Nasze koleżanki ze szkoły miały tak na imię. Teraz rodzice już tak nie nazywają córek

2024-06-21 15:56

Moda się zmienia, również ta dotycząca imion dla dzieci. Te, które były popularnie jakiś czas temu odchodzą w zapomnienie, wybierane są inne - nowoczesne, ale i te starsze, które kojarzą się z pokoleniem dziadków. Niebawem przyjdą nowe trendy i do łask wrócą imiona, po które dziś rodzice rzadko sięgają.

Nasze koleżanki ze szkoły miały tak na imię. Teraz rodzice już tak nie nazywają córek
Autor: Getty Images Nasze koleżanki ze szkoły miały tak na imię. Teraz rodzice już tak nie nazywają córek

Imię Justyna, bo to ono jest naszym dzisiejszym bohaterem, cieszy się w naszym kraju dość sporą popularnością. Według rejestru PESEL 216 718 kobiet w Polsce ma tak na imię. Mniej jest m.in. Bożen (198 786 kobiet nosi to imię), Renat (187 830) i Urszul (184 392). Ale to raczej efekt dawnego zainteresowania, a nie tego, co teraz.

W 2023 roku imię Justyna otrzymało zaledwie 112 dziewczynek. Dla porównania, w ubiegłym roku urodziło się 4 968 Zofii (to najpopularniejsze imię żeńskie 2023 roku).

Jeśli chodzi o drugie imię, w 2023 imię Justyna wybrano dla 234 dziewczynek. Ogółem, w Polsce 74 527 kobiet ma tak na drugie imię.

Tyle danych o tym imieniu, czas na więcej informacji!

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Justyna, czyli "sprawiedliwa"

Justyna to imię łacińskiego pochodzenia, jest żeńską formą imienia Justyn. Pochodzi od słowa "iustus", czyli "sprawiedliwy".

Znane Justyny? To m.in. piosenkarka Justyna Steczkowska, dziennikarka Justyna Pochanke, aktorka Justyna Sieńczyłło, narciarka biegowa Justyna Kowalczyk.

Imię Justyna bez problemu rozpoznasz w innych językach, to np. Justine (jęz. angielski), Justina (jęz. hiszpański), Giustina (jęz. włoski).

Przeczytaj także: Te nazwiska nosi najwięcej Polaków. Sprawdzamy, które imiona do nich pasują

Kiedy Justyna świętuje?

Imieniny Justyny dość często pojawiają się w kalendarzu. Z kwiatami możemy wybrać się: 12 marca, 14 kwietnia, 16 czerwca, 13 lipca, 17 września, 26 września, 7 października, 30 listopada.

A jak zdrabniać to imię? Do wyboru mamy wiele możliwości. Justyna może być m.in. Justynką, Justysią, Justką, Justą, Justunią, ale i Dżastą, Dżastinką, Tunią czy Tysią. Niezależnie od tego, na którą formę się zdecydujemy, upewnijmy się, że podoba się… Justynie.

Przeczytaj także: Jego imieniny są nawet kilka razy w miesiącu. Czerwcowe mają jednak symboliczne znaczenie

Jaka jest Justyna?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Justyna to kobieta, która uwielbia aktywność fizyczną, sport jest jej pasją. Jest silna, pracą i wytrwałością zdobywa szczyty, nigdy się nie poddaje. Idealny zawód dla Justyny? To np. sportowiec.

Znasz jakąś Justynę?

Przeczytaj także: Po Euro 2024 Polacy je pokochają? Te imiona noszą gwiazdy polskiej reprezentacji

QUIZ. Kto jest kim w rodzinie? Przy siódmym pytaniu poprosisz świekrę o pomoc

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Szwagier to: