pracowite i obowiązkowe, raczej nie są typem, który łatwo zniechęcić. Osoby noszące to imię wymagają od siebie, ale i od innych. Idealna praca? Danuta sprawdzi się np. jako urzędniczka.

Znasz jakąś Danutę?

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Zobacz także: Te gwiazdy urodziły w pierwszej połowie 2024 roku. Lista jest naprawdę długa!

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?