Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku. Niektóre potrafią zaskoczyć!

2024-02-17 8:07

Wybierając imię dla dziecka często sprawdzamy te najbardziej popularne propozycje. Tymczasem w czołówce rocznych zestawień wciąż przeplatają się te same imiona. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie imiona dla dziewczynek cieszyły się w 2023 roku najmniejszą popularnością. Niektóre zaskakują oryginalnością.

Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku
Autor: Getty Images Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku

Wybór imienia dla dziecka nie zawsze jest prosty. Niekiedy decydujemy się na popularne imię, innym razem sięgamy po to bardziej tradycyjne, a czasem szukamy czegoś oryginalnego.

Imiona dla dziewczynek z samej końcówki imion nadawanych w Polsce w 2023 roku, zaskakują. Niektóre brzmią, jak postacie z powieści fantastycznej. Na inne zwróciliśmy uwagę, bo kojarzą się z postacią ze znanej bajki dla dzieci.

Jedno trzeba jednak przyznać. Najmniej popularne imiona dla dziewczynek, które nadano zaledwie po 2 razy, są wyjątkowe i nietuzinkowe.

Zobacz także: Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek

Spis treści

 1. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2023 roku
 2. Imiona dla dziewczynek z końca rankingu
 3. Imię bohaterki bajki dla dzieci
 4. Nazwa jednego z księżyców Neptuna
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2023 roku

Patrząc na czołówkę corocznego zestawienia, można spostrzec, że przewijają się przez nią wciąż te same imiona dla dziewczynek. W pierwszej 10 zmienia się jedynie kolejność. Od lat królująca Zuzanna w końcu oddała koronę Zofii. Nie ma jednak pewności, czy wkrótce znów jej nie odzyska.

Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria i Lena to piękne imiona dla dziewczynek, z którymi spotykamy się na co dzień.

W pierwszej dwudziestce pojawia się także Michalina, Klara, Antonina, Amelia i Liliana, które brzmią niezwykle dostojnie. Na uwagę zasługuje również Iga, Helena, Lena i Wiktoria, które równie często są nadawane dziewczynkom w Polsce.

Czy kierują nami sentymenty? A może chęć nadania tych najpopularniejszych imion? A może właśnie takie nosiły nasze babcie, których imię chcemy upamiętnić?

Rodzicami kierują różne pobudki, gdy wybierają imię dla córki. Po te o niezwykłym brzmieniu i nietuzinkowym pochodzeniu sięgają nieliczni.

Czytaj także: Marta nie znała płci dziecka aż do porodu. Dla córki wybrała piękne owocowe imię

Imiona dla dziewczynek z końca rankingu

Wiele osób z niecierpliwością śledzi czołówkę corocznych zestawień, najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Niektórzy zastanawiają się, na którym miejscu znalazło się imię ich dziecka.

Niewielu zagląda na koniec rankingu. Tymczasem właśnie tam znajdują się te oryginalne perełki, których wybór niekiedy zaskakuje.

20 najmniej popularnych imion dla dziewczynek nadanych w 2023 roku

Na liście najmniej popularnych imion dla dziewczynek nadanych w 2023 roku znalazły się te, które wybrano zaledwie po 2 razy. Należą do nich:

 1. Alona,
 2. Viola,
 3. Adelaide,
 4. Alija,
 5. Luana,
 6. Rosalina,
 7. Nefeli,
 8. Aila,
 9. Kassandra,
 10. Tekla,
 11. Aryna,
 12. Zoryana,
 13. Yasmeen,
 14. Lillian,
 15. Ignacja,
 16. Azra,
 17. Charlotta,
 18. Gianna,
 19. Latika,
 20. Larissa.

Naszą uwagę zwróciły szczególnie dwa imiona. Jedno z nich nosiła słynna pajęczyca z bajki dla dzieci. Drugim nazwano księżyc Neptuna.

Imię bohaterki bajki dla dzieci

Oczywiście w tym przypadku chodzi o słynną Teklę z bajki „Pszczółka Maja”. Mało jednak kto wie, że imię Tekla pochodzi z języka greckiego i oznacza „chwaląca Boga”.

Kobiety noszące imię Tekla są, wbrew pozorom, dość nieśmiałe i skromne. Nie przepadają za głośnym towarzystwem, a swoje przemyślenia i odkrycia często pozostawiają samej sobie.

Tekla jest osobą spokojną, zrównoważoną i bardzo rozsądną. Wszystko dokładnie analizuje, zanim podejmie ostateczną decyzję. Kieruje się także dość praktycznym podejściem do życia, przez co jest bardzo oszczędna.

Nazwa jednego z księżyców Neptuna

Planeta Neptun ma aż 14 księżyców, a jeden z nich nosi dźwięczną nazwę Larissa. Co jednak ciekawe, imię Larissa pochodzi od antycznego miasta o tej samej nazwie, które powstało od greckiego słowa „laros” oznaczającego „mewa”. Imię Larissa jest bardzo popularne w Rosji.

Imię Larissa jest kojarzone z osobą bardzo pewną siebie i wiedzącą, czego chce od życia. Larissa zna swoją wartość i wie, jak zmotywować się do działania. Jest przy tym ambitna, kreatywna i pomysłowa.

Czytaj także: Oto nowy król, Polacy go pokochali. Najnowszy ranking imion dla dzieci 2023

Naukowcy wskazali najpiękniejsze imię na świecie. W Polsce przez lata zapomniane

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza