Oznacza „błogosławioną”. To krótkie imię dla dziewczynki staje się coraz popularniejsze

2024-05-27 13:35

To krótkie żeńskie imię nosi w Polsce ponad 50 tysięcy kobiet i dziewczynek, a jego popularność stale rośnie. Choć jest poza pierwszą dziesiątką w rankingach, podoba się wielu mamom. W ubiegłym roku otrzymało je 1565 dziewczynek.

Oznacza „błogosławioną”. To krótkie imię dla dziewczynki staje się coraz popularniejsze
Autor: getty images Oznacza „błogosławioną”. To krótkie imię dla dziewczynki staje się coraz popularniejsze

Jedni wolą imiona rzadkie, inni stawiają na klasykę, która nigdy nie wychodzi z mody. Jak w tym zestawieniu plasuje się imię Nadia? Choć może się wydawać, że to imię oryginalne i wyjątkowo rzadkie, nosi je w Polsce 53066 kobiet. Tylko w 2023 roku otrzymało je 1565 dziewczynek.

Zdecydowanie popularniejsze było jednak dekadę temu, kiedy to nadano je 3528 dziewczynkom w naszym kraju. Co ciekawe imię Nadzieja (Nadia jest zdrobnieniem ros. Nadieżdy, czyli właśnie Nadziei) nosi jedynie 2051 kobiet w Polsce.

W 2009 roku Nadia zajmowała 22. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion w Polsce. Czy ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji?

Czytaj też: To imię oznacza „jutrzenkę” i jest coraz popularniejsze. Niektórzy uważają je jednak za surowe

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Oznacza "błogosławiona", jest jedną z trzech cnót głównych

Imię Nadia jest zdrobnieniem rosyjskiego imienia Nadieżda, które oznacza nadzieję. To więc także nazwa jednej z trzech cnót głównych - obok miłości i wiary. Co ciekawe, w Rosji zdrobniona wersja Nadia funkcjonuje jako imię, ale raczej pupili domowych, niż ludzkie. Dziewczynki otrzymują imię Nadieżda.

Nadia stała się w Polsce zdecydowanie popularniejsza niż sama Nadzieja (takie imię nosi starsza córeczka Zofii Zborowskiej i Andrzeja Wrony). Choć jest zdrobnieniem, funkcjonuje już jako odrębne imię, dlatego Nadię bez problemu można zarejestrować w polskim urzędzie stanu cywilnego, tak samo jak np. Lenę (która początkowo była jedynie zdrobnieniem imienia Magdalena).

Według niektórych źródeł Nadia ma pochodzenie arabskie i oznacza "błogosławiona". Wśród znanych osób, które zdecydowały się nazwać tym imieniem swoje córki są Tamara Arciuch, Iza Kuba czy Przemysław Saleta.

Zobacz też: Chyba każdy zna choć jedną kobietę o tym imieniu. A w 2023 nazwano tak tylko 44 dziewczynki

Kiedy Nadia obchodzi imieniny?

Nadia obchodzi imieniny trzy razy w roku:

  • 15 maja,
  • 1 sierpnia,
  • 30 września.

Zdrobnienia imienia Nadia

Wiele osób wybierając imię dla dziecka zastanawia się, jak można je zdrabniać. W przypadku Nadii najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Nadzia, Najdziejka, Nadusia, Naduśka, Nadunia, Nata, Nadka.

Czytaj też: Tata nie chciał wybrać imienia zaproponowanego przez żonę. Zrobiła to potajemnie

Jakie imię powinnaś nadać swojej córce?

Pytanie 1 z 6
Czy lubisz swoje imię?